|
Gündem

DAEŞ Başika'ya yine Rus roketi attı!

TSK'nın Başika'ya sevk ettiği askeri birliğe dün gece bir saldırı düzenleyen ve 18 militanı öldürülen DAEŞ'in yine Rus yapımı roketler kullandığı öğrenildi. Birliğimize saldıran teröristlerin saldırıyı, Başika'nın 8 kilometre güneyindeki Hayl Saddam Mahallesi'ndeki DAEŞ karargahından gelerek düzenlediği belirlendi.

Yeni Şafak ve
12:20 . 8/01/2016 Cuma
Yeni Şafak

Terör örgütü DAEŞ'in, Türk askerlerinin Musul Ulusal Muhafız güçlerine eğitim verdiği Başika üssüne düzenlediği saldırıda 18 terörist öldürüldü. Daha önce de düzenlenen ve 4 Türk askerinin yaralandığı saldırıdan sonra her an teyakkuzda olan birliklerimiz dün gece gerçekleşen saldırıya anında karşılık verdi.Önce Drone uçurdular


DAEŞ'in saldırıdan önce drone ile Başika üssünden görüntü almaya çalışmasını fark eden birliklerimizin, roket saldırısına ağır silahlarla ve misliyle karşılık verdiği öğrenildi. DAEŞ'in saldırıyı, silahlı güçlerini konuşlandırdığı, Başika'nın 8 kilometre güneyindeki Hayl Saddam Mahallesi üzerinden gerçekleştirdiği tespit edildi.DAEŞ'in ölü sayısı daha fazla olabilir


Sabah saatlerinde yapılan incelemede verilen karşılıkla 18 DAEŞ militanın öldüğü tespit edildi. Kaynaklar, DAEŞ'in ölü saysının daha fazla olabileceğine dikkat çekerken Türk birliğinde ve Musul Ulusal Muhafız güçlerinde herhangi bir kayıp ya da yaralı olduğuna dair iddialar ise doğrulanmadı.
DAEŞ'ın Balşika üssüne attığı roketler ise Sovyetlerin, İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'ya karşı kullandığı Katyuşa Çnra silahlarından çıktığı belirlendi. DAEŞ'in bu çok namlulu ve araç üstüne yerleştirilen Rus yapımı roketleri nasıl elde ettiği ise merak konusu oldu. DAEŞ daha önceki, 4 Türk askerinin yaralandığı saldırıda da aynı silahlı kullanmıştı. Bazı kaynaklar Rus yapımı roketlerin DAEŞ'e Esad yönetimi tarafından verilmiş olabileceğini belirtiyor. Kobani'de aylarca süren savaşta bile bu “yarı füzeleri" kullanmayan DAEŞ'in Türk birliğine düzenlediği iki saldırıda da Rus yapımı silah kullanması dikkatleri Rusya ile meydana uçak krizinden sonra yaşanılanlara çekti. Rusya'nın bu silahları el altından DAEŞ'e vermiş olabileceği iddiası da gündemde.
İkinci dünya savaşının en büyük sırrı Katyuşa!


Vikipedi'de Katyuşa ile ilgili yer alan bilgiler şöyle: “Katyuşa, Sovyet yapımı Çoknamlulu roketatardır. II. Dünya Savaşında Sovyetler tarafından kullanılan bir silahtır. Uzunca bir dönem savaşın en büyük sırlarından biri olmuştur. Bu silahın düşman eline geçmesinden korkan Sovyetler ancak gizli servis ajanlarının kullanmasına izin veriyorlardı. Adı ünlü Rus savaş türküsü Katyuşa'dan geliyor. Katyuşa'lar Sovyetler tarafından düşman üzerinde korku ve şok oluşturmak için toplu halde kullanılmışlardır. İsabetsiz atışlarına rağmen toplu piyade hedeflerine karşı çok etkili olmuşlardır. Lübnan'da Hizbullah saldırılarında da kullanılmıştır."


#Başika
#Türk üssü
#Katyuşa
#Rus silahı
#Suriye
#Musul
8 yıl önce
default-profile-img