Ekonomi Yatırım sürdükçe risk azalır

Yatırım sürdükçe risk azalır

Papilon Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kerimoğlu, son dönemde özellikle insansız hava araçlarını geliştirip üretebilmenin, Türk mühendisliğinin dünyaca tanınmasında fayda sağladığına işaret ediyor. Devlet-özel sektör işbirliğinin Türkiye’nin geleceğini şekillendirebilecek önemde olduğuna dikkat çeken Kerimoğlu, “Güvenlik teknolojilerine yatırımlarımız sürdükçe savunma tarafındaki riskleri azaltmış oluruz” diyor.

Arzu Kurum Yeni Şafak
Murat Kerimoğlu
Murat Kerimoğlu

Geçtiğimiz günlerde ABD ile İran arasında yaşanan gerilim, ülke güvenliği konusunun önemini yeniden göz önüne serdi. Bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren Papilon Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kerimoğlu, “Biz güvenlik açısından belirsizlikleri belirli hale getirebilen teknolojiler üretiyoruz. Kimin terörist, kimin sakıncalı olduğunu, önceden bulabiliyoruz. Güvenlik zaafiyeti yaratan durumları, yaşanan olayların hızla çözülmesini sağlayıp zincir tehditleri ortadan kaldırabiliyoruz. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye olarak güvenlikte çok sağlam bir altyapımız bulunuyor. Güvenlik teknolojilerine yatırımlarımız sürdükçe savunma tarafındaki riskleri azaltırız” diyor.

DEVLET-SEKTÖR İŞBİRLİĞİ GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRİR

Murat Kerimoğlu, son dönemde özellikle insansız hava araçlarını geliştirip üretebilmenin, Türk mühendisliğinin dünyaca tanınmasına fayda sağladığına işaret ediyor. Kerimoğlu, bu gururun yanı sıra, katma değerli ihracat yaparak kazanımlarının her yönden olduğunu da gösterdiğini ifade diyor. “Devlet-özel sektör işbirliğinin güvene dayalı gelişmesi, savunma ve güvenlik sektörü açısından Türkiye’nin geleceğini şekillendirebilecek önemde; insansız hava araçlarının üretimi de buna en güzel örnek” diyen Kerimoğlu, “Papilon Savunma olarak, uzun dönemdir yürüttüğümüz kamu güvenliği teknolojilerindeki araştırma, geliştirme ve üretim faaliyetlerimizin ve bizim gibi çabalayan diğer yerli üreticilerin bu güven çerçevesinde devlet ile sürdürülebilir, uzun dönemli ilişkiler şeklinde ele alınması, sektörün gelişimi açısından anlamlı olacak” ifadelerini kullanıyor. Kerimoğlu, ancak bu şekilde özel sektörün yurt dışı pazarda rekabetçilik gücünün daha rahat yaygınlaşabileceğine dikkat çekiyor.

Murat Kerimoğlu’na sorduğumuz soru ve aldığımız yanıtlar şu şekilde:

Kaç yıllık bir firmasınız; ulusal ve kamu güvenlik alanlarında hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Şirketimiz resmen 2012 sonunda kuruldu. Şu an için 100 milyon kişiyi geçen sayıda biyometrik veriyi anlık ve matematiksel en üst düzeyde tespit eden büyük veri yönetim sistemlerimiz mevcut. Olay yeri ve kriminal inceleme açısından görüntü alımı ve görüntünün analizini sağlayan ürün gruplarımız da bulunuyor. Havalimanları için otomatik elektronik geçiş kapıları ile biyometrik verili her bireyin konforlu bir şekilde geçişine imkan verecek ünitelerimiz de mevcut.

Balistik tarama aracı

SIĞINMACI İÇİN PROJE

Göçmen ve sığınmacı yönetim sistemlerimiz, kamp yönetimi, yüksek güvenlikli alan takip sistemlerimiz anahtar teslim projelerimiz arasında. Üç grupta sınıflandırdığımız ürünlerimizin sayıları 40’ın üzerinde. Emniyet Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı gerekse de askeri güvenlik ihtiyaçlarını hem önleyici hem de hızlı sonuçlandırıcı teknolojik sistem ve cihaz üretiyoruz.

YATIRIMLAR ARTACAK

2020 yılına ilişkin hedef ve beklentilerinizi anlatır mısınız?

2020 yılında da yatırımlarımız araştırma ve geliştirme faaliyetlerine odaklanırken, yurt dışında planladığımız yetkinlik merkezi oluşturulmasına yönelik bir girişimimiz mevcut. 2020 yılında, 2019’da ötelenen iş potansiyelimiz ile birlikte, olağanüstü konjonktürel durumlar ortaya çıkmaz ise pozitif beklentimiz bulunuyor.

