Gündem 2021 yılında 21 bin 473 düzensiz göçmen yakalandı

2021 yılında 21 bin 473 düzensiz göçmen yakalandı

Sahil Güvenlik Komutanlığı, 2021 yılına ait düzensiz göç verilerini paylaştı. Yapılan açıklamada, 2021 yılında, 767 düzensiz göç olayında toplam 21 bin 472 düzensiz göçmenin, ekipler tarafından yakalandığı belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
2021 yılında 21 bin 473 düzensiz göçmen yakalandı
Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın göçmenleri yakalama anı

Sahil Güvenlik Komutanlığı resmi sitesinde, geçtiğimiz yıl rakamlarının da kıyas alındığı 2021 yılına ait düzensiz göç verileri paylaşıldı. 6 Aralık 2021 tarihine kadar olan olaylar baz alınarak açıklanan verilerde, tüm denizlerde, deniz yoluyla yapılan göç esnasında meydana gelen ve arama kurtarma faaliyetleri icra edilen olaylara ait bilgiler yer aldı.

Sayılarda artış görüldü

Sahil Güvenlik’ten yapılan açıklamaya göre 2020 yılında 594 olan düzensiz göç sayısının 767’ye, 2020 yılında 19 bin 368 olan düzensiz göçmen sayısının ise 21 bin 473’e yükseldiği bildirildi. Düzensiz göç organizasyoları ile ilgili yakalanan organizatör sayısı ise 2020’de 46 iken bu sayı 2021 yılında 97’ye yükseldi. Öte yandan düzensiz göç olaylarında hayatını kaybeden göçmen sayısının 2020’de 37 olduğu açıklanırken, bu sayının 2021 yılında 13’e gerilediği aktarıldı.

Müşterek yakalama verileri de bildirildi

Öte yandan, yapılan açıklamada, Sahil Güvenlik, Jandarma ve Emniyet birimlerinin müşterek düzenlediği operasyon verileri de bildirildi. Açıklamaya göre 2021 yılında yapılan müşterek operasyonlarda, 46 düzensiz göç olayında, bin 967 düzensiz göçmen ve 41 organizatörün yakalandığı kaydedildi.

ABD'den İranlı gemicilik şirketi IRISL ve Çin merkezli muadili E-Sail'e yaptırım
DÜNYA
ABD'den İranlı gemicilik şirketi IRISL ve Çin merkezli muadili E-Sail'e yaptırım

