Gündem BAYKARa atılan bir iftira daha hukuktan döndü Tazminat şehit çocuklarına gidecek

BAYKAR'a atılan bir iftira daha hukuktan döndü: Tazminat şehit çocuklarına gidecek

Türkiye'nin ilk milli ve özgün S/İHA'larını yapan BAYKAR Savunma ile ilgili bir yalan haber daha çürütüldü. BAYKAR, ABC Gazetesi'ne açtığı manevi tazminat davasını kazandığını duyurdu. Davadan elde edilen 40 bin lira tazminatın şehit çocuklarına eğitim bursu olarak verileceği belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
BAYKARa atılan bir iftira daha hukuktan döndü: Tazminat şehit çocuklarına gidecek
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar

BAYKAR Savunma, ABC Gazetesi'nin yazarı Yılmaz Polat ve o dönemki yöneticisi Merdan Yanardağ'a karşı açtığı manevi tazminat davasını kazandı.

BAYKAR'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Bize atılan bir iftira daha hukuktan döndü ve yalan olduğu tescillendi!" denildi.

GELİRİ ŞEHİT ÇOCUKLARINA

Davanın karar metninin yer aldığı paylaşımda elde edilen 40 bin liralık tazminatın şehit çocuklarına eğitim bursu olarak bağışlanacağı ifade edildi.

Selçuk Bayraktar deneme uçuşlarını 15 sene önce burada yapmıştı: Köylüler anlattı 'Düşen İHA'ları nizamiyeye götürüyorduk'
FOTOĞRAF 13
Title
Şırnak'ın Gabar Dağı eteklerindeki Akçay köyünün sakinleri için, mini İHA'ların ilk deneme uçuşlarından birinin 2006 yılında yörede yapılması gurur vesilesi oldu.
Title
Şırnaklılar, Türk savunma sanayisinin gökyüzündeki gözbebeği haline gelen ve yurt dışında da ilgi gören İHA'ların 15 yıl önceki uçuş denemelerine katılan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar'ı yeniden köylerinde ağırlamak istiyor.
Title
\"DÜŞEN İHALARI NİZAMİYEYE TESLİM EDİYORDUK, ONLAR DA ÇİKOLATA VERİYORDU\"<br><br><br>Akçay köyünün 24 yaşındaki muhtarı Ramazan Yılmaz, Selçuk Bayraktar ve ekibinin yaklaşık 15 sene önce İHA deneme uçuşlarını köylerinde yaptığını söyledi.<br><br>O dönem deneme uçuşları sırasında bazı İHA'ların araziye düştüğünü dile getiren Yılmaz, \"Düşen İHA'ları alıp nizamiyeye teslim ediyorduk. Bizi şeker, çikolata ile ödüllendiriyorlardı. Çocuktuk, heyecanlanıyorduk. Sürekli havaya bakıyorduk. Çikolata alalım diye düşmesini bekliyorduk.\" dedi.
Title
\"KÖYÜMÜZDE AĞIRLAMAK İSTİYORUZ\"<br><br><br>Yılmaz, Bayraktar ve ekibinin o dönem sık sık köylerini ziyaret ettiğini belirterek, ülkeye büyük katkısı olan İHA'ların deneme uçuşlarının köylerinde yapılmasından gurur duyduklarını aktardı.<br><br>Bölgede tesis edilen huzur ve güven ortamına değinen Yılmaz, \"Artık köylere geri dönüş oldu. Herkes rahatlıkla gezebiliyor. O dönemler köyün yukarısına çıktın mı çatışma çıkıyordu. Şimdi çobanlar hayvanları rahatlıkla otlatabiliyor. İnsanlar bağına, bahçesine rahatlıkla gidebiliyor. Böyle bir icat yapıp, milletimizi rahata kavuşturdukları için memnunuz.\" diye konuştu.
Title
<br><br>Yılmaz, BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamlayan Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri'nin Şırnak'ta uçuş yapmasını istediklerini belirtti.<br><br>Selçuk Bayraktar'ı köylerine davet eden Yılmaz, \"Kendisini ve ekibini burada ağırlamak istiyoruz. Hatıralarımız canlanır.\" ifadelerini kullandı.<br><br>
Title
\"İHA VE SİHA'LAR BEKÇİ GİBİ BİZİ KORUYOR\"<br><br>Komşu Kayaboyu köyü muhtarı Hakan Vural (31) da İHA'ların dünyada ses getiren başarısından gurur duyduklarını belirtti.<br><br>\"O zaman küçüktük. Bunun ne için yapıldığını çok bilmiyorduk. Küçük uçaklar uçuruluyordu. Zamanla bunun değerini çok iyi anladık.\" diyen Vural, bölgede sağlanan huzurdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.<br><br>
Title
Vural, \"Eskiden bu dağlara çıkamıyorduk. İHA ve SİHA'lar bizi bekçi gibi koruyor. Çobanlarımız sürülerini huzurla otlatıyor. Huzurlu ve mutluyuz. Selçuk Bayraktar'a çok teşekkür ediyoruz. Kendisini de köyümüze davet ediyoruz.\" şeklinde konuştu.<br><br>
Title
Akçay köyünde yaşayan vatandaşlardan 72 yaşındaki Rasim Yılmaz, terör nedeniyle bölgenin büyük sıkıntılar yaşadığını anlatarak, İHA'ların devlete ve millete sağladığı faydadan dolayı sevinç duyduklarını aktardı.<br><br>
Title
Hasan İnce de geçmişte yaşanan terör saldırılarına değinerek, \"İHA ve SİHA'lar çıktıktan sonra hepimiz gerçekten çok rahatladık. Bağımıza, bahçemize gidebiliyoruz.\" dedi.<br><br>
Title
Asker Yılmaz (24) ise gurur duydukları İHA'ların uçuş denemelerini o dönem heyecanla izlediklerini anlattı.<br><br>
Title
Yılmaz, \"Hep merak ediyorduk bunlar ne işe yarayacak diye. Şimdi çok iyi anladık. Televizyonda görüyoruz. Bunlar ilk Akçay'da uçuruldu diyoruz ve mutlu oluyoruz, gurur duyuyoruz.\" diye konuştu.
Title
Title
Selçuk Bayraktar deneme uçuşlarını 15 sene önce burada yapmıştı: Köylüler anlattı 'Düşen İHA'ları nizamiyeye götürüyorduk'
Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen insansız hava araçlarının (İHA) otomatik iniş kalkış deneme uçuşları 15 yıl önce Selçuk Bayraktar ve ekibi tarafından Gabar Dağı'nda yapıldı. Deneme uçuşlarına ev sahipliği yapan Şırnak'ın Akçay köyünün sakinleri de terörle mücadele operasyonlarında başarıyla kullanılan İHA'ların başarılarıyla gurur duyuyor. Şırnaklılar, Selçuk Bayraktar'ı yeniden köylerinde ağırlamak istiyor.

Selçuk Bayraktar: AKINCI'nın kavramsal görüntüsü babama ait
EKONOMİ
Selçuk Bayraktar: AKINCI'nın kavramsal görüntüsü babama ait

Selçuk Bayraktar: İnsansız savaş uçağımızı da yapabiliriz
GÜNDEM
Selçuk Bayraktar: İnsansız savaş uçağımızı da yapabiliriz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.