Gündem FETÖcü teğmen soruları nasıl aldıklarını anlattı

FETÖ'nün askeri sınav sorularını nasıl dağıttığını anlattı

FETÖ'cü teğmen soruları nasıl aldıklarını anlattı

Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada yargılanan ve etkin pişmanlıkta bulunarak askeri sınav sorularının kendisine verildiğini itiraf eden eski üsteğmen, 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Haber Merkezi AA
FETÖ'cülerin askeri sınav sorularını örgütlere nasıl verdiği mahkeme tutanaklarında ortaya çıktı.
FETÖ'cülerin askeri sınav sorularını örgütlere nasıl verdiği mahkeme tutanaklarında ortaya çıktı.

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında tutuksuz sanık ihraç üsteğmen A.A. ve avukatı hazır bulundu.

Sanık A.A, savunmasında, örgütün evlerinde kaldığını, "abilik" yaptığını ve dershanelerine gittiğini söyledi. Örgütle iltisaklı dershanede bir süre öğretmenlik yaptığını belirten A.A, sohbetlere katıldığını, himmet verdiğini, kapatılan Zaman gazetesi ve Sızıntı dergilerine abone olduğunu anlattı.

"Sınavı kazanamazsan vebali var"

Örgüt mensuplarının kendisini askeri okullara yönlendirdiğini ve bu kişiler tarafından Samsun'da 2010 yılında kendisine askeri sınav sorularının verildiğini itiraf eden A.A, şunları söyledi:

  • "Bulunduğum eve 2 örgüt mensubu geldi. Sınav sorularını vermeden önce, buradaki konuşmaların aramızda kalacağı konusunda bana yemin ettirdiler. Sonra bilgisayarı açarak 30 sınav sorusunu bana gösterdiler. Diğer soruları göstermediler. Ben bunun doğru olmadığını söyledim. Bana, 'sınavı kazanamazsan bunun da vebali vardır' dediler.

Sonraki gün sınava girdim, bana gösterdikleri soruların tamamı çıktı. Sınavı ve sonrasında yapılan mülakatı kazanarak asker oldum.

Birçok yerde görev yaptım, sonra Kayseri'ye tayinim çıktı. Burada, kapatılan Melikşah Üniversitesinde çalıştığını bildiğim 'Murat' isimli mahrem imam ile ankesörlü telefondan görüşerek örgütün sohbetlerine katılmaya devam ettim.

Bizden örgütle bağlantımızı koparmamamızı, aksi takdirde 'şefkat tokadı' ile cezalandırılacağımızı söylüyorlardı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra örgüt mensuplarıyla görüşmediğini kaydeden sanık, etkin pişmanlıkta bulunarak bildiklerini samimi olarak anlattığını söyledi.

3 yıl 9 ay hapis aldı

Sanık A.A, "Bu bilgileri sizlerle paylaştığım için örgüt tarafından şu anda hain olarak görülüyorum ve hedefteyim. Bu benim için çok önemli değil ama devlet tarafından hain ilan edilmiş olmak zoruma gidiyor." diye konuştu.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan önce 9 yıl hapis cezası verdiği sanığın etkin pişmanlığını kabul ederek cezayı 3 yıl 9 aya indirdi.

REKLAM

8 ilde FETÖ operasyonu: Biri binbaşı 13 gözaltı
GÜNDEM
8 ilde FETÖ operasyonu: Biri binbaşı 13 gözaltı

Kraliçe’den FETÖ’cü merkeze ziyaret
GÜNDEM
Kraliçe’den FETÖ’cü merkeze ziyaret

ByLock'ta 'izdivaç' pazarlığı
GÜNDEM
ByLock'ta 'izdivaç' pazarlığı
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.