Ekonomi Vergi gelirleriaçığı dengeledi

Vergi gelirleri açığı dengeledi

Ekonomideki canlı seyirle beraber artan iş hacmi, vergi gelirlerini yüzde 20 arttırdı. Bu sayede istihdam ve yatırımlar için verilen teşviklerin merkezi yönetim bütçesinde neden olabileceği açık da dengelenmiş oldu. Vergisel gelir artışının desteğiyle bu yılın ilk çeyreğinde bütçe açığı, 20.4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Maliye Bakanı Naci Ağbal
Maliye Bakanı Naci Ağbal

Başta istihdam olmak üzere verilen büyük ekonomik teşviklere rağmen ekonomik aktivitede iç tüketim öncülüğünde devam eden canlı seyirle beraber artan iş hacmi vergi gelirlerinde yüzde 20'ye yaklaşan artışa katkı sağladı ve bu sayede bütçe açığında öngörülenin üzerinde artış olması engellendi. Merkezi yönetim bütçesi 2018 yılı Ocak-Mart döneminde de 20.4 milyar TL açık verdi. Uzmanlar, yıl boyunca merkezi yönetim bütçe açığının OVP hedefi olan GSYH oranla yüzde 1.9 sınırında kalabileceğini öngörüyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı yazılı açıklamada, "İlk çeyrekte vergi gelirleri yüzde 19.9 artarak 145.8 milyar TL olurken faiz dışı giderler yüzde 17.6 artarak 165.6 milyar TL olmuştur. Vergi gelirlerindeki artışta özellikle gelir ve kurumlar vergisi, ÖTV ve KDV kalemleri etki etmiştir" dedi.

MARTTA 20.2 MİLYAR TL

Bakan Ağbal, şöyle devam etti: "Ayrıca tahakkuk tahsilat oranlarında artış sağlanması da gelirlerimizin artışında olumlu katkı sağlamıştır. Yaşanan olumlu gelişmeler vergi gelirlerinin OVP'de öngörülen gelir hedefinin üzerinde gerçekleşeceğine işaret etmektedir."

Verilerin detaylarına bakıldığında 2017 yılı Mart ayında 19.5 milyar TL açık veren bütçe, 2018 yılı Mart ayında 20.2 milyar TL açık verdi. 2017 yılı Mart ayında 12.4 milyar TL faiz dışı açık verilmiş iken 2018 yılı Mart ayında 10.6 milyar TL faiz dışı açık verildi. Bakanlık verilerine göre 2017 yılı Ocak-Mart döneminde 14.9 milyar TL açık veren bütçe, 2018 yılı Ocak-Mart döneminde 20.4 milyar TL açık verdi. Yine 2017 yılı Ocak-Mart döneminde 3.9 milyar TL faiz dışı fazla verilmiş iken 2018 yılı Ocak-Mart döneminde 1.9 milyar TL faiz dışı fazla verildi.

REKLAM

BÜTÇE GELİRLERİ İLK ÇEYREKTE %15,7 ARTTI

Yılın ilk çeyreğinde bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15.7 artarak 167.4 milyar TL oldu. Bütçe giderleri ilk çeyrekte yüzde 17.7 artarak 187.9 milyar TL olarak gerçekleşti. Ağbal, "Yılın ilk çeyreğindeki giderler bütçe ödenekleri çerçevesinde gerçekleşmiştir" ifadelerini kullandı. Yine Ağbal'ın yazılı açıklamasında yer alan bilgilere göre yapılandırmadan Mart'ta 1.7 milyar TL, ilk çeyrekte 4 milyar TL gelir elde edildi ve böylece 2018 yılı için öngörülen yapılandırma gelir hedefi 3 ayda aşılmış oldu.

EKONOMİK CANLILIK KATKI SAĞLIYOR

Şekerbank Başekonomisti Gülay Girgin, "İlk çeyrekte bütçede gelirler yeniden yapılandırma, ve yüksek büyümenin getirdiği vergi gelirleriyle destekleniyor. Sosyal güvenlik transferlerinde bir azalma var bu da giderleri olumlu etkiliyor. Diğer gider kalemlerinde ise önemli artışlar olduğunu ifade etmemiz gerek. Faiz harcamalarında da benzer bir artış trendi görüyoruz" dedi. Bütçe açığının OVP hedefi olan GSYH oranla yüzde 1.9 sınırında kalabileceğini de vurgulayan Girgin, "Hedeflerden ciddi bir sapma beklemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

  • TÜRKİYE’NİN EN KUVVETLİ YANI
  • Merkezi yönetim bütçe açığı 2017 yılında 47.4 milyar TL ile Orta Vadeli Program’daki hedefin altında kalmıştı. Bütçe açığının GSYH’ya oranı ise 2017 itibarıyla yüzde 1.5 gerçekleşti. Türkiye ekonomisinin makro anlamda en güçlü olduğu alanların başında gelen bütçe dengesi 2016’da yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle kısmen bozulmaya başladı. Bunun yanı sıra jeopolitik gelişmeler nedeniyle güvenlik harcamalarında planlanan artış da bu etkiyi tetikledi. GSYH’ya oran olarak bütçe açığını yüzde 1’den yüzde 1.5’e çıkaran bu gelişmeler sonrası daha fazla bozulmanın önüne geçmek adına ise hükümet OVP ile birlikte 30 milyar TL’ye yaklaşan vergi artışlarına gitti.

OVP HEDEFİNDE SAPMA OLMAZ

Alından tedbirlerin de desteğiyle büyüme 2017’de yüzde 7.4’e ulaştı. Bu büyümede başta vergi gelirleri olmak üzere bütçe üzerindeki yüklerin hafiflemesine destek olan en önemli unsur olarak öne çıkıyor. OVP’de 2018 yılında bütçe açığının 65.92 milyar TL olarak gerçekleşmesi, GSYH’ya oran olarak ise açığın yüzde 1.9 olması bekleniyor. Ekonomistler yüzde 1.9 açık hedefinin sapmayacağını belirtiyor. FDF 2018’de 5.78 milyar TL öngörülürken; 762.75 milyar TL gider, 696.83 milyar TL gelir öngörülüyor. Programda 2018 yılı için yaklaşık 600 milyar TL vergi geliri öngörülüyor.

REKLAM

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.