Gündem Düzcede bulundu Tarihin ilk döküm kalıbı tarihi kazılarda ortaya çıktı

Düzce'de bulundu: Tarihin ilk döküm kalıbı tarihi kazılarda ortaya çıktı

Düzce Belediyesi tarafından, Konuralp bölgesinde devam eden Antik Tiyatro kazılarında, binlerce yıllık ve tarihin ilk döküm kalıpları olduğu tahmin edilen eser gün yüzüne çıkartıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Düzcede bulundu: Tarihin ilk döküm kalıbı tarihi kazılarda ortaya çıktı
Tarih ve medeniyetlerin izleri yoğun çalışmalar sonucunda tek tek ortaya çıkıyor.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri ile kazı çalışmalarının 12 aya çıkarılması ile birlikte hızlanan kazı çalışmalarında heyecan verice gelişmeler yaşanıyor. Konuralp Antik kentinin içinde barındırdığı tarih ve medeniyetlerin izleri yoğun çalışmalar sonucunda tek tek ortaya çıkıyor.

İHA

Kısa süre önce Roma dönemini yansıtan Akantüs yaprakları, yumurta ok silmeleri ve Medusa başı bezemelerinin yer aldığı alın parçalarının çıkarıldığı kazı çalışmalarında, bu kez binlerce yıldır toprağın altında bulunan madeni döküm kalıpları yeryüzüne çıkartıldı.

İHADöküm kalıplarının bulunması kazı ekibine büyük heyecan yaşatırken, üzerinde bronz aplik bir parçanın da olduğu madeni kalıpların, hangi döneme ait olduğu arkeologlar tarafından araştırılıyor.

Türkiye'de ilk: Artık arkeolojik buluntuları yurtdışına göndermeye gerek kalmayacak
HAYAT
Türkiye'de ilk: Artık arkeolojik buluntuları yurtdışına göndermeye gerek kalmayacak

Manisa'da küçük kızın bulduğu fosil müze tarafından alındı
GÜNDEM
Manisa'da küçük kızın bulduğu fosil müze tarafından alındı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.