Ekonomi İki dev 3havalimanında

İki dev 3.havalimanında

3'üncü Havalimanı'na yabancıların ilgisi devam ediyor. Uluslararası lojistik şirketlerinin yeni üssü olmaya hazırlanan İstanbul'a yapılacak 3'üncü Havalimanı, Asya ve Avrupalı iki devi buluşturdu. İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. (İGA), bir başka önemli dönüm noktasını daha geride bırakarak Seul Incheon Uluslararası Havalimanı İşletmesi ve Kopenhag Uluslararası Havalimanları ile Operasyon Danışmanlık Hizmeti anlaşması imzaladı

Haber Merkezi Yeni Şafak
5 yıl sürecek bu anlaşma, İstanbul Yeni Havalimanı'nı küresel havacılık sektörünün en önemli çekim merkezi haline getirme hedefine bir adım daha yakınlaştıracak.

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş., Güney Kore'nin Başkent Seul'dan açılan kapısı Incheon Uluslararası Havalimanı İşletmesi ve Kuzey Avrupa'nın en önemli aktarma merkezlerinden Kopenhag Uluslararası Havalimanı ile “İstanbul Yeni Havalimanı Projesi'nin operasyonel süreçlerini şekillendirmeyi ve yönetmeyi içeren danışmanlık hizmeti anlaşmasına imza attı.

Önümüzdeki beş seneyi kapsayacak danışmanlık projesi; strateji ve iş planı geliştirme, insan kaynakları ve organizasyonel gelişim, deneme operasyonları aracılığıyla operasyonel hazırlık ve 2017'de planlanan açılışından sonraki ilk üç yıl yeni havalimanının operasyonu ile ilgili danışmanlık hizmetini içeriyor.

2014 senesinde 45.5 milyon yolcu ağırlayan Incheon Havalimanı ve 25.6 milyon yolcu ağırlayan Kopenhag Havalimanı, anlaşma kapsamında bir araya gelerek deneyimlerini, becerilerini ve uzmanlıklarını İstanbul Yeni Havalimanı'nın başarısı için seferber edecek.

Gurur duyuyoruz

Yeni işbirliği konusunda açıklama yapan İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. CEO'su Mertol Genç şöyle dedi: “Projenin bu aşamasında dünyanın önde gelen iki havalimanı işletmecisi ile yaptığımız bu anlaşmadan dolayı gururluyuz. Bizim önceliğimiz en üst düzey yolcu konforunu sağlarken dünya çapında örnek alınacak bir proje yaratmak. Incheon ve Kopenhag bizimle bu örneği ortaya koymak üzere, konfor, inovasyon, verimlilik ve karlılık hedeflerine ulaşma konusunda uzmanlıklarını paylaşacak ve bu da yolcu deneyimini iyileştirecek. Bunların yanı sıra, böylesi güçlü uluslararası işletmecilerin projeye olan ilgisi ve katılımları IGA'nın global havacılık dünyasının gözünde çoktan kendine yer edinmiş ve ilerliyor olduğunun bir diğer göstergesi. Bu önemli uluslararası işbirliği hem bizler hem de Türk havacılık sektörü için son derece önemli çünkü bizim amacımız tüm kıtaları birbirine bağlayan global bir merkez inşa etmek, ülkemizi ve İstanbul'u dünya havacılık sektöründe her anlamıyla bir merkez haline getirmektir. ”

Havalimanı operasyonları inşasında dört aşama

Operasyon danışmanlığı hizmeti, ilk aşaması hemen başlayacak olan dört fazdan oluşuyor.

İlk aşama hizmetler havalimanının geliştirme sürecindeki stratejik, operasyonel ve ticari konuları içeriyor. Incheon ve Kopenhag'dan gelecek uzmanlar IGA operasyon birimleriyle yan yana çalışarak operasyon konseptini geliştirecek ve en iyi uluslararası uygulamaların ve stratejilerin havalimanı tasarımına dâhil edilmesine destek olacak. Aynı zamanda bu uzmanlar, uluslararası havalimanı işletmeciliği alanındaki ticari bilgileri ve deneyimleri ile IGA'nın iş hedeflerini gerçekleştirmesinde destek sunacak.

İkinci aşama hizmetler IGA'nın organizasyon stratejisi ile alakalı olacak. Bir yandan altyapıyı geliştirirken bir yandan bunu yönetecek işgücünün kurulması ve eğitilmesi ile 25 yıl boyunca 150 milyon yolcuya ev sahipliği yapabilecek İstanbul Yeni Havalimanı'nın işletilmesi konularını kapsayacak.

80 milyondan fazla yolcu

Üçüncü aşama, havalimanının açılmasından 15 ila 18 ay önce başlayacak. Genel olarak Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Devri (ORAT) olarak bilinen bu aşama, İstanbul Yeni Havalimanı'nın uluslararası standartlara uygun ve başarılı şekilde açılışı için kritik önem arz ediyor. Özellikle havalimanının açılışı ile birlikte, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan transfer edilecek operasyonlar ve daha önce kapasite sorunları yüzünden verilemeyen ilave yeni hava hizmetleri detaylı bir şekilde programlanacak.