PAYLAŞMAMIZ ŞART

Kısa ve uzun vadede halka arzdan beklentileriniz neler?

Halka arzdan gelen paranın yüzde 50’si araştırma geliştirmeye, geri kalan kısmı yurt dışı yatırım ve işletme sermayesinin güçlendirilmesine ayrıldı. Herhangi bir borç yükümüz bulunmadığından, kaynaklar doğrudan büyümede kullanılacak. Büyüme için paylaşmamız şart. Yıllık 10 milyon TL’nin üzerinde. Ciro artışı paralelinde bu bütçeyi revize ediyoruz.

  • LİDERLİK İÇİN ÇABALIYORUZ
  • Devletlerin geleneksel güvenlik algısı değişiyor. Türkiye’nin bu alanda uygulamaya alacağı pek çok konu var. İlgili kamu kurumlarıyla yakın çalışarak Türkiye’nin bu alanda lider olması için çaba gösteriyoruz. Uzun vade için odaklandığımız, henüz araştırma aşamasındaki sanal gerçeklik alanında görüntü işleme ve anlamlandırma ürünleri var. Bahsettiğimiz ürün gruplarının tamamından çok talep alıyoruz. Fazla talep görebilecek alanlara yatırım yapıyoruz.

  • 50’DEN FAZLA ÜLKEDE FAALİYET
  • Kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz? Satışlarınızın yüzde kaçı yurt dışına?
  • Pazarlama ve iş geliştirme faaliyetlerimiz 50’nin üzerinde ülkede yürütülmekte. 2018 yılında 50 milyon TL’nin üzerinde ciro yaptık. Şu an için yurt içi ve yurt dışı kamu ağırlıklı müşterilerimiz mevcut. Ancak AB ve BM gibi uluslararası yapılara da ürün ve hizmet sağlıyoruz. Yurt dışı satışlarımızı cironun yüzde 10’u seviyesine çıkarmayı hedeflemekteyiz.

Güçlü büyüme işareti
EKONOMİ
Güçlü büyüme işareti

Türkiyenin elini güçlendirir

Türkiye'nin elini güçlendirir

Hafter güçleri, Trablus'a inen sivil uçakları vurmayı tehdit etti.
Bir ev parasıvatandaşta kaldı!

Bir ev parası
vatandaşta kaldı!

İndirim öncesine göre 250 bin TL'lik fark oluştu.
Ankaradaçifte deprem

Ankara'da
çifte deprem

3.8 ve 4.5 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı.
İki adrese<br>EYP'li saldırı

İki adrese
EYP'li saldırı

Mahalle sakinlerinde paniğe neden oldu.
20 YTL için<br>50 bin lira istiyor

20 YTL için
50 bin lira istiyor

​Parayı 15 yıldır kasasında saklıyordu.
Manisa gece<br>boyu sallandı

Manisa gece
boyu sallandı

Vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi.
Savaşın en acı hikayesi

Savaşın en acı hikayesi

Ailenin ​yaşadığı dram Suriye'de 10 yıldır süren savaşın özeti oldu.
Halkbank davası için delil üretmiş

Halkbank davası için delil üretmiş

Ajan Enver Altaylı, ABD'deki Halkbank davasında aktif olarak çalışmış.
Korsan bin Selman

Korsan bin Selman

​Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'u önce hackledi sonra bilgileri sızdırdı.
İdlib'e acil<br>konaklama evleri

İdlib'e acil
konaklama evleri

​Kızılay hayata geçirdiği projeyle binlerce insana umut oldu.
Akşener'den<br>tiyatro çıkışı

Akşener'den
tiyatro çıkışı

Akşener: Ben gitmezdim, eşim davet edilse o da gitmezdi.
15 yerde<br>canlı bomba eylemi

15 yerde
canlı bomba eylemi

​DEAŞ'a katıldıktan sonra itirafçı olan teröristler kanlı planları itiraf etti.
Telekulaklara<br>ceza yağdı

Telekulaklara
ceza yağdı

​131 sanığa 3 yıl 9 aydan 45 yıla kadar hapis cezası verildi.
Terörist Hafter<br>yine saldırdı

Terörist Hafter
yine saldırdı

​Libya: BM Barış Gücü göndermek yerine ordumuz güçlendirilmeli.
Asker için<br>sıraya girdiler

Asker için
sıraya girdiler

​Avrupa, Libya'da boy göstermek için yarışa girdi.
Yem üretiminde<br>Avrupa birincisiyiz

Yem üretiminde
Avrupa birincisiyiz

​Türkiye, yakın zamanda dünyanın 5'inci yem üreticisi olmayı hedefliyor.
Depremden ilk görüntüler

Depremden ilk görüntüler

Manisa'daki şiddetli deprem Marmara Bölgesi'nde de hissedildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.