|

Arakan''ı sürekli gündemde tutalım

Dünyada gündemin sürekli değiştiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''Arakan''ı gündemden düşürmemeliyiz. Müslümanların üzerindeki baskıyı kaldırıp insani yardımları bölgeye ulaştırmalıyız'' dedi. Muhamed Eyüp ise Müslümanların acımasızca öldürüldüğünü söyledi

Haber Merkezi
00:00 - 19/01/2013 Cumartesi
Güncelleme: 23:50 - 18/01/2013 Cuma
Yeni Şafak
Arakan''ı sürekli gündemde tutalım
Arakan''ı sürekli gündemde tutalım

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye''yi ziyaret eden Arakan Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Eyüp''ü makamında kabul etti.

Görüşmede, dünyada gündemin sürekli değiştiğini ancak Arakanlı Müslümanların uzun süredir yaşadığı sorunların devam ettiğini belirten Görmez, '''Arakan''ı gündemden düşürmemeliyiz''' dedi. Türkiye''de resmi kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının Arakan''la ilgili yardım çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Görmez, '''Önemli olan Müslümanların üzerindeki baskıyı kaldırmak ve insani yardımları o bölgeye ulaştırmaktır''' dedi.

ÜZÜNTÜYLE İZLİYORUZ

Arakan''da yaşanan dramı ilk gününden itibaren üzüntü içerisinde takip ettiklerini dile getiren Görmez, ancak insani yardımın ulaştırılmasında çeşitli zorluklar bulunduğunu vurguladı. '''Kardeşler arasındaki en zor şey, bir kardeş topluluğa yardım ulaştırmak istememize rağmen, yeterli yardımı ulaştıramamaktır''' ifadelerini kullanan Görmez, Arakan''daki Müslümanları ziyaret etmek amacıyla iki kez girişimde bulunduklarını ancak ziyaretin gerçekleştirilemediğini söyledi.

Durum gerçekten çok vahim

Müslümanların dini ve sosyal kısıtlamalarla karşı karşıya olduğunu dile getiren Eyüp, '''Bulunduğumuz bölgede 5 kişilik bir cemaatle namaz kılınması örgüt suçu kapsamında değerlendiriliyor. Kapatılan medreseler tekrar açılmadığı için çocuklarımız eğitim alamıyor. Gece baskınları düzenlenerek erkekler öldürülüyor. Bu nedenle genç erkeklerin çoğu korkarak kaçmak zorunda kalıyor. İmamların sabırla ilgili vaaz etmeleri yasaklandı. İmamların yerel dini kıyafetleri var. Bu kıyafetleri giydiklerinde Budist çeteler tarafından zarar görüyorlar. 7 ayda 18 bin ev yakıldı. Durum gerçekten çok vahim''' dedi.

Şiddetin boyutlarını tahmin edemiyoruz

Arakan Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Eyüp de Arakan''daki 17 bölgeden 12''sinde Müslümanların acımasızca öldürüldüğünü belirterek, insani yardımların ulaştırılması konusunda sorunlar yaşandığını ifade etti. Yardımların şu ana kadar sadece 3 bölgeye ulaştırılabildiğine dikkati çeken Eyüp, '''Katliamların yaşandığı bölgelere basın mensuplarının girişine müsaade edilmiyor. Bu nedenle şiddetin boyutlarını tahmin bile edemiyoruz''' dedi.

11 yıl önce