GündemKaranlık Sabotaj

Karanlık Sabotaj

Türkiye ile Rusya ilişkilerinin normalleştiği, iki ülkenin bölgenin sorunları için ortak çözümler geliştirdiği bir dönemde tetikçiler devreye girdi. Ankara’da görev yapan FETÖ’cü polis Mevlüt Mert Altıntaş, Çankaya’da sanat sergisine katılan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldürdü.

Haber MerkeziYeni Şafak
Türkiye dün Ankara'dan gelen karanlık bir suikast haberiyle sarsıldı. Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov Çankaya'da katıldığı sergide öldürüldü. Saldırı akşam saatlerinde düzenlendi. Karlov, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" adlı konulu fotoğraf sergisine katıldı. Kameraların kayıtta olduğu sırada katılımcılara hitap için kürsüye gelen Karlov, arkasında bulanan takım elbiseli bir kişinin saldırısına uğradı.
Saldırgan bir el havaya ateş açtıktan sonra Karlov'a arkadan kurşun yağdırdı. Karlov kanlar içinde yere yığılırken salonda bulunan davetliler dışarıya kaçıştı.

Elçi Karlov, uçak krizinin ardından iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi için büyük çaba harcamıştı.


15 DAKİKA ÇATIŞTI


Suikasti düzenleyen şahıs, ardından tekbir getirerek “Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler de güvende olamayacaksınız. Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek" diye bağırdı. Görüntülerde üzerine doğru geldiği tahmin edilen kişilere silahını doğrultan terörist, “Geri çekil, beni buradan ancak ölüm alır" şeklinde bağırdı. Elçi Karlov olay yerinde hayatını kaybetti, 3 kişi de seken kurşunlardan hafif şekilde yaralandı.
Saldırıdan kısa bir süre sonra polis olay yerine intikal etti. Özel harekat polisleri binanın ikinci katında bulunan saldırgana teslim ol çağrısı ateşle karşılık verince çatışma çıktı. Yaklaşık 15 dakika süren çatışmanın ardından saldırgan etkisiz hale getirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da olay yerinde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

Tetikçi Altıntaş'ın FETÖ ile bağlantıları ortalara saçıldı.


SALDIRGAN FETÖ'CÜ ÇIKTI


Kısa bir süre sonra saldırganın kimliği belirlenince tüm kamuoyu şoke oldu. Güvenlik güçleri saldırganın, Ankara Çevik Kuvvet'te görevli polis memuru Mevlüt Mert Altuntaş olduğu belirlendi. 1994 doğumlu Altuntaş'ın, Aydın Söke doğumlu olduğu 2014 İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu mezunu olduğu öğrenilen Altuntaş'ın terör örgütü FETÖ ile bağlantıları olduğu belirtildi. Altuntaş'ın sanat merkezine polis kimliğini kulanarak girdiği tespit edildi.

FETÖ ile bağlantıları tespit edilen Altıntaş, hedef şaşırtmak için Karlov'a ateş ederken “Suriye ve Halep'in hesabı sorulacak


'TERÖR ÖRGÜTÜ İLE BAĞLANTI'


Rus haber kanalları da saldırganın FETÖ bağlantılı olduğunu duyurdu. Ayrıca başka saldırı ihtimallerine karşı da özellikle başta ABD olmak üzere tüm ülkelerde Rusya elçiliklerine 'önlemleri artırın' talimatı verildi.

Yerdeyken de ateş açmış

Rus haber sitesi Sputnik'e konuşan bir görgü tanığı şunları söyledi: Belediye Başkanı'nın konuşmasının ardından Büyükelçi Karlov konuşuyordu, tercüman tercüme ediyordu. Ne olduğunu anlamadık, saldırgan bağırmaya başladı, 'Halep'in hesabı sorulacak' diye bağırdı. Herkes kaçışmaya başladı. Türkçe konuşuyordu, insanlar üzerine gitmeye çalışınca, 'çekilin ben buradan canlı çıkmayacağım' dedi. Sonra takır takır sesler geldi. Yerdeyken de ateş açmış. Sonra güvenlikler gidince 'yaklaşmayın çıkmayacağım' dedi. Hepimize bağırdı. Çok sayıda ateş etti.O hain 3 gün önce yazmış


Firari FETÖ'cü Abdullah Bozkurt'un saldırıdan iki gün önce 17 Aralık'ta Twitter'dan “Türkiye'deki elçilikler artık güvende değil" şeklinde bir paylaşımda bulunduğu ortaya çıktı. Twitter'dan 3 gün önce yapılan paylaşım, FETÖ'nün saldırıdan haberdar olduğunun delillerinden birisi olarak değerlendiriliyor. Bozkurt'un bu konuda yazdığı ve linkini paylaştığı haber FETÖ'ye ait olduğu bilinen “Türkishminute" sitesinde 16 Aralık'ta yayınlanmış. Bozkurt yazıda önümüzdeki Türkiye'deki yabancı diplomatik misyonlara saldırı olabileceğinden bahsediyor.

