Ekonomi Arçelikten EBRD ile yaklaşık 1 milyar TLlik kredi anlaşması

Arçelik'ten EBRD ile yaklaşık 1 milyar TL'lik kredi anlaşması

Arçelik, Türkiye’deki üretim tesislerinde enerji, kaynak verimliliği yatırımlarında ve Ar-Ge altyapısında kullanmak üzere EBRD ile yaklaşık 1 milyar TL tutarında kredi anlaşmasını imzaladı.

Haber Merkezi AA
Arçelik ile Avrupa İmar Bankası arasında kredi anlaşmasını imzaladı.
Arçelik ile Avrupa İmar Bankası arasında kredi anlaşmasını imzaladı.

Arçelik Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Polat Şen, Arçelik'in Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yaptıkları kredi anlaşmasına ilişkin, "EBRD’nin sağladığı kredi ile Eskişehir ve Çayırova tesislerimizde, enerji ve kaynak verimliliği daha yüksek ürünler geliştirmemize imkan verecek, inovasyon ve teknoloji gücümüzü daha da artıracak yatırımlar yapacağız" dedi.

Arçelik, Türkiye’deki üretim tesislerinde enerji, kaynak verimliliği yatırımlarında ve Ar-Ge altyapısında kullanmak üzere EBRD ile yaklaşık 1 milyar TL (150 milyon avro) tutarında kredi anlaşmasını imzaladı.

  • İmza töreninde konuşan Arçelik Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şen, Arçelik olarak, 30 bin çalışanın, 8 ülkede 21 üretim tesisi ve 12 marka ile yaklaşık 150 ülkede küresel ölçekte faaliyet gösterdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
  • "Anavatanımız olan Türkiye’de, fark yaratan ürünlerimiz ve teknolojilerimizle liderliğimizi sürdürüyoruz. Avrupa’da toplam satışlarda ikinci büyük beyaz eşya şirketi konumundayız. Bugün sürdürülebilir büyüme misyonumuz doğrultusunda ortak değerleri paylaştığımız dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından EBRD ile önemli bir ortaklığa imza atmanın gururunu yaşıyoruz. EBRD’nin finansman desteği, Türkiye’ye, sektörümüze ve Arçelik’e olan inancın bir göstergesidir. Gelişmiş üretim teknolojilerine, inovasyona yatırım yapmak ve daha enerji verimli ürünler geliştirmek her zaman önceliğimiz oldu."

"Yatırımlarımız sürdürülebilirlik alanındaki çıtayı yükseltecek"

Şen, EBRD’nin sağladığı kredi ile Eskişehir ve Çayırova tesislerinde, enerji ve kaynak verimliliği daha yüksek ürünler geliştirmelerine imkan verecek, inovasyon ve teknoloji gücünü daha da artıracak yatırımlar yapacaklarını vurgulayarak, "Bu finansman ile gerçekleştireceğimiz yatırımlar sürdürülebilirlik alanındaki çıtayı yükseltecektir. Bu kredinin uzun vadeli TL cinsinden bir kaynak olması da yatırımlarımızı yerli para birimi cinsinden fonlamak açısından ayrıca önem taşıyor." diye konuştu.

Bu kredi anlaşmasıyla hedeflediklerinin, 2020 yılında özellikle Avrupa'da enerji verimliliği yüksek ürünler konusunda yeni bir geçiş yaşanacağını aktaran Şen, Arçelik'in de ürünleriyle bu geçişe hazır hale gelmesi için yatırım yapmaları gerektiğini, EBRD'nin bunun finansmanını üstlendiğini dile getirdi.

Şen, Arçelik'in büyüyen bir şirket olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşimizin yüzde 70'i ihracat. Tüm ürünlerde büyümeye ihtiyacımız var. Türkiye'de 2018 yılında bizim sektörümüzün bir miktar küçüldüğünü gördük. 2017'de ÖTV indiriminden dolayı baz etkisi var. 2019 yılından itibaren sektörümüzün büyüme trendine gireceğini düşünüyoruz. Gelecekte şirketin kapasite ihtiyacı oluşacak. Daha fazla ürün üretmemiz gerekecek. Daha fazla ürün üretmek için daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. EBRD ile anlaşmamız, yaptığımız kredi anlaşmalarından birisi. Bu tip finansmanlara ihtiyaç duymaya devam edeceğiz. Arçelik'in borçluluk seviyesinin sağlıklı olduğunu görüyoruz. Özellikle döviz gelirlerimizin olması ve döviz konusunda çok açık pozisyon taşımıyor olmamız uluslararası piyasalar açısından bize olan güveni gösteriyor."

"Arçelik’e finansman desteği sağlamaktan mutluluk duyuyoruz"

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner ise Türkiye ve dünyada artık tüketicilerin, dayanıklı tüketim ürünlerinin akıllı, verimli ve sessiz olmasını beklediğini ifade ederek, "Ayrıca, çevresel sürdürülebilirlik standartları yüksek olan markaları desteklemek istiyor. Yenilikleriyle bu beklentiyi gerçeğe dönüştürmek için çalışan Arçelik’e finansman desteği sağlamaktan ve bu başarının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Arçelik, krediyle ürünlerinin enerji ve kaynak verimliliğini artırmak için Eskişehir buzdolabı ve Çayırova’daki çamaşır makinesi fabrikasında yeni üretim hatlarına ayrıca kurulması planlanan yeni nesil Ar-Ge merkezine yatırım yapacak.

