Gündem Ömer Çelikten karla mücadele konusunda muhalefete tepki CHP her krizde yok oluyor

Ömer Çelik'ten karla mücadele konusunda muhalefete tepki: CHP her krizde yok oluyor

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul'daki kar esaretinde tedbirler konusunda yetersiz kalan İBB yönetimine sert eleştirilerde bulundu. İBB'nin herkesi tedbire çağırırken kendisinin tedbir almadığını belirten Çelik, "İstanbul'da en basit tedbirler bile devreye alınmadı. Toplu taşıma araçlarına zincir takılmadığı görüldü. Her krizde yok olan bir CHP ile karşı karşıyayız. 15 Temmuz'da genel başkanları yok oldu, kar krizinde belediye başkanları" dedi. İBB Başkanı İmamoğlu'nun kar esareti yaşanırken balıkçıda olduğu görüntülerle ilgili konuşan Çelik, "Kriz yönetimi konusunda büyük bir zaaftı. Yolları açması gereken kar küreme aracı İBB Başkanı'nın restorana gideceği yolu açtı" diye konuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Ömer Çelikten karla mücadele konusunda muhalefete tepki: CHP her krizde yok oluyor
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin genel merkezinde gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Çelik, İstanbul'daki kar yağışına ilişkin, "İBB’nin hiçbir hazırlığının olmadığı, herhangi bir şekilde koordinasyon içerisinde davranmadığı ve büyük bir yönetim zaafının ortaya çıktığı görüldü. Ancak halen bunun sebepleri ile ilgili kamuoyuna açıklama yapmak yerine suçlayıcı, bütün bu yönetim felaketinin üstünü örtmeye çalışan bir yaklaşım var. Pazartesi gününden beri etkisini sürdüren kar yağışı, İstanbul'da geçmiş zamanlarda da yoğun şekilde yaşandı. 17 Ocak günü Meteoroloji Genel Müdürlüğü karşılaşılacak bu tabloları bir uyarı niteliğinde herkesle paylaştı. Bu AKOM tarafından da paylaşıldı. İBB herkesi tedbire çağırırken, bir tek kendisi tedbir almamış" dedi.

'CHP YÖNETİMİNİN BELEDİYE BAŞKANLARININ NEREDE OLDUĞUNDAN HABERİ YOK'

Çelik, İstanbul'da binlerce vatandaşın yolda kaldığını, herkesin perişan olduğu bir tablonun belediye yönetiminin sorumluluk alanı içinde olduğunu belirterek, "İstanbul'da yüz binlerce insan mahsur kalırken toplu taşıma araçlarına zincir takılmadığı görüldü. Kar temizleme araçlarının zincirsiz şekilde nasıl savrulduğu, bu araçların herhangi bir şekilde zincir takılamadığı için kendisinin kriz haline geldiği görüldü. Kar küreme araçlarından bir tanesi belediye başkanının bir restoranda yemek yemesine eşlik ediyor, oradaki yolu açmak için seferber ediliyor. İlk andan itibaren bu yönetim zaafını kimin üzerine nasıl yıkarız gibisinden bir kampanyayla karşı karşıya kaldık. Belediye yetkilisinin yurt dışında olduğu görülüyor. Olan bitene tepki gösteren vatandaşlara 'trol' denilerek bir kampanya yürütülüyor. CHP yönetiminin yapması gereken olaya el koymaktı. CHP yönetiminin belediye başkanlarının nerede olduğundan, belediyenin hangi tedbirleri aldığından haberi yok. 2017'de daha yoğun kar yağışı ile karşılaşıldı. O zamanki tedbirler ile şimdikine bakıyorsunuz, sanırsınız belediyenin kurumsal hafızası ortadan kaldırılmış. 2017 yılında 1,2 metrelik kar yağdı. Bu sefer yağan kar 80-85 santim, 2017'de 136 bin ton tuz ve 539 ton solüsyon kullanılmış. Bugün açıklanan rakamlara göre 55 bin ton tuz ve 31 bin ton solüsyon dökülerek kriz karşısında açık bir zafiyet ortaya konmuş" diye konuştu.