İlişkilerimiz etkilenmez
GÜNDEM
İlişkilerimiz etkilenmez


FETÖ'NÜN DERSANESİNE GİTMİŞ


Saldırgan Mevlüt Mert Atıntaş'ın Aydın'ın Söke İlçesin'ndeki Özel Körfez Dershanesi'ne gittiği belirlendi. Söz konusu dershane hakkında 30 Mart 2016'da FETÖ soruşturmaları kapsamında arama yapıldığı ve Milli Eğitim Bakanlığınca kapatıldığı da belirlendi.

Bu tuzağa düşmeyiz
GÜNDEM
Bu tuzağa düşmeyiz


SORULARI ALAN EKİPTEN


Saldırgan Altıntaş, 2012 yılında polislik sınavına girdi. İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu mezun oldu. 2014'te göreve başladı. 2012 polislik sınavıyla ilgili soruşturma devam ediyor. FETÖ'nün saldırgan Altıntaş'a polislik sınav sorularını verdiği öğrenildi. Ayrıca saldırgan Çevik Kuvvet'te nizamiye girişinde araç altı arama ekibinde görevli olduğu ifade ediliyor.

YILLIKTA YORUM YOK

Saldırganın polis okuluna ait yıllığı da gün yüzüne çıktı. Aynı dönemde okuduğu arkadaşlarının aksine, saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş'ın kendisine ayrılan sayfada hiç bir arkadaşının yorumu bulunmaması dikkat çekti.

Ortak komisyon araştıracak
GÜNDEM
Ortak komisyon araştıracak


DARBE SONRASI İZİN ALMIŞ


Saldırgan Altıntaş'ın 15 Temmuz günü Diyarbakır'da görevli olduğu 16 ve 17 Temmuz günleri için izin aldığı ve Ankara'ya gittiği ortaya çıktı. Altıntaş'ın darbe girişimi nedeniyle izin iptal edilince geri dönmüş. Katile izin veren polis müdürü Kahraman Sezer'in de FETÖ'den tutuklu olduğu ortaya çıktı.

ARKADAŞI DA GÖZALTINDA

Altıntaş'ın Ankara Yenimahalle'deki evinde arama yapıldı, aynı evi paylaştığı polis memuru S.B. ise Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde gözaltına alındı.

RUSYA'DAN ÖZEL EKİP GELİYOR

Rus istihbaratından ve Rus güvenlik birimlerinden 20 kişilik özel bir ekibin bugün Ankara'ya gelmesi bekleniyor. Ruslar olaya ilişkin tüm raporları ve olay yeri incelemelerini gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Açık provokasyondur
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Açık provokasyondur


ERDOĞAN'IN GEZİLERİNDE GÖREV ALMIŞ


Katil Altıntaş'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aralık 2014 Konya ve 1 Şubat 2015 Bursa seyahatlerinde de görevde olduğu belirlendi.

KATİLİN BABA EVİ ARANDI

Katil Altıntaş'ın ailesinin yaşadığı Söke ilçesindeki evde polis ekipleri arama yapıldıyor. Saldırganın gözaltına alınan annesi, babası ve kız kardeşi, İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Bu arada, cumhuriyet savcısının da İlçe Emniyet Müdürlüğüne geldiği öğrenildi. Arama yapılan evin etrafında vatandaş yoğunluğu olduğu görüldü.

13 KİŞİ İLE GÖRÜŞMÜŞ

Saldırganın üstünden kendisinin adına kayıtlı GSM hattı ve telefonu inceleme alındı. Saldırganın kullandığı telefonundaki son 6 ayın telefon kayıtları tek tek incelenecek. Ancak olay günü saldırganın 13 telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi.

ÜST ARAMASI YAPMADILAR

Görgü tanıklarının anlattığına göre binaya girenler X-ray cihazından geçmiş ama üst araması yapılmamış. Büyükelçinin koruma ekibinin olmadığı salonda serginin güvenlik görevlileri vardı, ancak müdahale edemedi.

Bilgileri katile kim verdi?

İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu'ndan mezun olan saldırganı okul arkadaşları 'FETÖ'cü olarak' tanımlıyor. Altuntaş'ın bağlantılarının araştırılması için polis ve MİT tarafından özel ekip kuruldu. Büyükelçi'nin sanatsal faaliyetlerde koruma kullanmadığı belirtilirken, Altıntaş'a bu bilginin kim tarafından sızdırıldığı araştırıyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen ve nöbetçi savcı saldırınan ardından olay yerine geldi. Olayın meydana geldiği yerin en dikkat çekici noktası ise olayın meydana geldiği yer Ankara'nın en dikkatli korunduğu bölge. Zira Kültür merkezinin hemen yanı başında Ankara Sanayi Odası merkezi yer alırken 60 metre yakınında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği binası ve aynı hizada İtalya, Mısır, Bulgaristan gibi ülkelerin elçilikleri bulunuyordu. Diğer bir ifade ile Ankara'nın en işlek caddesinin hemen yanı başında yer alan bir bölge. Olayda gözlerden kaçan bir başka nokta ise, organizasyonu düzenleyenlerin organizasyon ile ilgili hiçbir güvenlik birimine ve valiliğe bir bildirimde bulunmadığı öğrenildi. Zira birçok ülkenin temsilcisinin davet edildiği bu organizasyon için polisten ekstra bir tedbir alınmadığı kaydedildi. Altıntaş'ın kültür merkezine girerken Polis 'PİN'li rozet taktığı ifade edilirken, kültür merkezinin özel güvenlik ekiplerine polis kimliğini gösterdiği ve Büyükelçinin koruması olduğunu söylereyken içeri girdiği öğrenildi. Burada dikkat çekici nokta ise Büyükelçinin koruma kullanmadan organizasyona geldiği ve Suikastçi Altıntaş'ın bu istihbari bilgiye nasıl ulaştığı şimdi araştırılıyor.

