EkonomiVergi gelirleriaçığı dengeledi

Vergi gelirleri açığı dengeledi

Ekonomideki canlı seyirle beraber artan iş hacmi, vergi gelirlerini yüzde 20 arttırdı. Bu sayede istihdam ve yatırımlar için verilen teşviklerin merkezi yönetim bütçesinde neden olabileceği açık da dengelenmiş oldu. Vergisel gelir artışının desteğiyle bu yılın ilk çeyreğinde bütçe açığı, 20.4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Haber MerkeziYeni Şafak
Maliye Bakanı Naci Ağbal
Maliye Bakanı Naci Ağbal

Başta istihdam olmak üzere verilen büyük ekonomik teşviklere rağmen ekonomik aktivitede iç tüketim öncülüğünde devam eden canlı seyirle beraber artan iş hacmi vergi gelirlerinde yüzde 20'ye yaklaşan artışa katkı sağladı ve bu sayede bütçe açığında öngörülenin üzerinde artış olması engellendi. Merkezi yönetim bütçesi 2018 yılı Ocak-Mart döneminde de 20.4 milyar TL açık verdi. Uzmanlar, yıl boyunca merkezi yönetim bütçe açığının OVP hedefi olan GSYH oranla yüzde 1.9 sınırında kalabileceğini öngörüyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı yazılı açıklamada, "İlk çeyrekte vergi gelirleri yüzde 19.9 artarak 145.8 milyar TL olurken faiz dışı giderler yüzde 17.6 artarak 165.6 milyar TL olmuştur. Vergi gelirlerindeki artışta özellikle gelir ve kurumlar vergisi, ÖTV ve KDV kalemleri etki etmiştir" dedi.

MARTTA 20.2 MİLYAR TL

Bakan Ağbal, şöyle devam etti: "Ayrıca tahakkuk tahsilat oranlarında artış sağlanması da gelirlerimizin artışında olumlu katkı sağlamıştır. Yaşanan olumlu gelişmeler vergi gelirlerinin OVP'de öngörülen gelir hedefinin üzerinde gerçekleşeceğine işaret etmektedir."

Verilerin detaylarına bakıldığında 2017 yılı Mart ayında 19.5 milyar TL açık veren bütçe, 2018 yılı Mart ayında 20.2 milyar TL açık verdi. 2017 yılı Mart ayında 12.4 milyar TL faiz dışı açık verilmiş iken 2018 yılı Mart ayında 10.6 milyar TL faiz dışı açık verildi. Bakanlık verilerine göre 2017 yılı Ocak-Mart döneminde 14.9 milyar TL açık veren bütçe, 2018 yılı Ocak-Mart döneminde 20.4 milyar TL açık verdi. Yine 2017 yılı Ocak-Mart döneminde 3.9 milyar TL faiz dışı fazla verilmiş iken 2018 yılı Ocak-Mart döneminde 1.9 milyar TL faiz dışı fazla verildi.

BÜTÇE GELİRLERİ İLK ÇEYREKTE %15,7 ARTTI

Yılın ilk çeyreğinde bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15.7 artarak 167.4 milyar TL oldu. Bütçe giderleri ilk çeyrekte yüzde 17.7 artarak 187.9 milyar TL olarak gerçekleşti. Ağbal, "Yılın ilk çeyreğindeki giderler bütçe ödenekleri çerçevesinde gerçekleşmiştir" ifadelerini kullandı. Yine Ağbal'ın yazılı açıklamasında yer alan bilgilere göre yapılandırmadan Mart'ta 1.7 milyar TL, ilk çeyrekte 4 milyar TL gelir elde edildi ve böylece 2018 yılı için öngörülen yapılandırma gelir hedefi 3 ayda aşılmış oldu.