Operasyona hazır havalimanı tesisleri, gerekli testlerden geçtikten sonra operasyonların kusursuz şekilde başlaması sağlayacak ve ilk senesinde 80 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapacak. Buna benzer bir başarıyı 2001 senesinde gösteren Incheon Havalimanı, akabinde iki geniş çaplı büyüme projesi daha hayata geçirdi.

Dördüncü ve son aşama ise havalimanının açılmasından itibaren ilk üç yıllık süreyi kapsayacak. Bu süre zarfında IGA'nın Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMI) Genel Müdürlüğü ile imzaladığı İmtiyaz Anlaşması'ndaki yükümlülüklerin yanı sıra, danışmanlar şirketlerin tam zamanlı deneyimli uzmanları hava tarafı, terminal ve kara tarafı operasyonları ile havayolu pazarlama ve merkez stratejisini konuları yerinden yürütülecek. Danışmanlık çalışmaları, IGA'nın sayıları 5 bini aşacak operasyonel personeli ile entegre edilecek ve bu sayede imtiyaz anlaşmasının süreceği tam 25 yıl boyunca operasyonel know-how tamamen İGA'ya devredilmiş olacak.

Yeni bir üs

Incheon Uluslararası Havalimanı İşletmesi CEO'su Park Wan Su, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “İstanbul Yeni Havalimanı, ölçeği ve değeri sebebiyle Incheon Havalimanı için de son derece önemli ve etkileyici bir proje. Incheon Havalimanı, dünya standartlarındaki devasa İstanbul Yeni Havalimanı'na danışmanlık yapma fırsatını yakaladığı için gurur duyuyor. Incheon Havalimanı olarak, Kopenhag Havalimanı ile yakın bir işbirliği içerisinde çalışarak, bu yeni havacılık merkezinin inşaatına ve faaliyetlerine katkıda bulunmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya kararlıyız. Incheon Havalimanı'nın inşaat ve işletme konusunda sahip olduğu deneyim sayesinde, İstanbul Yeni Havalimanı ile bir kez daha tarih yazılacak. Ayrıca bu proje, Incheon Havalimanı'nın yurtdışındaki faaliyetlerine yönelik yeni yatırımları için bir üs görevi görecek.”

Rekabetçi bir havalimanı

Kopenhag Havalimanı CEO'su Thomas Woldbye ise “Kopenhag Havalimanı, Uluslararası Hava Taşımacılığı Araştırma Topluluğu tarafından geçtiğimiz 11 yılda 9 kez 'Avrupa'nın En Verimli Havalimanı' seçildi. Danimarka, Çin, Meksika ve İngiltere'de uluslararası havalimanları geliştirmek konusunda köklü bir deneyimimiz var. Incheon Havalimanı ile yaptığımız işbirliği kapsamında bilgilerimizi bir araya getirerek, İstanbul'a uluslararası ölçekte rekabetçi bir havalimanı inşa etme ve işletme çalışmalarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Haluk Dursunu kaybettik

Haluk Dursun'u kaybettik

Kültür Bakan Yardımcısı, trafik kazasında hayatını kaybetti.
Mehmetçik Marekyolundan dönmez!

Mehmetçik Marek
yolundan dönmez!

Askeri uzmanlara göre TSK'nın takviyesi engellenemez.
Daha etkin kullanılacak

Daha etkin kullanılacak

​Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı.
Gereken yapıldı

Gereken yapıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan kayyum açıklaması.
İdlib'de Türk konvoyuna saldırı

İdlib'de Türk konvoyuna saldırı

​Milli Savunma Bakanlığı saldırıda 3 sivilin öldüğünü açıkladı.
3 ilde 129 TİM harekete geçti

3 ilde 129 TİM harekete geçti

Kıran operasyonu ile PKK'ya hedefler imha ediliyor.
Köprü trafiği kitlendi

Köprü trafiği kitlendi

​15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde trafik kazası.
Sözde emir yakalandı

Sözde emir yakalandı

Kırsal bölgelerde saldırılar devam ediyor.
Şehit yakınları<br>yeniden işe alındı

Şehit yakınları
yeniden işe alındı

​HDP'li Türk'ün işten çıkardığı şehit yakınları göreve döndü.
İlk kez mahkemede

İlk kez mahkemede

​Sudan'da 30 yıllık el-Beşir dönemi sona ermişti.
Katliam gibi kaza

Katliam gibi kaza

​TIR ile çarpışan minibüsteki 7 işçi hayatını kaybetti.
HDP'nin elinde büyükşehir kalmadı

HDP'nin elinde büyükşehir kalmadı

İçişleri Bakanlığı'nın kayyum kararının ardından dikkat çeken tablo.
Kayyum telefonu

Kayyum telefonu

Bahçeli'den Bakan Süleyman Soylu'ya tam destek.
Tatile HDP arası verdi

Tatile HDP arası verdi

​İstanbul'u sel götürdüğünde keyfini bozmayan İmamoğlu HDP için anında açıklama yayınladı.
Suriye ile bağlantılı

Suriye ile bağlantılı

Sınır ötesi harekatla koordineli adımlar atılıyor.
HDP'li 3 büyükşehire kayyum

HDP'li 3 büyükşehire kayyum

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanları görevden uzaklaştırıldı.
4 üründe<br>söz sahibiyiz

4 üründe
söz sahibiyiz

2,2 milyar dolara yakın ihracat geliri elde ettik.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.