|

Çin Büyükelçisi Yu Hongyang'dan Destici'ye ziyaret

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Çin Büyükelçisi Yu Hongyang'ı makamında kabul etti. Büyükelçi BBP Lideri Destici'ye bölge de yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi verirken, Destici ise bölgede yaşananlardan duydukları rahatsızlıkları dile getirdi.

Yeni Şafak
10:51 - 22/07/2015 Çarşamba
Güncelleme: 08:04 - 22/07/2015 Çarşamba
IHA

Çin Büyükelçisi Yu Hongyang, BBP Genel Başkanı Destici'yi ziyaret etti. Görüşmeye Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyeleri (MKYK) Üzeyir Tunç, İlker Kayalıoğlu ve Bülent İspir de katıldı.Çin Büyükelçisi Yu Hongyang'a ise Siyasi Daire Başkanı Wang Fei eşlik etti. Çin Büyükelçisi Yu Hongyang'ın talebi üzerine gerçekleştirilen ziyaret BBP Genel Merkezinde 4,5 saat sürdü. Ziyaretin ana gündem maddesi Doğu Türkistan da yaşayan Uygur Türkleri oldu.Büyükelçi BBP Lideri Destici'ye bölge de yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi verirken, Destici ise bölgede yaşananlardan duydukları rahatsızlıkları dile getirdi.Bölgedeki Uygur Türklerinin problemlerinin çözülmesini, temel hak ve hürriyetlerinin, dini özgürlüklerinin eksiksiz verilmesi gerektiğini vurgulayan Destici, Doğu Türkistan ile ilgili Uygur Türklerinin ve Türk Milletinin bütün hassasiyetlerini ifade etti.


Görüşmede ayrıca özellikle Orta Doğudaki, Suriye'deki gelişmelerde ele alındı.Görüşme sonrasında BBP'nin geniş bir heyet ile Doğu Türkistan'a ziyaret edeceği öğrenildi.

#BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
#Çin Büyükelçisi Yu Hongyang
#Doğu Türkistan
9 yıl önce