Ekonomi Çarklar virüsü temizliyor

Çarklar virüsü temizliyor

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi mayısta, tam kapanma dönemine rağmen yıllık yüzde 40,7 arttı. Giyim ürünleri yüzde 81, dayanıklı tüketim yüzde 66’lık oranla en fazla artışı kaydetti. Yatırımları temsil eden ve geçen yıl yüzde 23,4 daralan sermaye malı imalatı da yüzde 40,1 artış gösterdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Çarklar virüsü temizliyor: Satış ciroları bayram etti
Arşiv

Koronavirüsle mücadele kapsamında geçen yıl yüzde 18.9 gerileyen sanayi üretimi bu yıl sürpriz yaptı. Tam kapanma döneminin de olduğu mayısta, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık yüzde 40,7 artış gösterdi. Böylelikle yıl başından bu yana yüzde 11,3’le başlayan toparlanma mayısta üç katına dayandı.

YATIRIM CANLANDI

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi sanayi üretiminde yatırımı temsil eden sanayi malları ve teknolojik ürünlerdeki artış da dikkat çekti. Geçen yıl mayısta yüzde 23,4 daralan sermaye malı imalatı bu yıl mayısta, geçen yıl mayıs ayına göre yüzde 40,1 artış kaydetti. Orta ve düşük teknolojili imalat sırasıyla yüzde 47,1 ve yüzde 40,1 artarken, orta yüksek teknoloji yüzde 46,9 artış gösterdi. Yine geçen yıl mayısta yüzde 28’le sert düşen yüksek teknoloji üretimi, yıl başından bu yana toparlanarak mayısta yüzde 14,6 arttı.

GİYİM ÜRETİMİ GAZA BASTI

Sektörlere göre incelendiğinde giyim ürünleri imalatı yüzde 81.3’lük oranla en fazla artışı gösterdi. Geçen yıl mayısta yüzde 41,7 düşüş göstermişti. Yine geçen yıl mayısta yüzde 29,6 düşen tekstil ürünleri imalatı yüzde 70,6 arttı. Dayanıklı tüketim söz konusu dönemde yüzde 32,7’lik sert düşüşün ardından yüzde 66’lık oranla üretimini en fazla artıran ilk üç sektör arasında yer aldı. Elektrikli teçhizatta bu oran yüzde 60.9 oldu.

OTOMOTİVDE YÜZDE 46 ARTIŞ

Makine ve ekipman imalatı yüzde 62,5, mobilya imalatı yüzde 63,4, otomotiv imalatı yüzde 46 artış kaydetti. Söz konusu üretim, salgının ilk açıklandığı geçen yıl martta yüzde 19,8, nisanda yüzde 78 ve mayısta yüzde 35,1 daralmıştı. Makine ve ekipmanların kurulumu imalatı da yüzde 41,3 arttı.

HAYATA BAĞLAYAN ÜRETİM

Kovid-19’la mücadele sürecinde özellikle hastanelerde yoğun bakım ünitelerinde, solunum cihazlarında ve sağlık ürünleri ekipmanlarında da kullanılan kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı yüzde 41,1, kimyasal ürünler yüzde 39,8, eczacılık yüzde 14,7 artış kaydetti.

SATIŞ CİROLARI 'BAYRAM' ETTİ

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ciro endekslerini açıkladı. Ramazan Bayramı’nın olduğu mayıs ayında, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksi aylık yüzde 3,3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, mayısta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 78,4 yükseldi. Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, mayısta yıllık bazda yüzde 99 artış kaydetti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi de mayısta bir önceki aya göre yüzde 4,9 yükseldi. İnşaatta takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi yüzde 50,4 artarken, ticarette yüzde 69,8 yükseldi. Hizmette takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, mayısta yıllık bazda yüzde 74,1 arttı.

Turizmciler 9 günlük bayram tatilinden çok memnun: Sektöre can suyu olacak
EKONOMİ
Turizmciler 9 günlük bayram tatilinden çok memnun: Sektöre can suyu olacak

Emekli ikramiyeleri yatmaya başladı
EKONOMİ
Emekli ikramiyeleri yatmaya başladı
Ukrayna’da Rusya ve Batı’dan güç gösterisi: Üç koldan askeri gerilim
Dünya

Ukrayna’da Rusya ve Batı’dan güç gösterisi: Üç koldan askeri gerilim

ABD, NATO ve Rusya arasında geçen hafta diplomasi masasının devrilmesinin ardından, taraflar Ukrayna’da gerilimi artıracak karşılıklı adımlar atıyor. Rusya, askeri yığınak yaptığı Ukrayna sınırında Belarus ile ortak tatbikat yapmaya hazırlanıyor. İngiltere, Ukrayna’ya tanksavar ve eğitim personeli gönderdiğini açıkladı. Kanada özel kuvvetler askerlerinin de Ukrayna’da olduğu iddia edildi. Kiev ise Sovyetler döneminden kalma eski sığınakları yeniliyor.
DEAŞ geri döndü: Terör örgütü Irak ve Suriye’de faaliyetlerini artırdı
Dünya

DEAŞ geri döndü: Terör örgütü Irak ve Suriye’de faaliyetlerini artırdı

ABD’nin bölgeyi dizayn etmek için kullandığı DEAŞ, 2021 yılında resmen geri döndü. Cezaevlerindeki DEAŞ’lıların para karşılığı serbest kalmasıyla terör örgütü hem Irak hem Suriye’de faaliyetlerini arttırdı. Geçen yıl DEAŞ saldırılarında ölenlerin oranı yüzde 28 arttı.
Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız: Kalitesiz fotoğraf gözümüze batıyor
Hayat

Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız: Kalitesiz fotoğraf gözümüze batıyor

Fotoğraf çekmenin çok kolay ve az maliyetli olduğu günümüz dünyasında dijital fotoğrafçılığı nereye koyacağımızı fotoğraf ustalarıyla konuştuk. Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız, “Dijital fotoğraf kalitesizliğe neden olmadı, ama kalitesiz fotoğrafların paylaşımına izin verdiği için gözümüze batıyor” ifadeleriyle durumu özetledi. Teknolojinin gelişimiyle çeşitliliğin artması ise gelecek için umut verici olarak görülüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.