Gündem Okuduğu şiir salonu ayağa kaldırdı

Okuduğu şiir salonu ayağa kaldırdı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Sakarya il kongresinde yaptığı konuşmada, "Kim ne yaparsa yapsın bu millet bir daha parya muamelesi görmeyecek" dedi. Davutoğlu'nun kongrede okuduğu dizeler salondakileri ayağa kaldırdı.

Haber Merkezi AA

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sakarya Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin Sakarya 5. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasına Sakarya ve ilçelerini, "Sakarya destanını yazanları" selamlayarak başladı.

"Dik dur eğilme, Sakarya seninle" sloganları üzerine de Davutoğlu, "Sakarya'nın suyunu içmiş olan, Sakarya ile şereflenmiş olan, Sakarya ile izzeti yaşamış olan kimse hiç baş eğer mi? Nasıl Sakarya baş eğmediyse biz de baş eğmeyiz. Başımız dik bir yanda Sakarya bir yanda, biz tarihin içinde akar dururuz" ifadelerini kullandı.

Sakarya'nın büyük bir deprem acısı yaşadığını hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Aslında Sakarya'da yaşanan deprem, fiziki bir depremdi ama ülke siyasi ve ekonomik bir depremi birlikte yaşadı. Kocaeli-Sakarya depreminden hemen önce, 28 Şubat depremini yaşadı siyasi olarak. Öyle bir depremdi ki bakın aziz kadınlarımız ne güzel söylemişler: 'Biz kadınlar beşik de sallarız, dünyayı da sallarız.' Ve öz yurdunda garip, parya muamelesi gören bu ülkenin kadınları, başörtü sebebiyle üniversite kapılarından uzaklaştırılan, hor görülen, Meclisin, yüce Parlamentonun çatısında 'dışarı' diye tempo tutulan bu izzetli, onurlu kadınlar, o deprem karşısında dimdik ayakta durdular ve depreme sebep olan o odaklara gerekli dersi verdiler. Biz, o siyasi depremin sonrasında ülkeyi tamir etmeye geldik, inşa etmeye, demokrasiyi inşa etmeye geldik. Bakın o günden bugüne milletin evlatlarının hor görüldüğünü, imam hatibi bitirenlerin ikinci sınıf öğrenci muamelesi gördüğü, başörtülülerin her türlü hakarete mazur kaldığı o günlerden bugün hiçbir vatandaşının düşüncesi, inancı, siyasi görüşü dolasıyla tahkir edilemediği, aziz olduğu, parya muamelesi görmediği, garip muamelesi görmediği yeni Türkiye geldik hamdolsun."

"Bu millet hiçbir zaman parya muamelesi görmeyecek"

Sakaryalılara "Siz bu Sakarya destanını okuyanlar, bir daha bu ülkenin, bu vatanın evlatlarına parya muamelesi yapılmasına izin verecek misiniz? Bir daha bu ülkenin evlatlarının garip bir şekilde kenar çekilmesine izin verecek misiniz? Bir daha bu ülkede herhangi bir şekilde herhangi bir vatandaşın hor görülmesine, bu davanın öksüz kalmasına izin verecek misiniz?" diye soran Davutoğlu, kongrelerde bu ahitleşmeyi yaptıklarını anlattı.

Davutoğlu, "Biz de diyoruz ki kim ne yaparsa yapsın, kim ne engel çıkarırsa çıkarsın, bir daha bu millet hiçbir zaman parya muamelesi görmeyecek" dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İşte bu aşkla yola çıktık. Bu aşkla yola çıkarken, 28 Şubat sonrasında Sakarya depremi gibi bir deprem de ekonomide yaşandı. 2001 ekonomik kriziyle bu kez Türkiye, bir bütün olarak parya muamelesi gördü dünyada. Öyle bir hal aldı ki ülke ekonomisi, esnaflar yazar kasaları kırdılar, herkes yurtdışına gitmeye kalkışıyor. Öyle günlerdi ki 2001 Sakarya, izzetli Sakarya, vakur Sakarya bunu gayet iyi bilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, küçük IMF memurlarına hesap verir konuma düşürüldü. Biz o ekonomik depremden ülkeyi aldık çıkardık ve yeni bir Türkiye inşa ettik. Kendi tankını yapan, kendi savaş uçağını yapacak olan, kendi savaş gemisini yapan onurlu ve izzetli bir Türkiye inşa ettik. IMF'den borç almayan, IMF'ye 5 milyar dolar borç veren bir Türkiye inşa ettik."

Davutoğlu'nun okuduğu şiir salonu ayağa kaldırdı
OYNAT
Davutoğlu'nun okuduğu şiir salonu ayağa kaldırdı

AK Parti 5. Olağan İl Kongresi’ne katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in Sakarya Türküsü şiirinden bir bölüm okuyarak; “Yüzüstü çok süründün ayağa kalk Sakarya” dediğinde salondaki herkes ayağa kalktı. Başbakan’ın konuşması zaman zaman tezahüratlarla kesildi.

"2023'te yeni bir cihan devletine yürümeye hazır mısınız?"

Başbakan Davutoğlu, onlarca yıl parya muamelesine tabi tutulan milletin 12 yıldır ayağa kalktığını, AK Parti kadrolarıyla ülkeyi yeniden inşa ve tamir faaliyetine girdiğini vurguladı.

