Ekonomi Türkiyenin ilk nükleer uzmanları mezun oldu

Akkuyu NGS'nin ilk Türk mühendisleri

Türkiye'nin ilk nükleer uzmanları mezun oldu

Türkiye'nin ilk 'Nükleer uzmanı' unvanını alacak 35 öğrenci Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesinde (MEPhI) gördükleri eğitimin ardından mezun oldu. Mezunlar Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi olarak bilinen 20 milyar dolar yatırım maliyetli Akkuyu NGS'de işe alınacak.

Haber Merkezi AA
Akkuyu NGS'nin ilk Türk mühendisleri mezun oldu.
Akkuyu NGS'nin ilk Türk mühendisleri mezun oldu.

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamaya göre, 6,5 yıllık eğitim programını tamamlayarak tez çalışmalarını başarıyla sunan 35 Türk öğrenci mezun oldu. Mezunlar, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu NGS'de işe alınacak.

İLK TÜRK NÜKLEER UZMANLARI

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, Rusya'daki nükleer enerji eğitimine talebin yüksek olduğunu belirterek, "İlk Türk nükleer uzmanlarının dünyanın ilk nükleer güç santralinin yapıldığı şehirde eğitim görmelerinin sembolik bir anlamı var. Aldıkları bu eğitimin sonrasında genç uzmanlarımız, Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin yapımında görev alacaklar. Öğrencilerimizin mezun olması, Akkuyu NGS projesinin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir aşamadır." ifadesini kullandı.

DÜNYADAKİ EN İYİ EĞİTİMLERDEN BİRİ

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev de verilen eğitimin dünyadaki en iyi eğitim programlarından biri olduğunu ve nükleer enerji sektörünün pek çok ülkede dinamik şekilde gelişen alanlar arasında yer aldığını kaydetti.

1.6 milyon kişi miras sorgusu yaptı
EKONOMİ
1.6 milyon kişi miras sorgusu yaptı

Çin'de büyük çaplı değişiklik
EKONOMİ
Çin'de büyük çaplı değişiklik

Apple MFi aksesuar programını güncelledi
EKONOMİ
Apple MFi aksesuar programını güncelledi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.