Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi İnsan işler alet övünür bu işte bir terslik var

'İnsan işler alet övünür' bu işte bir terslik var

Öz taşıma iş sendikası İstanbul il başkanı Yasin Sevgili ile söyleşi Öz Taşıma İş Sendikası İstanbul İl Başkanı Yasin Sevgili’ ye Taşeron İşçilerini sorduk.

Haber Merkezi Diğer
İnsan işler alet övünür bu işte bir terslik var
Öz Taşıma İş Sendikası İstanbul İl Başkanı Yasin Sevgili.

Öz Taşıma İş Sendikası İstanbul İl Başkanı Yasin Sevgili, yaptığı açıklamalarda,

4734 Sayılı KİK (Kamu İhale Kanunu) ’nda İhale edilen hizmet alım ihalelerinde “Hizmeti ifa eden” çalışanların 4857 Sayılı İş Kanunu ve ayrım yapılmaksızın her bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşına tanınmış olan Anayasal hak ve özgürlüklere fiilen erişiminin önünde uygulama esnasında çıkan engellerin,

Kamu Kurum ve Kuruluşları ile bunlara hizmet sağlayan Taşeron şirketlere aşırı yük getirmeksizin ve piyasa koşullarına uygun dengeli bir paylaşım ile ortadan kaldırılmasına karşılık bulma noktasında,

ilgili tarafların pek fazla konuşmamayı tercih ettiği, yarınlara ertelenmiş ve o yarınlara inancını yitirirken diğer yandan ömür sermayesinin karşılığını ederi kadar alamadığı için harcanan işçilerden dinlenmesi gerektiğini mutlaka konuşmalı ve artık çözüme kavuşturmalıyız.

Her işkolunda olduğu gibi taşımacılık işkolunda olan veya olması gerektiği halde “bizatihi şoförlük yapmasına rağmen” başka işkollarında gösterilen sayıları azımsanmayacak kadar çok olan emekçi kardeşlerimiz kendilerine sahip çıkmak bir kenara “Sadece onların varlığını dile getirecek -Onlar da var’ lar.” diyecek Sendikalar, STK’lar ve Bürokratlar, Siyasi Parti Temsilcileri ile karşılaşma ümidiyle her sabah kontak çevirmeye devam ediyorlar.

Artık onları birileri duymalı ve çok ta zor olmayan sorunlarının çözümünü kendilerine sunmalı.

Bizler kendi namımıza bu konuyu, sahada karşılaştığımız her aksaklık gibi dile getirmeyi ve sahiplenmeyi onur biliyoruz.

Zaten işimiz ne?

Asli görevimiz bu bizim ve meslektaşlarımızın.

Dikensiz gül bahçelerinde dolaşmak keyifli olsa da dikenli olanlarına rastlayınca da Devletimiz ve Milletimize karşı hizmet ve aidiyet bilinciyle toplumsal kalkınma ve adil gelir dağılımı ile Devletimizin vatandaşlarına sunduğu imkanların yerli yerince herbir vatandaşa ulaştırılmasında kontrol hatta otokontrol rolümüzü unutmayalım.

Alet işler el övünür demiş atalarımız.

4734 Sayılı Kanunun 62. Maddesi “e” bendindeki eksik noktalar bu atasözünü İnsan İşler Alet Övünür” haline dönüştürmüş bile..

İhale bedelinin % 70’i Personel gideri değilse orada İnsan’dan bahsedemiyoruz. Makinalar kendi kendine çalışıyor. Vasıtalar kendi kendine gidip geliyor.

Üst işveren alt işverenden aldığı hizmeti ifa eden her gün yüz yüze baktığı mesai arkadaşlarını ihaleyi alan firmanın kar marjına ve bilumum başka faktörlere teslim ediyor.

Bu durum ilgili kesimleri duyarlı olmaya teşvik etmiş ve yapılan düzenlemeler ile;

Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımlarında Toplu İş Sözleşmesinden Kaynaklanan Fiyat Farkının Ödenmesine Dair Yönetmelik 22.01.2015 tarih ve 29244 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış, bu yönetmelik 11/ 09/ 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 22.01.2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Fakat İhale bedelinin %70’i personel gideri olan hizmet alımları için.

