Gündem 24 saat sevkiyat

24 saat sevkiyat

12 gözlem noktasının sayısı 21’e çıktı. Sahadaki Türk askerinin toplam mevcudiyeti ise 1200’lerden 10 bine dayandı. Sınırdan sadece son 2 günde bine yakın araç geçti. Tedbirler aynı zamanda Hatay, Reyhanlı, Hassa gibi yerleşim yerlerine bomba düşmemesi ve göç hareketlerinin kontrol edilmesi için de alınıyor.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
24 saat sevkiyat
İskenderun Garı’na 43 vagon paletli zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) geldi. ZPT’ler Suriye’nin İdlib kentine gönderilecek. Sınırda sevkiyat gece gündüz sürüyor.

3 Şubat’ta 8, 10 Şubat’ta 5 olmak üzere 13 Mehmetçiğimizi şehit eden Rusya-İran destekli Esed rejimine yönelik askeri operasyon hazırlıkları en üst seviyeye ulaştı. İdlib’in çatışmasızlık bölgesi olmasına dair Moskova ile yapılan anlaşmanın ardından kentte kurulan 12 gözlem noktasının sayısı bugün 20’nin üzerine çıktı. Sahadaki Türk askerinin toplam mevcudiyeti ise 1200’lerden 10 bine dayandı. Suriye’ye son birkaç haftada sevk edilen askeri araç sayısının ise 2 bini geçtiği belirtiliyor. Yalnızca son 2 günde bine yakın araç sınırdan geçti. Türk Silahlı Kuvvetleri, Lazkiye’den Halep’e uzanan M4 yolu ile Hama’dan Halep’e giden M5 karayolları çevresine büyük yığınak yaptı. İdlib yakınında iki yolun birleştiği Serakib’i rejimden temizlemeye yönelik operasyon sürerken, 5 Mehmetçiğin şehit olduğu Taftenaz ise İdlib’deki en büyük TSK üssü olarak göze çarpıyor. Ankara tüm tedbirlerini Hatay, Reyhanlı, Hassa gibi yerleşimlere bombaların düşmemesi ve göç hareketlerinin tutulması hesaplarıyla hayata geçiriyor.

İKMAL SIKINTISI YOK

  • İdlib’deki 21 adet TSK üssünde -rejim kuşatması altında bulunanlar da dahil- herhangi bir ikmal sıkıntısının yaşanmadığı belirtiliyor. TSK unsurları aktif taarruz için emir beklerken Ankara’da Rus heyetle iki gün süren görüşmeler bitti. Müzakerelerden bir sonuç çıkmadı. Nihai kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında planlanan telefon görüşmesinin ardından verilmesi bekleniyor. Diplomatik çabaların tamamıyla sonuçsuz kalması halinde Mehmetçik, İranlı milislere ve rejim hedeflerine yönelik operasyonları pek çok cephede başlatacak. Bu noktada M4 ve M5 karayolları ile gözlem noktalarının güvenliği için rejimin Hama’ya kadar ulaşan bir hatta kadar itilmesi planlanıyor. Hama, gerek kara yollarının gerekse Türkmendağı’nın güvenliğinde stratejik bir nokta. Yine Afrin’i tehdit eden PKK’lı teröristlerin varlığını sürdürdüğü Tel Rıfat ile Halep’in batı ve kuzey kenar mahallerinin de kontrol altına alınması, bölgenin güvenliği açısından önem taşıyor.

Neler Oluyor | TSK binlerce asker ve tank yığdı: Suriye'de savaşın seyri değişiyor mu?
OYNAT 00:00
Neler Oluyor | TSK binlerce asker ve tank yığdı: Suriye'de savaşın seyri değişiyor mu?
İdlib'de büyük bir askeri hareketlilik söz konusu. Bir tarafta TSK ve muhalifler diğer tarafta Esed rejimi ve destekçileri Rusya ve İran.

Peki, Türkiye İdlib'e neden binlerce asker, tank ve zırhlı araç gönderdi? Türkiye Esed rejimle savaşa mı giriyor?

'Neler Oluyor' serisinin dördüncü bölümü ile karşınızdayız.


Abone Ol Google News
EGM ve Jandarma bünyesinde yangınları araştırmak için özel ekip kuruldu: Terör ve sabotaj ihtimali araştırılacak
Gündem

EGM ve Jandarma bünyesinde yangınları araştırmak için özel ekip kuruldu: Terör ve sabotaj ihtimali araştırılacak

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınları araştırmak için özel ekipler kuruldu ve dün sabah itibariyle ekipler çalışmalarına başladı. Ekipler, terör ve istihbarat birimlerinin de desteği ile meydana gelen orman yangınlarının çıkış sebebini, terör ve sabotaj ihtimali olup olmadığını tüm yönleriyle araştıracak. Araştırmadan çıkan sonuçlar adli birimlerle paylaşacaklar.
Altı bin TL’ye çalışacak eleman bulamıyorlar: Kocaman ilan astık gelen giden yok demek ki millette para var
Gündem

Altı bin TL’ye çalışacak eleman bulamıyorlar: Kocaman ilan astık gelen giden yok demek ki millette para var

Elazığ’da bir döner işletmesi, 6 bin TL maaş ile çalışacak eleman bulamıyor. Motor kurye arayan işletme sahipleri, dolgun maaşa rağmen vatandaşların henüz başvuru yapmadıklarını belirtti. Döner ustası Yurttutan "Paketçiler var ise bizi duyup gelsinler. Hatta 6 bin TL de değil 10 bin TL’dir. Yemeği, sigortası, içmesi, yatacağı yeri dahi veriyoruz ama eleman bulamıyoruz. Ondan sonra Elazığ halkı bize dürümümüz nerede diye kızıyor. Paketçi yok kardeşim paketçi bulamıyoruz" ifadelerini kullandı.
Aşı olmayı sürekli erteleyen hasta pişmanlığını dile getirdi: Hayatımla oynadım kimse aşısını ihmal etmesin
Hayat

Aşı olmayı sürekli erteleyen hasta pişmanlığını dile getirdi: Hayatımla oynadım kimse aşısını ihmal etmesin

Ankara Şehir Hastanesi Kovid-19 Yoğun Bakım Ünitesi'nde solunum sıkıntısı nedeniyle oksijen cihazına bağlı şekilde tedavi gören 46 yaşındaki Yasin Yavaş, "Aşı olmamıştım, hep erteledim, havaya girdim, 'sonra olurum' diyerek basite aldım. Hayatımla oynadım. Kimse aşısını ihmal etmesin. Acil olarak aşılarını olsunlar." çağrısında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.