Gündem Boluda inşaatta iş kazası Direkler beton tablasını taşıyamadı

Bolu'da inşaatta iş kazası: Direkler beton tablasını taşıyamadı

Bolu'da yapılan inşaatta beton döküldüğü sırada çökme meydana geldi. Olayda can kaybı ve yaralanma meydana gelmedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Boluda inşaatta iş kazası: Direkler beton tablasını taşıyamadı
Bolu'da inşaatta iş kazası.

Olay, dün öğle saatlerinde Kılıçarslan Mahallesi'nde meydana geldi. 13 milyon 500 bin TL maliyetli inşaatta beton döküldüğü sırada kalıplar çöktü.

Olayda işçiler yaralanmazken, inşaatın büyük kısmında hasar oluştu. Enkazın kaldırılması için çalışma başlatıldı, oluşan zararın ise müteahhit firma tarafından karşılanacağı öğrenildi.

Antalya’da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı
FOTOĞRAF 10
Title
Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi'nde 14 katlı iki bloklu bitişim nizamlı iki bina için kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde yıkım kararı alındı.<br>
Title
Binanın boşaltılmasının ardından yıkım bölümüne geçildi. İnşaat Mühendisi Mazlum Karakoç ve ortağı Mustafa Duman, bölgede ve binalarda inceleme yaptıktan sonra Türkiye'de belli sayıda olan ve ağzında makas bulunan iş makinesini getirdi.<br>
Title
Binaların yola yakın olması nedeniyle firma görevlileri ekstra güvenlik önlemleri aldı. Binaların çevresindeki yaya ve araç yolu görevliler tarafından kapatıldı ve işçiler giriş çıkışı kontrol etti.
Title
Makas ile binaların doğru kiriş, kolon, döşemeleri itina ile kesildi. İş makinesinin son vuruşuyla birlikte binalar olduğu yere yıkıldı.
Title
14 katlı iki binanın yıkıldığı anlar firma yetkilileri ve vatandaşların cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.
Title
Binaların olduğu yere yıkıldığı ve etrafı bir toz bulutunun kapladığı görüldü. Bir görüntüde toz bulutu altında kalan iş makinesinin uzak noktada olmasına rağmen enkaz altında kalıyor gibi görünmesi heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Güvenli ve sağlıklı yıkımların ardından firma yetkilileri toz taşınımını öncelemek için hem enkaz üzerinde hem de bölgede sulama çalışması yaptı.
Title
\"Binalar çok eskiydi\"<br><br>İnşaat Mühendisi Mazlum Karakoç, 14 katlı iki blokun bitişik nizam bina gibi göründüğünün belirterek, yıkımı gerçekleştirebilmek için makas kullandıklarını söyledi.<br><br>Yıkımı gerçekleştirmeden önce birkaç gün bina yapısında incelemelerde bulunduklarının altını çizen Karakoç, \"6 dönümlük bir arazimiz vardı ama bloklar yola yakındı. İster istemez vatandaşlarımız da biraz korktu. Yıkımda da bazen her şey istediğiniz gibi gitmiyor. Balkonları parçalayarak binayı bayıltma yöntemi ile yıkım gerçekleştirecektik. Ama binalar çok eski olduğu için balkona dokunduğumuz an yapıda çatlaklar oluştu. Binayı olduğu yere indirmemiz gerekiyordu. Tekrar bir inceleme yaptık ve taşıyıcı kolonları kesip binayı olduğu yere indirmeye karar verdik. En sağlıklı yıkım buydu\" diye konuştu.<br>
Title
\"Doğru teknik önemli\"<br><br>Bu işlemi yapmadan önce binanın etrafında ve yollarda personelleriyle ve kapamalarla gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını vurgulayan Karakoç, “Operatörümüze güveniyorduk. 14 katlı bir binanın altına girerek onu yatırmak kolay değil. Doğru kiriş, kolon, döşemeyi koparmanız gerekiyor. Çok şükür kazasız belasız yıkımları gerçekleştirdik. Her bina yıkılırken, ilk yıkımımız gibi heyecanlanıyoruz. Son bir yılda Antalya genelinde 35-40 yıkım gerçekleştirdik\" dedi.
Title
\"Sağlıklı bir yıkım oldu\"<br><br>Firma ortağı Mustafa Duman, ekip çalışması içinde kazasız belasız bir yıkım gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Yıkımlar videolara da yansıdı. Bir görüntüde tozların arasında operatörümüz kaldı. Bina ile iş makinesi arasında 40 metre var ama tozdan görünmüyor. Bina olduğu yere çöküyor. Sadece biraz toz oldu ama biz güvenli ve sağlıklı bir yıkım yaptığımıza inanıyoruz\" ifadelerini kullandı.
Title
Antalya’da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı
Antalya'da kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yenilenmek üzere yıkım kararı alınan 14 katlı 2 bina, olduğu yere güvenli şekilde yıkıldı.

İnşaat işçiliğiyle başladığı iş hayatında ihracat yapan şirketin sahibi oldu
GÜNDEM
İnşaat işçiliğiyle başladığı iş hayatında ihracat yapan şirketin sahibi oldu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.