Biz %70’ten az olan veya aylar itibarıyla her zaman öyle olmasa da hesap kitap safhasında, şartnamede belirtildiği anda öyle öngörülmüş olan “İnsan” ları anlatıyoruz.

Konumuz bu. Derdimiz bu. İsteğimiz bu. Biz varız. Başka kim var? Bu sorunu birlikte çözelim. Buyrun “İmece” edelim.

Sevgili; Mesela bakın bir yılı aşkın bir süredir Covid-19 pandemisi ile yüz yüzeyiz.

Tüm Sağlık çalışanları bizim için kahramandır baş tacıdır. Özellikle bu süreçte onların değerini toplumca daha iyi anladığımızı düşünüyorum.

Bu süreçte adını pek duymadığımız ve ön planda olmadıkları için görmediğimiz bu kahraman ekibin bir parçası daha var. Size onlardan size bahsedeyim.”

”Evde bakım, evde sağlık, filyasyon ve aşı kamyon şoförleri. Maaşları asgari ücretin ÷%30 fazlası. Fazla mesai yok, yol parası yok, yemek parası yok.

Banka promosyonlarını dahi alamıyorlar. Sorgulama hakları bile yok. Ağzını açana kapının yolu orada..

Bizim haberlerde duyduğumuz, görevlerini yerine getirirken Covid-19 a yakalanan, o virüsü ailesine taşıyan, hastanede hala tedavi görmekte olan, virüsten hayatını ve hatta aile bireylerini kaybeden şoför arkadaşlarımız var.

Bu arkadaşlarımız da diğer Sağlık çalışanları gibi vatan millet aşkıyla görevlerini yapmaya devam etmektedirler ve kendileri hakkında yasal düzenleme beklemekteler.

Ben size soruyorum, 4000 TL ye yakın maaş almaktasınız ve -İşvereniniz size maaşınızı 2800 TL ye düşürüyorum ister çalış ister çalışma derse ne yaparsınız?

Şimdi gelin bizim bu dertli arkadaşlarımız ne diyor ben sizlere söyleyeyim :

“Abicim makine, teçhizat, taşıt maliyetleri yükseldikçe aynı kalan veya aynı oranda artmayan ihale bedelinin faturasını bizler ödüyoruz.

Diğer arkadaşlarımız kadro aldı bizler yok sayıldık.

Makina 6 bin TL iken bize 4 bin TL, makine 8 bin TL olunca bize 2 bin TL

Üst işveren bizi yok kabul edince alt işveren iyi ki varsınız demiyor.

Maaşlarımız düşürülüyor. Alt işverenden bir sonraki alta oradan daha alta sonra daha da alta, taşerondan onun taşeronuna oradan onun taşeronuna bizi top gibi yuvarlıyorlar.

Bizler kimsenin hakkından 1 TL istemiyoruz. İş Kanununda yer alan her haktan diğer tüm çalışanlar gibi yararlanalım yeter. Fazlasında gözümüz yok ama biz hak ettiğimizi bile alamıyoruz. Başkaları yiyeceğine Devletimizin olsun.”

dediklerini belirten Yasin Sevgili; Bu şartlar altında çalışmak zorunda kalan sayıları 100 binleri aşan mağdur kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için tüm ilgilileri vazife başına davet ediyorum.

Haklı mücadelelerinde bu mağduriyeti yaşayan tüm çalışanların yanındayız birlikte başaracağız.

Bu vesile ile 15 nolu Taşımacılık İş Kolunda çalışan tüm emekçi kardeşlerimizi Öz Taşıma İş Sendikamız çatısı altında birleşmeye, ilkeli bir duruş ve yapıcı adımlar ile sorunlarına çözüm aramaya davet ediyorum Dedi.

Whatsapp : 05367720656 / 05550367605

Emeğin Sultanları
EKONOMİ
Emeğin Sultanları
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.