Gündem Erdoğan Kendilerine zarar verir

Erdoğan: Kendilerine zarar verir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ve Kıbrıs ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, kendisinin Meclis'te yemin ettiği sırada CHP ve HDP'lilerin ayağa kalkmaması ile Milli Savunma ve İçişleri Bakanlarının yemini esnasında da genel kurulu terk etmelerini değerlendirdi. Erdoğan, "Muhalefetin bu tür yaklaşımları kendilerine zarar verir. Bize hiçbir zarar vermez" ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreninde CHP, HDP ve İyi Partililer ayağa kalkmamıştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreninde CHP, HDP ve İyi Partililer ayağa kalkmamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ve KKTC temaslarının ardından uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Muhalefet partilerinden CHP ve HDP'nin sizin ve bakanların yemin törenindeki tutumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin yemininiz sırasında ayağa kalkmadılar ve Savunma ve İçişleri Bakanı Hulusi Akar ve Süleyman Soylu'nun yemini esnasında da genel kurulu terk ettiler… Son olarak da sizi Sosyal medyadan tebrik eden CHP milletvekili İlhan Kesici'ye tepkiler. Muhalefetin bu tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Erdoğan şu cevabı verdi:

  • "Muhalefetin bu tür yaklaşımları kendilerine zarar verir. Bize hiçbir zarar vermez. Bunların hepsi milletin gözü önünde oluyor. Gizli saklı değil. Örneğin İstiklal Marşı okunacağı anda bile birilerinin kaşına gözüne bakarak ayağa kalkanlar milletin gözünden kaçmadı. İstiklal Marşı bu milletin marşıdır belli bir grubun marşı değildir. Cumhurbaşkanı içeri girerken ayağa kalkmış kalkmamış hiç umurumda değil. O da yine kendilerine fatura ettikleri bana göre bir harekettir. Tayyip Erdoğan cumhurun başkanı olarak oraya inmiştir ve 26 milyon 334 bin kişinin oyunu almış bir Cumhurbaşkanı var. Kabul edersin etmezsin, bu 26 milyon 334 bin kişiye saygısızlıktır.

"Nefisini bil, kendini bil, haddini bil derler"

Onun için de yine benim bir hocamın ifadesiydi. Nefisini bil, kendini bil, haddini bil derler. Bu işler rastgele olan işler değil. Süleyman beye tavır koymuşlar ya da diğer arkadaşlara, Hulusi beye tavır koymuşlar ki şimdi kimin kime neden tavır koyduğu ortada. Şimdi söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu. Şimdi Milli Savunma Bakanımız ne yaptı? Vatanı korumanın, teröre karşı dış güçlere karşı mücadelesini verdi, Süleyman bey ne yaptı? Teröre karşı, dış güçlere karşı amansız bir mücadele verdi. Şimdi bütün bu mücadeleyi verenlere karşı eğer burada bir ittifak oluşuyorsa, bu onların kim gerçek kimliklerini göstermesi bakımından çok önemli, ama bizim için önemli değil. Biz sadece güler geçeriz. Ama şunu bilsinler ki biz teröre karşı olan mücadelemizi asla geri adım atmadan devam ettireceğiz.

"Parlamento o boşluğu doldurulacak"

Biz ne dedik İstanbul'dan Ankara'ya adalet adı altında yürüyüş yapanlar bu yürüyüşü kimle yaptılar? Terör örgütünün desteklediği kişilerle yaptılar. İlk ziyaretini kime yaptı adayları? Söylediğimde birileri gocunuyor. Terör örgütünün arkasında olduğu ve adeta bir terörist başı gibi, 53 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan bir kişi bu ve Diyarbakır'da sokağa döktü herkesi. Sorumlusu kim? Sen bir partinin başında olduğunu söylüyorsun, ölenler kim Kürt, öldüren kim onlar da Kürt. Sen Kürdü Kürde vurdurmuşsun. Bunlar Kürt'lerin adına konuşuyor. Yasal boşluktan istifade geldi aday oldu. Temenni ediyorum bu dönemde parlamento o boşluğu doldurulacaktır, yasal düzenlemelerle bunları da önü kapanacaktır. İç ve dış terör bunlarla mücadelemiz devam edecektir. Ciddi mesafeler aldık ama bunu hiç rehavete kapılmadan devam ettireceğiz."

REKLAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başkan Erdoğan yeni kabineyi ilk kez değerlendirdi
GÜNDEM
Başkan Erdoğan yeni kabineyi ilk kez değerlendirdi

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.