Gündem Kaymakam Mete şehit yakınlarıyla bir araya geldi

Kaymakam Mete şehit yakınlarıyla bir araya geldi

Batman’ın Sason ilçesinde faaliyet yürüten Şehit Aileleri ve Gazilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine geçen Kaymakam Murat Mete, şehit yakınları ve gazilerin taleplerini dinledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Kaymakam Mete şehit yakınlarıyla bir araya geldi
Kaymakam, şehit aileleri ve gazilerle

Kaymakam Mete, dernekte bulunan şehit yakınları ve gazilerle bir süre sohbet etti. Ziyarette dernek Başkanı Mutalip Çelik’ten dernek çalışmaları hakkında bilgi alan Kaymakam Mete, şehit yakınları ve gazilerin ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.
Kaymakam Mete, "Vatan için mücadele eden askerlerimiz, polislerimiz ve güvenlik korucularımız bu mücadelede kahramanca hayatlarını ortaya koyarak mukaddes olan şehadete erişmektedir. Biz devleti temsil eden idarecilere düşen, bu kahraman şehitlerimizin geride bıraktığı emanetlerine ve gazilerimize sahip çıkmaktır.

Bunlar bizlerin baş tacıdır. Her sıkıntılarında yanlarında olacak ve desteklemeye devam edeceğiz. Bu toprakların bütünlüğü uğruna aziz canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet kahraman gazilerimize acil şifalar diliyorum" dedi.
Kaymakam Mete’nin her fırsatta kendileriyle bir araya geldiğini belirten Mutalip Çelik, "Biz şehit yakınları büyüklerimizi yanımızda görmekten büyük mutluluk duyarız. Kaymakamımız ilçeye geldiği ilk günden bu yana sürekli bizlerle bir araya gelerek her türlü talebimizi karşılamaktadır. Bizleri bulduğu her fırsatta ziyaret eden kaymakamımıza bütün üyelerim adına çok teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.
Ziyaretin ardından şehit yakınları ve gaziler, Kaymakam Murat Mete’ye, kendilerine verdiği destek ve yürüttüğü başarılı çalışmalarından dolayı başarı belgesi vererek teşekkür etti.