Ülkemizi derinden yaraladı

Operasyon devam ederken çatışma bölgesine giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katilin etkisiz hale getirilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Katilin Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu açıklayarak hakkında bilgiler veren Soylu şunları kaydetti: “Kaldırıldığı Güven Hastanesinde saat 19.53'te hayati bulgularının olmadığı tespit edilmesine rağmen hemen yapılan canlandırma müdahalesine cevap alınamamış ve kıymetli dostumuz, Sayın Büyükelçimiz hayatını kaybetmiştir. Dostumuz Rusya Federasyonuna, Rusya halkına ve ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz. Başımız sağolsun."ACIMASIZ TERÖR EYLEMİ


Saldırıda 3 kişinin de yaralandığını belirten Soylu, şunları söyledi: “Tekrar başsağlığı diliyoruz. Bu suikast, bu saldırı, bu terör eylemi Türkiye-Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir. Bu, büyük bir provokasyondur. Özellikle Türkiye- Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir safahatta, dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin Türkiye'ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin emanetinde olan, ülkemizin emanetinde olan bir dostumuza yönelik hain bir eylem olduğunu düşünüyoruz."

DERİNDEN YARALANDIK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rusya'da olduğunu, uçaktan iner inmez konuyla ilgili görüştüklerini ifade eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Savunma Bakanımız da Rusya'ya uçacaktı, çok önemli bir toplantıyı birlikte gerçekleştireceklerdi. Bilinmelidir ki bu suikast bizi ve ülkemizi derinden üzmüştür. Bu saldırı ve terör olayı bizi ve ülkemizi derinden yaralamıştır. Bu vesileyle hem Rusya Federasyonu'na, dostumuz Rusya halkına ve aynı zamanda kıymetli ailesine başsağlığı dileklerimizi tekraren iletiyoruz. Tekrar başımız sağ olsun."

FETÖ'nün ilk sabotajı değil

Saldırı, Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmaya dönük ilk sabotaj girişimi değil. Geçen yılın kasım ayında Suriye sınırında bir Rus Su-24 savaş uçağı Türk savaş uçakları tarafından düşürülmüştü. Su-24'ü vuran Türk F-16 uçağının pilotunun FETÖ üyesi olduğu ortaya çıkmıştı.ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Kılıçdaroğlu'ndan
Gündem

Kılıçdaroğlu'ndan "Zeytin Dalı Harekatı" açıklaması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Bugün Afrin’de çarpışan askerlerimize sadece ve sadece şimdilik şu dilekte bulunuyoruz: Allah onların yardımcıları olsun" dedi.
'Zeytin Dalı' ABD'ye dokundu: 'Gerilim tırmanmasın' çağrısı
Dünya

'Zeytin Dalı' ABD'ye dokundu: 'Gerilim tırmanmasın' çağrısı

TSK'nın Afrin'deki PKK/PYD'li teröristlere yönelik 'Zeytin Dalı' harekatı ABD'ye dokundu. Pentagon, “Bütün taraflara gerilimi tırmandırmamaları ve en önemli görev olan DEAŞ'ı ortadan kaldırmaya yönelmeleri çağrısında bulunuyoruz" açıklaması yaptı.
Everton tribünleri Cenk Tosun'u mu hedef aldı?
Spor

Everton tribünleri Cenk Tosun'u mu hedef aldı?

Everton'un West Bromwich ile oynadığı Premier Lig maçında Cenk Tosun ilk 11'de sahaya çıktı. Mücadelede etkili bir görüntü çizemeyen milli futbolcumuz oyundan çıkarken ise tribünlerden ıslık sesleri duyuldu.
TSK: 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu
Gündem

TSK: 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu

TSK, 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu. Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi.
Son Dakika: Afrin'e Zeytin Dalı operasyonunda dakika dakika son gelişmeler
Dünya

Son Dakika: Afrin'e Zeytin Dalı operasyonunda dakika dakika son gelişmeler

Fırat Kalkanı Harekatı ile sınır hattının terörden temizlenmesinin ardından, Afrin'e operasyon gündeme gelmişti. Adeta bir terör yuvasına dönüşen Afrin'in, PKK/PYD'den temizlenmesi için düğmeye basıldı. Savaş uçaklarımızın bombardımanıyla birlikte ÖSO birlikleri de ilerleyişine başladı. TSK, saat 17.00'de başlayan operasyonunun "Zeytin Dalı Harekatı" olarak açıkladı. TSK, 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu. Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi. Başbakan Yıldırım, "Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir" dedi.