Bakan açıkladı: Destek ödemeleri bugün başladı
EKONOMİ
Bakan açıkladı: Destek ödemeleri bugün başladı

Portakalın kilosu 1 lira kabuğu 6 lira
EKONOMİ
Portakalın kilosu 1 lira kabuğu 6 lira

Lokantalarda yeni dönem başladı
EKONOMİ
Lokantalarda yeni dönem başladı

Karayel 10 bin uçuş saatine ulaştı
FOTOĞRAF 7
Title
Türk savunma sanayisinin milli insansız hava araçlarından (İHA) Karayel, 10 bin uçuş saatine ulaştı. Vestel Elektronik'in faaliyet raporundan yapılan derlemeye göre, İHA'lar üzerine 2005'ten bu yana yaptığı çalışmalarla bilgi birikimi ve tecrübe kazanan Vestel Savunma Sanayi AŞ, mini, midi ve taktik İHA kategorilerinde sırasıyla Efe, Bora ve Karayel'i geliştirdi.
Title
Vestel Savunma, İHA'lara duyulacak ihtiyacın gelecekte çok daha artacağından hareketle, yeni teknolojik sistemlerin ve faydalı yüklerin entegrasyonuyla Karayel İHA Sistemi'nin kullanım alanlarının genişletilmesine geçen yıl devam etti. Bu kapsamda, Karayel İHA Sistemi'ne deniz karakol görevlerinde kullanılmak üzere SAR (Search and Rescue-Arama Kurtarma) ve AIS (Automatic Identification System-Otomatik Tanımlama Sistemi) entegrasyonları tamamlandı. Görüş hattı ötesi görevlerde kullanılmak üzere uydu haberleşme sistemi entegrasyonu ise tamamlanma aşamasına geldi. Karayel'in, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hizmet alımı sözleşmesi ve çeşitli uçuş demo faaliyetleri kapsamında toplam uçuşu 10 bin saati buldu.
Title
Orta Doğu ile başlayan yurt dışı satış ve pazarlama faaliyetleri de yoğun fizibilite çalışmalarıyla 4 kıtaya genişletildi. Yurt içinde ve dışında geçen yıl katılım sağlanan etkinliklerde İHA sistemleri ve yakıt pili teknolojilerinin tanıtımı yapıldı.
Title
Yeni pazar arayışları kapsamında, Malezya'nın Kuala Lumpur kentinde gerçekleştirilen bölgenin en büyük savunma teknolojileri fuarı ile Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Avrupa'nın en önemli savunma fuarlarından Eurosatory'ye katılım sağlandı. Bu çalışmalar kapsamında, Ukrayna'da kapsamlı bir uçuş demosu başarıyla icra edildi, ardından ülkede gerçekleştirilen Arms&Security Fuarı'na katılım sağlanarak bölge oyuncularıyla bir araya gelindi ve ülkeye yönelik uzun yıllardır süren iş geliştirme faaliyetleri yoğunlaştırıldı. Ayrıca Orta Doğu'da bir ülkeyle ortak İHA üretimi konusunda iyi niyet anlaşması imzalandı.
Title
Yurt içinde ise Efes-2018 Tatbikatı'nda, Vestel Savunma İHA ürün ailesi sergilenerek, başta TSK üst düzey yetkilileri olmak üzere, yabancı ülkelerin silahlı kuvvetleri mensuplarının beğenisine sunuldu. Vestel Savunma, uzmanlık alanı olan insansız sistemler alanındaki farklı sınıf ve sistemlerde tasarım ve geliştirme faaliyetlerine de devam etti.
Title
Yeni bir İHA sisteminin ilk test uçuşu geçen yıl başarıyla gerçekleştirildi. Vestel Savunma, sahip olduğu yüksek teknolojik bilgi birikimiyle rekabet gücünü artırabilmek, müşteri ve kullanıcıların değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek için Ar-Ge çalışmalarını devam ettirdi ve faaliyet alanında yenilikçi ve öncü ürünler çıkarma hedefi doğrultusunda çalışmalar yürüttü. Bu kapsamda, Vestel Savunma Ar-Ge Merkezi'nde aktif olarak 9 projeye devam edildi. Karayel İHA Sistemi üzerine yeni kabiliyetlerin entegre edilmesi amacıyla 2 yeni proje için TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığına destek başvurusu yapıldı.
Title
YERLİ YAZILIM VE BİLEŞENLER - Tasarımı tamamen Türk mühendislerine ait olan Karayel'in uçuş görev bilgisayarına kadar birçok alt bileşeni ve yazılımı yerli olarak geliştirildi. Bu nedenle uçaktaki değişiklikler ya da yeni faydalı yüklerin entegrasyonu hızlı şekilde yapılabiliyor. Yerli İHA motorları da hızlı şekilde Karayel'de kullanılabilecek. Karayel, silahlı olarak ROKETSAN tarafından üretilen 4 adet mini akıllı mühimmat MAM-L ile görev yapabiliyor. Karayel, eksi 40 dereceden artı 55-60 dereceye ulaşan zorlu koşullarda başarıyla uçtu. Zorlu Grubu, bugüne kadar Karayel'in geliştirilmesi ve ürün ailesi için 100 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.
Karayel 10 bin uçuş saatine ulaştı
Türk savunma sanayisinin İHA üreticilerinden Vestel Savunma'nın geliştirdiği Karayel, TSK'nin hizmet alımı sözleşmesi ve çeşitli uçuş demo faaliyetleri kapsamında 10 bin uçuş saati görev yaptı. Karayel İHA Sistemi'ne deniz karakol görevlerinde kullanılmak üzere yeni sistemler entegre edildi.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.