Rekora 'tam yol ileri': Boğaz'ın girişinde
FOTOĞRAF 17
Title
Yolculuğunun startını Artvin'in Hopa ilçesinden veren Pamir, Türkiye Yelken Federasyonunun organizasyonuyla Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’de sadece rüzgar ve yelkenlerini kullanarak, 1500 deniz mili kat etmeyi hedefliyor. Pamir, bu kapsamda Karadeniz'de 7 günü aşan yolculuğun ardından Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıklarına geldi.
Title
Boğaz'ın Karadeniz girişinde Sahil Güvenlik Botu tarafından karşılanan açık deniz yelken sporcusu Pamir için görevli TCSG-5 Botu'nun Komutanı telsizden, \"İstanbul'a hoş geldiniz, İstanbul Valiliği ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Komutanlığı olarak hayırlı seyirler dileriz. Pruvanız neta, rüzgarınız kolayına olsun.\" ifadelerini kullandı.
Title
Pruva (Venedikçe), teknenin ön tarafı. Neta (Fransızca) ise düzenli, emniyetli demektir. Pruva Neta, \"yolun açık olsun\" anlamına gelen bir denizcilik terimidir.
Title
Pamir de buna karşılık teşekkür mesajını ileterek, \"Öncelikle Tüm Karadeniz boyunca Sahil Güvenlik birimlerimiz yolcuğu takip etti. Ev sahipliğiniz ve hoş geldiniz dilekleriniz için teşekkür ederim.\" dedi.
Title
Boğaz girişinde rüzgar olmaması yüzünden uzun saatler beklemek zorunda kalan Pamir, tekne üzerinden Türkiye turu rekoru ve Hopa'dan beri süren seyri hakkında bazı bilgiler verdi.
Title
Türkiye Yelken Federasyonu, Naviga Dergisi ve katkı sağlayan tüm katılımcılara teşekkür eden Pamir, \"Seyrin ilk bölümü Karadeniz. Hayal ettiğimden biraz daha farklı geçiyor aslında. Normalde Karadeniz'i 5 günde geçebilmiş olmam lazımdı. Şu an 72 saate varan bir gecikme ile İstanbul'un Karadeniz girişine geldim. Bu gecikmeyi Ege ve Akdeniz’de kapatmayı umut ediyorum.\" dedi.
Title
Pamir, yolculukta doğanın kanunlarının geçtiğini, rüzgar olmadan ilerleme imkanının olmadığına dikkati çekerek, \"Rüzgar geldiğinde bir anda 10 saatte 40 deniz mili de yapabiliyorum. Rüzgar olmayınca 10 saatte 10 deniz mili gibi bir mesafe de geçebiliyorum. Önemli olan bu parkuru tamamlamak. Bu ilk defa olacak.\" diye konuştu.
Title
Bu tarz yarışların birçok ülkede yapıldığına ve bazı rekor denemelerinin olduğuna işaret eden Pamir, bu parkuru yelkenle tek başına ilk kez geçtiğini dile getirdi.
Title
\"Bu parkurda herhangi bir şekilde motor kullanmak yasak\" <br> <br> Pamir, parkurda bir süre rekor oluşturacağını anlatarak, \"Bundan sonra, bu yarış yapılmaya başlandığında bununla başlanacak. Bu parkurda herhangi bir şekilde motor kullanmak yasak. Teknedeki motor mühürlü. Sadece rüzgarı ve yelken aksamını kullanmak, parkuru devam edip başlangıçtan sonra, geçiş noktalarını geçerek bitişe ulaşmak gerekiyor.\" ifadelerini kullandı.
Title
Tolga Pamir, Türkiye denizlerinde tek başına Türk denizci olma hikayesini şöyle aktardı: <br> <br> \"20 yıl önce bu tarz yarışları tecrübe etmek ve katılmak için Fransa'ya gittim. Hedef 'Vendee Globe Dünya Turu Yarışları'nda, bir Türk sporcusu olarak yer almak hatta birinci olmaktı.
Title
Bunu başarmış 16 dünya ülkesi var. 'Neden 17. ülkemiz olmasın, Türk bayrağını dünya denizlerinde taşımayalım?' dedim.
Title
Dünyada farklı farklı denizler var, bizde de farklı karakterlere sahip Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi var.
Title
Hepsinin kendine ait bir karakteri var şimdiye kadar bunu yapma fırsatım olmamıştı. Bu güzel coğrafyada ülkemizin denizlerinde bunu yaptığım için çok memnunum. Bununla da gurur duyuyorum.\"
Title
Pamir, İstanbul'a ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını kaydederek, \"İnsanın doğduğu yere gelmesi başka bir şey, çok güzel bir şey. Doğduğu topraklar memleketidir. Tüm ailem 100 yıldan fazladır İstanbul'da yaşıyor. İnsan çok duygulanıyor.\" şeklinde konuştu.
Title
Bu anlarda göz yaşlarını tutamayan Pamir'in kamara kapağındaki \"Denizlerimizi koruyalım, sevelim, sevdirelim\" ile \"Yelken yapalım, yelkenle büyütelim\" pankartı da dikkati çekti.
Title
Title
Rekora 'tam yol ileri': Boğaz'ın girişinde "Pruvanız neta olsun" denilerek karşılandı
Türkiye Yelken Federasyonunun organizasyonuyla Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz'de sadece rüzgar ve yelkenlerini kullanarak, 1500 deniz mili kat edecek Tolga Pamir, Karadeniz'de 7 günü aşan yolculuğun ardından İstanbul Boğazı'na geldi. Pamir, Boğaz'ın Karadeniz girişinde, TCSG-5 Botu'nun Komutanı'nın "Pruvanız neta, rüzgarınız kolayına olsun" anonsuyla karşılandı. Açık deniz yelken sporcusu Tolga Pamir, "Rüzgar geldiğinde bir anda 10 saatte 40 deniz mili de yapabiliyorum. Rüzgar olmayınca 10 saatte 10 deniz mili gibi bir mesafe de geçebiliyorum. Önemli olan bu parkuru tamamlamak" diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.