Gündem Afrikadaki sıkıntıları takip ediyoruz

Afrika’daki sıkıntıları takip ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço ile Külliye’de bir araya geldi. 10 anlaşma imzalanan zirvenin ardından konuşan Erdoğan, “Afrika’da ne tür sıkıntılar yaşanıyor, uzaktan da olsa takip ettik, biliyoruz” dedi. Erdoğan, Angola ile şu anda 176 milyon dolar ticaret hacmini ilk etapta 500 milyon dolara çıkarmak istediklerini kaydetti. İkili ticarette üzerinde durulan alanlar özellikle savunma sanayii, turizm ve sağlık olacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Afrika’daki sıkıntıları takip ediyoruz
Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço - Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’yu resmi törenle karşıladı. Konuk Cumhurbaşkanı Lourenço’nun içinde bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önündeki caddede karşılayan süvariler, Lourenço’ya protokol kapısına kadar eşlik etti.

TÜRKÇE SELAMLADI

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lourenço’yu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. İki Cumhurbaşkanının tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Lourenço, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı Türkçe, “Merhaba asker” diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Lourenço, merdivenlerde Türkiye ve Angola bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

HEDEFİMİZ 500 MİLYON DOLAR

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Lourenço, heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmenin ardından anlaşmaların imza törenine katıldı ve ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan burada yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Angola rastgele bir ülke değil. Müşterek yapılabilecek çok şey var. Yarın kendileri iş insanlarımızla bir araya gelecekler. Altyapı ve üst yapıya ilişkin konuları görüşecekler. Biz de BM genel kurulundan sonra Angola’ya gideceğiz. İstiyoruz ki üst düzey ziyaretleri böylece başlatmış olalım.”

  • “Ağırlıklı olarak savunma sanayine yönelik, turizm, ekonomide, sağlık alanında neler yapabiliriz yerinde değerlendirelim istiyoruz. Değerli dostum Laurenço ile birçok adımı atacağımıza inanıyorum. Burada 10 kadar anlaşma imzaladık. Bunları hayata geçirmek şart. Şu anda 176 milyon dolar ticaret hacmimiz var. Bu iki güçlü ülke için çok ama çok hafif. İlk etapta hedefimiz 500 milyon dolara ulaşmak. Afrika’da ne tür sıkıntılar yaşanıyor, uzaktan da olsa takip ettik, biliyoruz. Terörle mücadele her an her zaman kendisini ispatlamış bir ülke olarak Türkiye her zaman Angola’nın yanında yer alacaktır. Tüm Angola halkına selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bu seyahatin yarın yapılacak iş adamları görüşmesiyle zirve yapacağına inanıyorum.”
Abone Ol Google News
Kararı Türkiye verir: S-400 alırız kimse karışamaz
Gündem

Kararı Türkiye verir: S-400 alırız kimse karışamaz

CBS televizyonu New York’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı röportajın bir kısmını daha yayımladı. Erdoğan, sunucunun “Rusya’dan başka S-400 seti almayı planlıyor gibisiniz?” sözlerine “Hangi ülkeden ne tür savunma sistemleri aldığımıza kimse karışamaz. Bu kararları sadece biz veririz” karşılığını verdi. Sunucu “Bu kulağa ‘evet’ cevabı gibi geliyor” deyince de “Tabii ki evet” ifadelerini kullandı. CBS bu açıklama için “Türkiye Cumhurbaşkanı meydan okuyor” yorumunu yaptı.
En kritik sorunları baş başa aştılar
Gündem

En kritik sorunları baş başa aştılar

ABD ziyareti ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 29 Eylül’de Soçi’ye yapacağı ziyarete çevrildi. Suriye’den Libya’ya, Kafkaslar’a kadar birçok bölgede işbirliğiyle hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in baş başa görüşeceği zirveden önemli kararlar bekleniyor. Ağustos 2016’dan bu yana iki liderin her baş başa görüşmesi, iki ülke ilişkilerinde dönüm noktalarını oluşturdu.
Yeni soğuk savaşta tutsak değişimi
Dünya

Yeni soğuk savaşta tutsak değişimi

ABD’nin AUKUS ve QUAD anlaşmaları ile Çin’i çevreleme girişimleri gerilimi arttırırken, yeni soğuk savaşın ilk tutsak değiş tokuşu gerçekleşti. Washington’ın baskısıyla Kanada’da ev hapsinde tutulan Huawei yöneticisi Meng Wanzhou’ya karşılık Çin, gözaltına aldığı iki Kanadalıyı serbest bıraktı. Aynı gün Çin’in eski BM Büyükelçisi Sha Zukang, ülkesinin nükleer silahları kullanmaya hazır olması gerektiğini söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.