Gündem Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar talimat vermişti Maske üretim miktarı iki katına çıkarıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar talimat vermişti: Maske üretim miktarı iki katına çıkarıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar talimat vermişti: Maske üretim miktarı iki katına çıkarıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın talimatı üzerine Bakanlığa bağlı fabrika ve dikimevlerindeki maske üretimine hız verildi. Üretim miktarları iki kat artırılan tesislerde günlük bez maske imalatı 400-500 bin seviyesine çıkarılırken, çalışmaların Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra halkın talebini de karşılayacak şekilde devam ettiği belirtildi.

Haber Merkezi AA
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın talimatıyla Bakanlığa bağlı fabrikalarda maske üretimi arttı.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın talimatıyla Bakanlığa bağlı fabrikalarda maske üretimi arttı.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yoğun talep gören maskelerin üretimine yönelik Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın verdiği talimat üzerine, Bakanlığa bağlı dikimevleri ile MKE Maksam Makina ve Maske Fabrikası Müdürlüğü, çalışmalarına hız kazandırdı.

Kauçuk temelli, viral tehlikelere karşı geliştirilen maskelerin yanında kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) gaz maskelerinin üretildiği MKE Maksam Makina ve Maske Fabrikası Müdürlüğünde tek kullanımlık maskelerin üretimine yönelik çalışmalar artırıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın talimatı üzerine Bakanlığa bağlı fabrika ve dikimevlerindeki maske üretimine hız verildi.

Fırsatçılara izin yok: Kaçak maske üreten iş yeri mühürlendi
GÜNDEM
Fırsatçılara izin yok: Kaçak maske üreten iş yeri mühürlendi

"N95 maskelerin üretimi için de çalışmalar sürüyor"

Fabrika Müdürü Turgay Topaloğlu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin maske ihtiyacının karşılanmasına yönelik çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Maske üretim kapasitelerini iki kat artırdıklarını belirten Topaloğlu, "Cerrahi maske dediğimiz, bez maske üretimine yönelik yeni bir tezgahı daha kuruyoruz. Böylelikle günlük üretim kapasitemizi 100-150 bine çıkaracağız. Ayrıca, aylık 15 bin civarında panaromik ve KBRN maskeleri üretiyoruz. Piyasadaki altyapıyı da kullanmak suretiyle tüm bu üretim oranlarını iki, üç katına çıkarmak mümkün" diye konuştu.

Üretim miktarları iki kat artırılan tesislerde günlük bez maske imalatı 400-500 bin seviyesine çıkarılırken çalışmaların Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra halkın talebini de karşılayacak şekilde devam ettiği belirtildi.

Topaloğlu, KBRN maskelerde kullanılan alüminyum gövdeli süzgeçler ve panoramik maskelerde kullanılan plastik gövdeli süzgeçler ile ilgili yıllık 800 bin üretim kapasitesine sahip olduklarını belirtti.

Özellikle sağlık personelinin kullandığı, daha üst koruma sağlayan, "N95" olarak bilinen maskelerin üretimi için bir tezgah daha kurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Topaloğlu, böylelikle günde 30 bin civarında üretebileceklerini ifade etti.

Topaloğlu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karışılanmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, faaliyetler sırasında koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınması gereken tüm önlemleri hayata geçirdiklerini vurguladı.

Üretim miktarları iki kat artırılan tesislerde günlük bez maske imalatı 400-500 bin seviyesine çıkarılırken çalışmaların Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra halkın talebini de karşılayacak şekilde devam ettiği belirtildi.

Dikimevlerinde tek kullanımlık maske üretimi başladı

Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne bağlı dikimevlerinde de tek kullanımlık maske üretimine başlandı.

Dikimevlerinde koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında çalışan işçiler, tek kullanımlık bez maske üretimini sürdürüyor.

