|
Reklam
Reklam
Gündem

Erdoğan: Halkımız Paralel'i temizleyin talimatı verdi

Başbakan Erdoğan, milletin sandık yoluyla kendilerine bir kez daha güvenoyu verdiğini belirterek, "En önemlisi halkımız bize, paralel yapıyla mücadele talimatını verdi." dedi.

Aa
00:00 . 8/04/2014 Salı
Yeni Şafak
Erdoğan: Halkımız Paralel'i temizleyin talimatı ve

Erdoğan: Halkımız Paralel'i temizleyin talimatı ve

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yerel seçimleri, istiklal ve istikbal mücadelesini zafere taşıyanlara teşekkürlerini sundu. En büyük teşekkürü Türk milletinin hak ettiğini ifade eden Erdoğan, "Bir kez daha sandık yoluyla yönetime el koyan milletimize teşekkür ediyorum" dedi.

Seçim sürecinde yaşananları değerlendiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ellerine ne geçtiyse üzerimize fırlattılar. Bir süre sonra fırlatacak bir şey bulamayınca kendi şereflerini, namuslarını, haysiyetlerini dahi gözden çıkarıp onları bile fırlatmaktan çekinmediler. Çok zorlu bir seçim sürecinden geçtik. Büyük Türkiye'den, yeni Türkiye'den rahatsız olanların kirli bir ittifak yaptıkları, çok kirli ahlak ve edep dışı kampanya yürüttükleri bir seçim sürecine şahit olduk. Hedef hükümetimizden çok AK Parti'den Türkiye idi. Her yöntemi kullandılar, sokak hareketlerini kullandılar. Terörü vandallığı, faşizmi, ırkçılığı, nefret ve ayrımcılığı en azami şekilde kullandılar. Türkiye karşıtı odaklarla işbirliği yaptılar, yatırımcılara 'Türkiye'ye gelmeyin' diye akıl verenler oldu."

Söz konusu süreçte yaşananları unutmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, "Terör örgütlerine silahlı eylem yapmaları için teşvik ettiler. 30 Mart akşamı itibarıyla postal giymiş haber ajanslarıyla sonuçları çarpıtmaya, insanları sokaklara dökmeye çalıştılar" dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyaset tarihi, demokrasi tarihi bu ihaneti, alçaklığı, insanlık dışı saldırıları asla unutmayacak. O atılan manşetleri unutmadık, unutmayacağız. Basın ahlak ilkelerinin ayaklar altına alınarak manşetlerin, satırların, sütunların, köşelerin, vahşilerin elindeki mızrak gibi nasıl kullanıldığını asla unutmayacağız. Bu ülkenin inançlarına, değerlerine, huzuruna, kardeşliğine yapılan haince saldırıları asla unutmayacağız. Muhalefet partilerinin hainlerle yaptığı işbirliğini, hainlere nasıl taşeronluk yaptıklarını asla unutmayacağız."

"Silahların gölgesindeki siyaset sona erdi"

Yerel seçimlerin gerçekleştiği 30 tarihinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"30 Mart çok ama çok önemlidir. 30 Mart, 27 Mayıs'ta başlayan silahların gölgesinde siyasetin artık son bulduğu tarihtir. 30 Mart, vesayet defterinin dürüldüğü tarihtir. 30 Mart, kibir abidelerinin yıkıldığı tarihtir. 30 Mart bir mürebbiye edasıyla, kibirle, kendini beğenmişlikle parmaklarını millete karşı sallayan, milleti temsil etme küstahlığına girişen imtiyazlı çevrelerin ebediyen kaybettiği bir tarihtir."

Türk halkını kucaklamayı sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, "77 milyonu kucaklamaya, bir ve beraber görmeye devam edeceğiz. Sandıktan başarıyla çıkmış olmamıza rağmen, yüzde 45.5 oy olmamıza rağmen biz sandıkta verilen mesajı iyi okumanın, iyi analiz etmenin gayreti içinde olacağız" diye konuştu.

"Mesajı çok iyi aldık"

Erdoğan, "Biz aziz milletimizin sandık yoluyla verdiği mesajı çok iyi aldık. Ama bu mesajı, CHP, MHP, BDP alamadı. Millet bize bir kez daha güvenoyu verdi. En önemlisi halkımız bize, paralel yapıyla mücadele talimatını verdi."