Mustafa Varank'tan öğrencilere sürpriz ziyaret: Danilo şefle de görüntülü görüştü
FOTOĞRAF 11
Title
Türkiye Açık Kaynak Platformu ile Ekol 42’nin iş birliği sonucunda Türkiye’de 42 İstanbul ve 42 Kocaeli okulları açıldı.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, akran öğrenmesi yöntemiyle yazılım öğreten 42 İstanbul’u ziyaret etti.Bilgisayar başında kod yazan gençler, karşılarında Bakan Varank’ı görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Title
Gençlerle sohbet eden onların okul ve yazılımcılıkla ilgili görüşlerini dinleyen Bakan Varank, daha sonra yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:3 senede mezun oluyorlarBurası, katılımcı arkadaşlarımıza hiçbir eğitmen olmadan tamamen oyunlaştırma ve proje modeliyle yazılım öğreten bir okul. Buradaki programları takip ederek birbirlerine yardımcı olarak bir yazılımcı olarak yetişiyorlar. Ortalama üç senede hiçbir yazılım bilgisi olmadan daha önce bu işlerin eğitimini almamış insanlar buradan mezun olabiliyorlar. Biz bu okulları ülkemize geçen sene kazandırdık.
Title
42 Kocaeli ve 42 İstanbul’da bu işe merakı olan özellikle gençlerimizi bir sınava tabi tutuyoruz. Genç arkadaşlarımızın algoritma çözme kabiliyetleri var mı, matematiksel düşünme kabiliyetleri var mı sadece ona bakıyoruz. 18 yaşını bitirmiş Türk vatandaşı her arkadaşımız bu okullara başvurabiliyorlar.
Title
Bugün genç arkadaşlarımızı ziyarete geldik. Daha önce tatlı ısmarlama sözü vermiştim. Onu yerine getirmiş oldum. Kendileriyle sohbet ettik. 42 okulları yenilikçi bir öğrenme metodu. Mezunları başarılı şekilde yazılım öğreniyorlar. Mezunlarının yüzde 90’lar seviyesinde iş bulduğunu daha önceki tecrübelerden görebiliyoruz. Bu tip inovatif eğitim metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini artırmak istiyoruz. 42 okulları da şimdiye kadar yüzümüzü ağartan bir çalışma oldu.
Title
Bu okulların en büyük özelliği hiçbir eğitmen olmadan tamamen oyunlaştırma ve proje temelli bir şekilde yazılımı öğretmesi. Burada öğrenciler hem bu oyunlaştırılmış metotla projeleri yaparak yazılım öğreniyorlar. Aynı zamanda hoca olmadan kendi kendilerine bu işi öğreterek bir araya gelerek problem çözerek yazılım öğreniyorlar. Gerçekten inovatif bir metot. Bu okulları gençlerimizin önünü açmak için tasarladık. Hiçbir ücret talep etmiyoruz. Burada paydaşlarımız da var.
Title
Bu programı, Türkiye Açık Kaynak Platformu ile birlikte geliştirdik. Platformun büyük yazılımcı firma ortakları var. Global markalar bu işin ortağı. Oradaki firmalar da bu öğrencilerimizi birinci yıldan itibaren stajyer olarak bünyelerine katıyorlar. Şirketlerimizin nitelikli eleman ihtiyacını da bu şekilde sağlamış oluyoruz.
Title
Bakan Varank, ziyaretin sonunda gençlere İtalyan tatlısı tiramisu ikram etti. Vadi İstanbul’da restoranı olan ünlü şef Danilo Zanna’nın özel tarifiyle yapılan tiramisuyu yaklaşık 150 gence servis eden Bakan Varank, Danilo Şef ile de görüntülü görüştü.
Title
Bakan Varank, “Tiramisuları ben ısmarladım. Yemekler de senden şefim.” derken Danilo Şef de “Hepsini ağırlayacağım, benim misafirim olsunlar.” karşılığını verdi.
Title
Bakan Varank’ın ziyaretinin ardından Danilo Şef, 42 İstanbul öğrencileri ve mezunlarına Vadi İstanbul’da bulunan restoranında kahvaltı verdi.Danilo Şef, Türkiye’nin en zeki ve en başarılı gençlerini ağırladıklarını ifade ederken Türkiye Açık Kaynak Platformu Direktörü Sertaç Yerlikaya da ev sahipliği için Danilo Şef’e teşekkür etti.
Title
Danilo Şef, kahvaltı sırasında Bakan Varank’ı görüntülü aradı.Bakan Varank, gösterdiği ilgi nedeniyle Danilo Şef’e teşekkürlerini ileterek “Türkiye’de yüksek teknolojiye verdiğin desteği hiç unutmayacağız.” esprisini yaptı.Danilo Şef de “Estağfurullah seve seve ama maşallah ne kadar çok yemek yiyorlar.” karşılığını verdi.
Title
Daha sonra ikili arasında şu diyalog gerçekleşti:Bakan Varank: Onlar alınteri değil akıl teri akıtıyorlar. Akıl teri daha çok enerji gerektiriyor.Danilo Şef: Hepsi çok sempatik güzel, akıllı ama birkaç tane …Bakan Varank: Yazılım işini beceremeyenleri yarışmaya götür, orada yemek yapsınlar.Danilo Şef: Birkaç tane Masterchef için seçeceğiz.Danilo Şef: Sayın Bakanım teşekkür ederim gençlerle tanışma fırsatı bulduğum için.Bakan Varank: Bütün öğrenci arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Ben de çok teşekkür ediyorum. Diğer şeflere söyle onlar da bir gün ağırlasın.Danilo Şef: Hemen, hemen. Top bende.
Mustafa Varank'tan öğrencilere sürpriz ziyaret: Danilo şefle de görüntülü görüştü
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vadi İstanbul'da bulunan 42 İstanbul'da yazılım öğrenen gençleri ziyaret etti. Varank, gençlere MasterChef yarışmasının jüri üyesi Danilo Zanna'nın özel tarifi ile yapılan tiramisu ikram etti. Vadi İstanbul'da restoranı olan ünlü şef Zanna'nın özel tarifiyle yapılan tiramisuyu yaklaşık 150 gence servis eden Bakan Varank, Danilo Şef ile de görüntülü görüştü. Bakan Varank, “Tiramisuları ben ısmarladım. Yemekler de senden şefim." derken Danilo Şef de “Hepsini ağırlayacağım, benim misafirim olsunlar." karşılığını verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.