Üretim bandında aralıklarla çalışan işçilerin, görev yaptıkları alanda düzenli olarak dezenfeksiyon çalışması gerçekleştiriliyor. İşçilerin ateşleri de hem fabrikaya girişlerinde hem de çalışmaları sırasında ölçülerek kayıt altına alınıyor ve takip ediliyor.

Yapılan çalışmaların ardından Bakanlığa bağlı fabrika ve dikimevlerinde günlük bez maske imalatının 400-500 bin seviyesine çıkarıldığı belirtildi.

Öte yandan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Bakanlığı ile bağlı birlik, karargah ve kurumlarında salgınla ilgili alınan önlemlere yönelik çalışmaların planlandığı ve yönetildiği COVİD-19 ile Mücadele Merkezi'ndeki (COMMER) açıklamasında, şu ifadeleri kullanmıştı:

  • "İlgili birimlerimize her türlü maskenin imalatı için gerekli talimatları verdik. Şu anda maske imalatı büyük bir hızla devam ediyor. Bunun yanı sıra fabrikalarımızda antibakteriyel sıvı üretimi de başlamış durumdadır. Bunu da yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz. Önce birliklerimizle, daha sonra da diğer kurum ve kuruluşlarla bunları paylaşacağız. Üretimi olabildiğince yükselterek, sadece silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda halkımızın da ihtiyaçlarını karşılamak için gayret gösteriyoruz."

