GündemGevezelik tedavide etkili

Gevezelik tedavide etkili

'Çocuklar için engelleri kaldıran' sloganı ile Albayrak Medya'nın bilge çocuk ve bilge minik dergileri ile sponsor olduğu Çocuk ve Aile Fuarı gerçekleşti. Fuarda işitme engelli ailelerle bir araya gelen Türkiye’nin ilk koklear implant kullanıcısı Ece Saygı, "Hastalığımı ilk annem keşfetti" derken Odyolog Dr. Şengül Terlemez de "Tedavi sonrası eğitim çok önemli. Çocuklar hiç olmadı geveze insanlarla vakit geçirmeli" diyor.

Fatma ÇelikYeni Şafak
Geçtiğimiz hafta Albayrak Medya'nın Bilge Çocuk ve Bilge Minik dergileri ile sponsor olduğu Çocuk ve Aile Fuarı, 'Çocuklar için engelleri kaldıran' sloganı ile gerçekleşti.
Geçtiğimiz hafta Albayrak Medya'nın Bilge Çocuk ve Bilge Minik dergileri ile sponsor olduğu Çocuk ve Aile Fuarı, 'Çocuklar için engelleri kaldıran' sloganı ile gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta Albayrak Medya'nın Bilge Çocuk ve Bilge Minik dergileri ile sponsor olduğu Çocuk ve Aile Fuarı, 'Çocuklar için engelleri kaldıran' sloganı ile gerçekleşti. Fuar da sosyal sorumluluk misyonu üstlenerek işitme kaybı üzerinde yoğunlaşıldı.Gerçekleşen panellerden biri ise oldukça dikkat çekti. 5 yaşındayken Türkiye’de ilk koklear implant yani biyonik kulak uygulanan çocuk olarak tıp literatürümüze geçen ve şu anda 26 yaşında olan Ece Saygı, yaşadıklarını katılımcılarla paylaştı.

KOBAY OLDUM ASLINDA

Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Saygı, özel bir firmada Proje Destek Mühendisi olarak çalışmaya başlamış. Üç dil bilen Saygı, hikayesini şöyle anlatıyor: "Benim hastalığımı annem keşfetti. Ben normal duyan bir bebek olarak doğmuşum. Fakat bir yaşındayken geçirdiğim bir hastalık sonucu işitme yetimi kaybetmişim. Bunun farkına 2 ay sonra annem varmış. Ece dendiği zaman tepki vermediğim için tencere kapaklarını birbirine vurarak bakıp bakmadığımı denemiş. Ben yine tepki vermeyince annem doktora götürmüş. Fakat doktorlara benim duyamadığımı inandıramamış. İşitme cihazı falan takıldı ama yeterli değildi. Çünkü işitme kaybım çok ileri seviyedeydi. 5 yaşındayken ailem yurtdışından kokleer implant getirttiler. Benim ameliyatım sonucunda Türk doktorlarına kokleer implant eğitimi verildi. Çünkü Türkiye'de kokleer implant yoktu. Bunu yapabilecek doktor yoktu. Biraz kobay oldum aslında. Benim ameliyatım başarılı geçince devlet kokleer implant ameliyatlarına destek vermeye başladı. Benim de elektronik mühendisliğini seçmemin sebebi de işitme cihazları ile ilgili bir çalışma yapmak istemem. Şu an enerji sektöründeyim ama ilerde biyomedikal alanına kayacağım"

DOKTORLAR AİLELERİ DİNLEYİN

İşitme engeli yaşıyan çocuklarda en sık karşılaşılan problemlerin neler olduğunu sorduğumuz Eğitim Odyoloğu Prof. Dr. Esra Yücel, geç teşhisin çocuğun sadece işitme yetisini değil başka fiziksel özelliklerini de olumsuz etkilediğini söylüyor. Yeni doğan işitme taramalarında bir şüphe olduğu takdirde ailelerin bunun üzerine gitmesi gerektiğini belirten Yücel, "Bazen uzman hekimler dahi yanılabilir. Fakat aile şüphe duyuyorsa üzerine gitmeliler. İşitme kaybı sadece bir test ile anlaşılamıyabilir. İleri derecedeki kayıpları tespit etmek kolay ama hafif orta derecedeki kayıplar gözden kaçabiliyor" ifadelerini kullanıyor.

MÜZİK EĞİTİMİN BİRÇASI OLMALI

Ameliyat sonrasında müziğin eğitimin bir parçası haline gelmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt ise "Biz şimdi müziği eğitim faaliyetlerinin içine sokmaya çalışıyoruz. Implantlı çocuklarla bir koro kurduk. Selçuk Ural 15 kişilik öğrenci grubumuzu eğitiyor. Müziği tedavinin içine koyunca diğer akademik kabiliyetlerinin de daha hızlı geliştiğini gördük. Gerekli maddi desteği sağlayınca da albüm çıkmış olacak" şeklinde konuşuyor.

Türkiye’nin ilk koklear implant kullanıcısı Ece Saygı

Çocuklardan Bilge Çocuk'a yoğun ilgi

Albayrak Medya'nın Bilge Çocuk ve Bilge Minik dergileri ile sponsor olduğu Çocuk ve Aile Fuarı hem çocuklara hem de ailelere özel etkinliklerle tamamlandı. Çocuklarda kendileri için kurulan oyun alanlarında doyasıya vakit geçirdiği. Bilge Çocuk ve Bilge Minik oyun alanında çocuklar, zeka ve el becerisi geliştiren oyunlarla oynayıp, yayınlanmış sayıları ücretsiz olarak temin edebildiler.

İşitme engellilere ücretsiz eğitim

Kokleer implant her ne kdar masraflı bir tedavi olarak zorlasada devlet desteğiyle artık 0-4 yaş aaralığındaki çocukların iki kulağına birden uygulanabiliyor. Hatta devlet desteğiyle tedavi sonrası eğitim desteği de veriliyor ama maalesef yeterli kalmıyor. Bu noktada da Çocuk Eğitim Derneği, işitme engelli bireylerin kaliteli eğitim almaları için ücretsiz olarak okul öncesi eğitimler veriyor. 300'den fazla mezunu olup şu an da 100 işitme engelli çocuğa anaokulu eğitimi veren derneğin başkanı Dr. Ömer Cenker Ilıcalı, "İşitme engelli bir çocuğa hayatının ilk 6 yılında dil gelişiminde yoğunlaştırılmış bir eğitim verilmezse bu çocukların zihinsel gelişimlerinde de bir takım problemler meydana getiriyor ve daha sonra telafi edilemiyor" ifadelerini kullanıyor.

Eğitim de tedavi kadar önemli

Odyolog Dr. Şengül Terlemez de erken teşhis ve tedavi sonrasında çocukların iyi bir eğitim almaları gerektiğini söylüyor. Kokleer implantın mucizevi bir alet olduğunu inanan Terlemez, "Eğer eğitim verilmezse çocuk sadece sesleri duyduğuyla kalır. Anlamlandırabilmesi için özel eğitim alması gerekiyor. Burada da ailenin bilinçlenmesi çok önemli" diyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.