EKONOMİK CANLILIK KATKI SAĞLIYOR

Şekerbank Başekonomisti Gülay Girgin, "İlk çeyrekte bütçede gelirler yeniden yapılandırma, ve yüksek büyümenin getirdiği vergi gelirleriyle destekleniyor. Sosyal güvenlik transferlerinde bir azalma var bu da giderleri olumlu etkiliyor. Diğer gider kalemlerinde ise önemli artışlar olduğunu ifade etmemiz gerek. Faiz harcamalarında da benzer bir artış trendi görüyoruz" dedi. Bütçe açığının OVP hedefi olan GSYH oranla yüzde 1.9 sınırında kalabileceğini de vurgulayan Girgin, "Hedeflerden ciddi bir sapma beklemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

  • TÜRKİYE’NİN EN KUVVETLİ YANI
  • Merkezi yönetim bütçe açığı 2017 yılında 47.4 milyar TL ile Orta Vadeli Program’daki hedefin altında kalmıştı. Bütçe açığının GSYH’ya oranı ise 2017 itibarıyla yüzde 1.5 gerçekleşti. Türkiye ekonomisinin makro anlamda en güçlü olduğu alanların başında gelen bütçe dengesi 2016’da yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle kısmen bozulmaya başladı. Bunun yanı sıra jeopolitik gelişmeler nedeniyle güvenlik harcamalarında planlanan artış da bu etkiyi tetikledi. GSYH’ya oran olarak bütçe açığını yüzde 1’den yüzde 1.5’e çıkaran bu gelişmeler sonrası daha fazla bozulmanın önüne geçmek adına ise hükümet OVP ile birlikte 30 milyar TL’ye yaklaşan vergi artışlarına gitti.

OVP HEDEFİNDE SAPMA OLMAZ

Alından tedbirlerin de desteğiyle büyüme 2017’de yüzde 7.4’e ulaştı. Bu büyümede başta vergi gelirleri olmak üzere bütçe üzerindeki yüklerin hafiflemesine destek olan en önemli unsur olarak öne çıkıyor. OVP’de 2018 yılında bütçe açığının 65.92 milyar TL olarak gerçekleşmesi, GSYH’ya oran olarak ise açığın yüzde 1.9 olması bekleniyor. Ekonomistler yüzde 1.9 açık hedefinin sapmayacağını belirtiyor. FDF 2018’de 5.78 milyar TL öngörülürken; 762.75 milyar TL gider, 696.83 milyar TL gelir öngörülüyor. Programda 2018 yılı için yaklaşık 600 milyar TL vergi geliri öngörülüyor.

Nikahı iptal edilen çift bu kez canlı yayında evlenecek
Gündem

Nikahı iptal edilen çift bu kez canlı yayında evlenecek

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, nikah memurunun "Evlenmeyi kabul ediyor musunuz?" sorusuna gelinin, "Hayır demek ne mümkün" cevabını vermesi nedeniyle nikahı iptal edilen çift, ulusal bir kanalda canlı yayında evlenecek. Nikahı iptal edilen gelin ve damat, Turgutlu Belediyesi Nikah Memurluğuna giderek, nikah için yeniden başvuru yaptı.
'ALS' meydan okuması ölümle bitti
Gündem

'ALS' meydan okuması ölümle bitti

Artvin Yusufeli'nde sosyal medya üzerinde ALS hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için 'meydan okuyorum' diyerek dereye atladı. Suyun etkisiyle bir anda boğulma tehlikesi geçiren genç kız yardım etmek için suya giren arkadaşı, kızı kurtarmasına rağmen kendisi hayatını kaybetti. Olaya ilişkin anların görüntüleri yaşananları gözler önüne serdi.
Şenol Güneş'le ilgili çarpıcı iddia
Spor

Şenol Güneş'le ilgili çarpıcı iddia

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in, olaylı Fenerbahçe derbisinin kaldığı yerden oynatılma ihtimali ile ilgili "Böyle bir şeyi şahsım olarak asla kabul edemem. Böyle bir karar verilirse ben o maçı gitmem" dediği öne sürüldü.
Dzyuba'nın Mancini'den intikamı büyük ses getirdi
Spor

Dzyuba'nın Mancini'den intikamı büyük ses getirdi

Zenit ile Arsenal Tula arasında oynanan karşılaşmaya 29 yaşındaki Rus futbolcu Dzyuba damga vurdu. Mancini ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Arsenal Tula'ya kiralanan Dzyuba, karşılaşmada oynayabilmek için 80 bin doları cebinden ödedi ve mücadelede 1 gol 1 asist kaydederek takımına 1 puanı getiren isim oldu.
Şenol Güneş'in doktoru konuştu
Spor

Şenol Güneş'in doktoru konuştu

Fenerbahçe ile kupada oynanan derbi esnasında çıkan olaylar sonrası başına 5 dikiş atılan Şenol Güneş'in doktoru açıklamalarda bulundu.