Davutoğlu, solandakilere, "Bu ülkeyi küresel bir güç olarak ayağa ebediyen kaldırmak için gece gündüz çalışmaya hazır mısınız? Hazır mısınız? Dünyada parya muamelesi gören bir ülkeden 2023'te yeni bir cihan devletine yürümeye hazır mısınız? Küresel bir güç olmaya hazır mısınız? Dünyanın neresinde olursa olsun parya muamelesi görmekte olan Filistinlilere, Suriyelilere, Arakanlılara, Somalilere sahip çıkmaya hazır mısınız? Sakarya'nın davasını Maveraünnehre, Tuna'ya, Nil'e, Dicle'ye, Fırat'a taşımaya hazır mısınız?" sorularını yöneltti ve "hazırız" cevabını aldı.

 Bugünün 7 Şubat olduğunu anımsatan ve salondakilere ayağa kalmaya davet eden Davutoğlu, "7 Haziran'a gidiyoruz inşallah. 7 rakamını sayın Bakanımız gayet güzel şekilde kullandı. Ben bir kez daha 'şah' da diyeceğiz 'mat' da diyeceğiz inşallah diyorum. Ama 'mat'ı tanımlayacağız. Bu sefer Sakarya'dan 7'de 5 değil, 7'de 7 istiyoruz. İnşallah Sakarya'dan 7 Haziran'da, Ankara'ya 7 güzel hediye göndermeye hazır mısınız? Bu 7 güzel hediye için en azından yüzde 70 almaya hazır mıyız? Gece gündüz çalışmaya var mısınız? Allah sizden razı olsun" değerlendirmesinde bulundu. 

"Evet" cevabını aldıktan sonra onları "buyrun" diyerek salondakileri oturmaya davet eden Davutoğlu, "Ayağa kalkan Sakarya, milleti de ayağa kaldırıyor hamdolsun" dedi.

"Baş hadim olarak huzurundayız"

Davutoğlu, "Aziz milletimizin her ferdi gibi Sakarya'yı yürekten hisseden, Sakarya'yı yüreğinde taşıyan ve kendini her zaman Sakaryalı hissetmiş, Sakaryalı görmüş olan Başbakan ama aynı zamanda milletin baş hadimi olarak huzurundayız" değerlendirmesinde bulundu. 

Millete hükmetmeye değil, milletle birlikte yürümeye ahdettiklerine dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bir devletin acziyet içine düşmüş olmasını, en iyi siz anlarsınız. Sakarya depremi yaşandığında ülkenin başbakanı Sakarya'ya günlerce gelememişti. Yollar kapanmıştı. O zaman biz bu davanın neferleri olarak Sakarya'ya hemen ertesi gün geldiğimizde manzarayı hatırlıyorum. Nasıl bir manzara vardı? Nasıl büyük bir zorluk, büyük bir imtihanla karşı karşıyaydık, hatırlıyorum. O zor günlerde millet bir taraftan 28 Şubat baskısıyla uğraşırken, bir taraftan da Sakarya'nın yaralarını sarmak için gece gündüz seferber oldu. Ama devlet öylesine acizdi ki maalesef bu aziz davayı Sakarya'yı temsil eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni öylesine aciz duruma düşürmüşlerdi ki Başbakan Sakarya'ya ulaşamıyorlardı. Şimdi değişime bakın. Biz geldikten sonra Sakarya'nın yeniden inşasını ve Sakarya'yı bütün Türkiye'nin kavşak şehri, merkez şehri, harman şehri olmak için her türlü hizmetle donatmaya karar verdik ve donattık. Van'da da deprem oldu. Van'a deprem olduğu gün Bakanlar Kurulu'nun neredeyse yarısı indi. Başbakanımız o zaman gitti. Ben Dışişleri Bakanıydım. Dış programlarımı erteleyip, ben de Van'a gittim. Van'da bir yıl içinde yaklaşık 20 bin konut ettik. İşte Sakarya depreminden Van depremine değişen Türkiye'nin tablosu bu."

MİT Müsteşarı Fidan'ın istifası

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, MİT Müsteşarı Fidan'ın milletvekili aday adayı olmak üzere görevinden istifa etmesine ilişkin, "Dün kendisi istifasını, dilekçesini sundu. 10 Şubat'tan geçerli olmak üzere biz de bunu işleme koyduk. 7 Şubat olması tevafuktur, tabi anlamlı bir tevafuk olarak değerlendirilebilir. Millete ve devlete hizmet etmiş olanlar ister siyasi olsun, ister bürokrat, bir şekilde tarihe onunla adları geçer.'' şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı önünde kimliği belirsiz bir kişinin uzun namlulu silahla çevreye rastgele ateş açmasına ilişkin ise "AK Parti, demokrasi için her şeyi göze almış insanların partisidir. Türkiye'nin huzuru, demokrasinin güçlendirilmesi konusunda her zaman, her türlü riski göze aldık. Bu yolda, çıktığımız yoldan da kimse bizi caydıramaz. Hiçbir saldırı, AK Parti'nin ve AK Parti kadrolarının inancını, kararlılığını ortadan kaldıramaz. Herhangi bir şekilde kadrolarımızda tedirginliğe sebebiyet veremez" dedi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.