İstanbul'daki 7 okul maske ve tulum üretiyor
FOTOĞRAF 19
Title
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında meslek liselerinde üretim çeşitliliğini ve kapasitesini artırıyor.
Title
Öncelikle temizlik ve dezenfeksiyon malzemeleri üretimine odaklanan MEB, 81 ilde 54 bin okul ve pansiyonun temizlik ürünlerinin tamamını üretebilir duruma geldi.
Title
İkinci adımı atarak maske üretimine başlayan Bakanlık, özellikle sağlık çalışanları için hijyen açısından çok önemli olan tek kullanımlık önlük ve tulum üretimi için de çalışmalara başladı. Tulumların seri üretimine ise önümüzdeki günlerde başlanacak.
Title
HEDEFİMİZ GÜNDE 20 BİN ADET ÜRETMEK<br>​<br>​ Levent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Sevgi Deniz, şunları söyledi:<br>​<br>​​ Okulumuz Levent Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile Rüştü Akın Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi olarak birlikte çalışıyoruz. Çin'de koronavirüs vakası çıktıktan sonra biz zaten araştırmalarımıza başlamıştık çünkü ileride buna ihtiyaç duyulacağına dair bir fikrimiz oluşmuştu.
Title
Milli Eğitim Bakanlığımızın direktifleri ile çok hızlı bir şekilde mevcut olan atölyemizi yeniledik ve maske üretimine hazır hale getirdik. Tabii burada ekipman eksiğimiz oluştu, MEB, Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve müdür yardımcıları büyük bir destek vererek eksik olan ekipmanlar temin edildi ve aynı gün, kurulduğu gün üretime başlamış hale geldik. Mesleki eğitim çok önemli bir noktada aslında.
Title
Ülkenin koşulları ne olursa olsun, ihtiyaç halinde, kriz dönemlerinde her türlü desteği vermeye ve atölyelerini her saatte açıp, üretime hazır hale getirmeye hazır bir reflekse sahip. Biz de harekete geçip, hızlı bir şekilde üretimimize başladık. Şu anda bitmiş olarak günde 5 bin adet üretiyoruz. Ama her gün kalitemizi biraz daha iyileştirmek için çalışmalarımızı dürdürüyoruz. Kapasitemizi geliştirmek için daha büyük bir gayret gösteriyoruz. Bunu 10 bine ve daha sonra 20 bine çıkartma hedefimiz var. Çok kısa sürede hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum. Ülkedeki bu ihtiyacı gidermek için ekip arkadaşlarım da özveri ile çalışıyor. Gerçekten çok yoğun bir talep var. Gelen talepleri şu anda karşılayamıyoruz çünkü şu anda sadece İstanbul Valiliği ve MEB'e ürettiklerimizi gönderiyoruz. Yakın bir zamanda inşallah tüm talepleri karşılayabilir bir noktaya geleceğiz.
Title
16 SAAT 2 VARDİYA ÇALIŞIYORUZ<br>​<br>​ Atölyede üretim bandında normalde öğrencilerin olduğunu dile getiren Deniz, Aslında, bizim eğitim sistemimizde üretim bandında öğretmen ve öğrenciler olur ama ülkenin şu anki durumunda öğrenciyi atölyeye getiremiyoruz. Mesleki eğitim modelimiz ile birlikte tüm çalışanlarımızdan gönüllü olanlarla beraber biz üretime başladık. Gönüllü olan öğretmenlerimiz, çalışanlarımıza, idareciler, biz hepimiz görevimizin başında günde 16 saat 2 vardiya olarak üretimimizi sürdürmekteyiz. Hijyen koşullarına çok önem veriyoruz. Tüm çalışanlarımız gerekli iş güvenliği ve hijyen önlemlerin almış durumda. 20 çalışanla birlikte sürdürüyoruz üretimi. İleriki dönemde bize katılan başka arkadaşlar da olacak şeklinde konuşu.
Title
TULUM ÜRETİMİNDE 7, MASKE ÜRETİMİNDE 5 OKUL <br>​<br>​ Deniz, sözlerine şöyle devam etti: <br>​<br>​ Tulum üretiminde 7, maske üretiminde 5 okul üretime geçmiş durumda. Biz ilk üretime başlayan okuluz. Atölyede hijyenik maske üretiyoruz. Kullandığımız kumaş anti bakteriyel özellikte, 60 gram ağırlığında. 3 kat olarak çalışıyoruz. Herhangi bir şekilde, dışarıdan koruma amaçlı maskelerimiz buradan hemen paketlemeye geçiyoruz.
Title
TULUMLAR ISI VE SIVI GEÇİRMİYOR<br>​<br>​ Tulum üretimi ile ilgili bilgiler veren Rüştü Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Meral Benli ise, şunları söyledi:
Title
Maske üretiminin yanında, içinde bulunduğumuz duruma istinaden bu hijyenik tulumlara da ihtiyaç duyuldu. Okulumuz bu üretime de başladı. kullandığımız kumaşlar itibarıyla, maske üretiminde kullandığımız dokusuz yüzey kumaşın üstüne kaplama yaparak, ısı ve sıvı geçirgenliği olmayan bir kumaş özelliği var. Bu özellikteki kumaşın anti bakteriyel olmasının yanında dezenfektan ve ilaçlama işlemi yapanlar da kullanabiliyor. Üretimin prototipi bitti. Seri üretime önümüzdeki günlerde başlayacağız. Biz de meslek liseleri olarak bu üretim faaliyetlerinin içinde bulunmaktan çok mutluyuz, gururluyuz. Tek kullanımlık, birkaç bedende üretim yapıyoruz. Şu anda taleplerimiz var zaten, tulum konusunda da siparişler geliyor.
Title
İstanbul'da maske ve tulum üretimi yapacak Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri işe şunlar:
Title
Bu okullar, Beşiktaş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çekmeköy Taşdelen İSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beyoğlu İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Maltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pendik Melek Aknil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih Selçuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beşiktaş Rüştü Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Beşiktaş Levent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
İstanbul'daki 7 okul maske ve tulum üretiyor
Okullarda tek kullanımlık önlük ve tulum üretimi için İstanbul pilot il seçildi. İstanbul'da bulunan 7 mesleki ve teknik anadolu lisesinde, maske üretimine başlandı. Prototip çalışmaları biten tulumların seri üretimine ise önümüzdeki günlerde başlanacak.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.