Vatandaşların, paralel yapının çalışmalarına karşı dikkatli olması gerektiğine işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Buradan halkımıza bir kez daha çağrı yapıyorum; paralel yapının kayıtsız para toplamasına ve insanların samimi duygularını istismar etmesine artık müsemaha göstermeyelim. Elinizdeki bilgileri de lütfen bizlerle paylaşın. Unutmayan namussuzlar kadar namuslular cesur olmadıkça başarıyı elde edemeyiz. Paralel yapı içindeki kardeşlerimin ciddi bir aldatılmışlık duygusu içinde olduklarını biliyorum. Onlara şunu da tekrar hatırlatmak istiyorum: Bu yapı çok ciddi itikadi sorunları ihtiva eden bir yapıdır. Örgüt liderinin bir alim değil, bir gönül insanı, bir hoca değil; bir holding patronu, bir örgüt yöneticisi olduğu açıkça görülmüştür."

Hükümet olarak yolsuzlukların üzerine gitmeyi sürdüreceklerini ifade eden Erdoğan, "Yola çıkarken ne dedik? 'Üç Y ile mücadele' dedik. Yolsuzluk, yasaklar, yoksulluk. Biz bu mücadeleyi bugüne kadar başarıyla verdik. Süreç içerisinde varsa, onların da üzerine gideriz. AK Parti yolsuzluklarla mücadele etme kararlığıyla işbaşına gelmiş, 12 yıl boyunca da bunu başarıyla sürdürmüştür" diye konuştu.

"Yenilgiyi hazmetmek gerekir"

Ankara'da seçim sonuçlarına ilişkin yaşanan tartışmalara değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

"10 gündür CHP'nin MHP'li Ankara adayı tahrik edici açıklamalar yaparak, insanları sokağa dökerek hezimeti gölgelemeye çalışıyor. Eski alışkanlıklar var ya onlar devam ediyor. Yenilgiyi hazmetmek gerekir. Başarısızlığı kabullenmek gerekir. Çok bağırmakla, 'hile var' diye iftira atmakla, yalan söylemekle seçim kazanılmaz. Hele hele Pensilvanya'nın medyasına, ajanslarına sırtını dayayıp, insanları sokağa dökmekle seçim hiç kazanılmaz."

"Ayrıştırıcı olmadık, olmayacağız"

Başbakan Erdoğan, "77 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının her birine samimiyetle sesleniyorum; biz ayrıştırıcı olmadık, olmayacağız, Biz nefretin, kutuplaşmanın dilini asla kullanmadık, bundan sonra da kullanmayacağız. Türkiye'yi bir olarak, beraber olarak kuçaklamaya devam edeceğiz. Demokrasiyi, özgürlükleri, milli iradeyi, siyaseti en güçlü şekilde savunacak, Türkiye ve kardeşliği daha da büyüteceğiz. Hiç kimse umutsuz, hüzün ve yeis içinde olmasın" diye konuştu.

"Bu aceleci yaklaşım yanlış bir yaklaşım"

Başbakan Erdoğan, "Bireysel başvuruyu getiren iktidar biziz. Adı üzerinde, bireysel başvuru. Ama eğer siz kalkar bireysel başvuru değil de bütüncül bir anlam taşıyan, bütüncül bir yasa veya bir orada uygulamayı getirme kararını alacak olursanız, tarih sizi affetmez. Siz bununla sadece uluslararası ticari şirketlere, Twitter'a, Youtube'a, Facebook'a hizmet etmiş olursunuz. Bu yaklaşım yanlış bir yaklaşım. Bu aceleci yaklaşım yanlış bir yaklaşım" dedi.

"Millet kimi takdir ederse onu seçer"

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Biz sivil Cumhurbaşkanı istiyoruz" sözlerini eleştirerek, "Şu anda siyasi partilerin, milletvekillerinin teklifiyle Cumhurbaşkanı adayı olunabiliyor. Bunun kim olacağı noktasında kararı sen veremezsin, sen kendi adayını belirlersin veya aday olacaksan seni aday yaparlar, eğer yavru muhalefetin başındaki aday olacaksa o aday olur. Çıkarsınız meydana millet de kimi takdir ederse onu seçer" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, "Yavru muhalefetin başındaki zat garip garip şeyler söylüyor. İki kişi kendi arasında oturacakmış konuşacakmış, şöyle olacakmış böyle olacakmış. Bundan daha doğal ne var. Benim cumhurbaşkanımızla konuşmak suretiyle bu konuyu istişare etmemden daha doğal ne olabilir. Bundan niye rahtsız oluyorsun. Nihayetinde kararı verecek olan millet. Millet nasıl karar verirse herkes ona uymak zorunda. Sen de uyacaksın" dedi.


9 yıl önce
default-profile-img