Gündem Ombudsman şikayetleri kabul etmeye başlıyor

Ombudsman şikayetleri kabul etmeye başlıyor

14 Haziran 2012 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen 6328 Sayılı Kanun ile yasal alt yapısı tesis edilen Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), 29 Mart 2013 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın ve yabancı

uyrukluların idare ile ilgili şikayet başvurularını kabul etmeye başlayacak.

Abone Ol Google News
YENİSAFAK.COM.TR Yeni Şafak
Ombudsman şikayetleri kabul etmeye başlıyor
Ombudsman şikayetleri kabul etmeye başlıyor
Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan yapılan basın açıklaması şöyle:

Kamu Denetçiliği Kurumu''nun temel görevi ''İdarenin işleyişi ile ilgili herhangi bir şikâyet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet

anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmak''tır.

Bu cümleden olmak üzere, Kamu Denetçiliği Kurumu, vatandaş ile kamu arasında idari işlem olarak sonuçlanmış ve aynı zamanda da bir şikayete konu oluşturan, ancak henüz idari yargıya intikal etmemiş konularda; hukuka ve hakkaniyete uygun çözümler sunmakla mükellef kılınmıştır.

Anımsatılmasında yarar vardır ki; Sayın Cumhurbaşkanı''nın tek başına yaptığı işlemler, yasama işlemleri, yargı yetkisine ilişkin kararlar ve Türk Silahlı Kuvvetleri''nin sırf askeri nitelikteki işlemleri ise, Kurumun (KDK''nın) görev alanı dışında kalmaktadır.

Mevcut kurumsal kapasite sayesinde vatandaşlarımız, Kamu Denetçiliği Kurumuna hızlı ve masrafsız bir şekilde, hiçbir engelle karşılaşmadan, bizzat gelerek başvurabilecekleri gibi, elektronik ortamda da şikâyetlerini iletebileceklerdir. Söz konusu şikayetler, illerde valiliklere, ilçelerde kaymakamlıklara da yapılabilecektir.

Bu anlamdaki bütün bu başvurular ücretsiz olarak yapılacak; böylelikle, Türkiye''nin en ücra köşesindeki vatandaşlarımızın sesine, sorunlarına ve haklarına ilişkin duyarlı bir mekanizma oluşturulacaktır.

Ayrıca, www.kamudenetciligi.gov.tr ve www.ombudsman.gov.tr internet adresleri üzerinden mevcut başvuruların durumunu takip etme imkânı da sağlanacaktır.

''Ombudsmanlık'', ''Halkın Avukatı'' gibi isimlerle de anılan Kamu Denetçiliği Kurumu, gelişmiş sivil demokrasilerin ürünü olan bir kurumsallaşmanın tezahürü olarak hayata geçirilmiştir.

Kurum, Devletin (kamunun) olası hatalı, hukuka aykırı veya hakkaniyetle örtüşmeyen uygulamalarından, vatandaşlarımızın esirgenmesi, toplumun da korunması amacıyla ve anlayışıyla faaliyet gösterecektir.

Nihayet, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK); idareyi, millet iradesinin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) adına denetleyecek ve birey-devlet ilişkisinde daima bireyin menfaatini ön planda tutma doğrultusunda hareket edecektir.

Bu hizmetini sunarken Kurum, düzenli aralıklarla idarenin hatalı eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını basın ve kamuoyuyla paylaşacak ve saydam bir çalışma ve şeffaf bir yönetim uygulamasına katkı sunacaktır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.