AK Partili Turan’dan İmamoğlu’na eleştiri: Karda tuz rakıda buz, İngiliz Büyükelçisi ile ne görüştüğünü açıklamak zorunda
GÜNDEM
AK Partili Turan’dan İmamoğlu’na eleştiri: Karda tuz rakıda buz, İngiliz Büyükelçisi ile ne görüştüğünü açıklamak zorunda

'YAPILACAK OLAN DÜZGÜN BİR BİLGİLENDİRMEDİR'

Ömer Çelik, bu tür kriz anlarında kilit noktalara mobil araçlar ile büfelerin yerleştirildiğini, çekicilerin konulduğunu belirterek, "Krize müdahale etmesi gereken araçların en büyük kriz sebebi olduğu tablo ortaya çıktı. Yüzbinlerce İstanbullu sokaklarda perişan olmuşken bir belediye başkanının saatlerini restoranda geçirmesi kriz yönetimi tarafından zaaf oluşturur. Siyasi tartışmanın sebebi olur. Yapılacak olan doğru düzgün bir bilgilendirmedir. Saatlerce açıklama yapmıyor, sonra bu görüntüler ortaya çıkıyor. Sonra bir seferberlik halinde bu görüntüler 'eskiydi' diyorlar. Tepki gösterenleri ağır bir şekilde suçluyorlar. Bu kişilerin söylediği doğru çıktı. CHP cephesinde seferberlik halinde tweetlerin silinmesi oldu. Özür dileyenler oldu, aynı pişkinliği sürdürenler oldu" ifadesini kullandı.

'BEN TEPKİLERİ ÖNEMSEMİYORUM' DEMEK SORUMSUZLUKTUR'

Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olayın ilk anından itibaren İçişleri ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanını İstanbul'a gönderdiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Yine başka bir yalan söyleniyor; belediyenin sorumluluk sahasındaki alanlar kilitlenmişken, Ulaştırma Bakanlığı'nın ve diğer unsurların kendi faaliyet alanındaki arterlerin açılmadığına dair şeyler söyleniyor. Tabii ki bu afette tıkanmalar oldu. Önemli olan açık şekilde bilgilendirilmesidir. İstanbul çevresinde bakanlığımıza bağlı 867 kilometrelik yol ağı vardı, 23 kilometresi kapanmıştı ve yaklaşık 18 saat içinde açıldı. Afetlerde belediyelerin de elinden gelen tüm imkanları kullansa da günlerce açamadığı yerler olur, bu afetin boyutuna göre değişebilir. İBB'nin müdahale planı yok, çıkarsınız 'şu zaaflar yaşandı' dersiniz, onun yerine suçlama kampanyasına dönüştürüyorlar. Hepimizin İstanbul'daki sicil amiri vatandaşımızdır. Sokaktaki vatandaşın söylediği esastır. Yönetim zaafı ortaya çıkınca 'ben tepkileri önemsemiyorum' demek de sorumsuzluktur. İnsanların evlerine doğru kayan kar temizleme araçları bu zararı ortaya çıkarıyor. Her krizde yok olan bir tablo ile karşı karşıyayız. 15 Temmuz'da genel başkanları, kriz döneminde belediye başkanları yok olur. Ondan sonrada sürekli başkalarını suçlarlar. İstanbul ve İstanbullu bunu hak etmiyor. İnşallah daha büyük bir sıkıntının ortaya çıkmamasını temenni ediyoruz ve inşallah bu tedbirleri sürdürürüz."

İmamoğlu’ndan açıklama: Büyükelçiyle yemek yemem karla mücadele kadar önemli
OYNAT 03:24
İmamoğlu’ndan açıklama: Büyükelçiyle yemek yemem karla mücadele kadar önemli
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da kar felaketi yaşanırken balıkçıda İngiliz büyükelçiyle yemek yemesini savundu. Tepkileri umursamadığını söyleyen İmamoğlu, 'Tepkiler beni ilgilendirmiyor. Gizli bir yemek değildi. Yemeğin gündeme taşınmasını şaşkınlıkla takip ettim. Büyükelçiyle yemek yemem karla mücadele kadar önemli' dedi.


'HERKES İŞİNİ YAPSIN'

Çelik, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelik, gelen bir soru üzerine, "İBB, Türkiye'nin en kıymetli kurumlarından biridir, büyük bir kurumsal hafızaya sahiptir. Bir sürü insan işten atıldı, yönetim düzeyinde de ehil kadrolar gitti. Şu andaki kadroların krize müdahalede deneyimsiz olduğunu gördük. Bir kriz zaafı ortaya çıkınca İBB Başkanı şöyle bir üslup kullanıyor; 'biz seçimleri kazandık, hala onun siyasi rövanşı alınmaya çalışılıyor' diyor. Yönetim zaafının siyasi rövanşla ilgisi yok. Selde müdahale etmedin yönetim zaafı var, 'siyasi rövanş' derler. Seçimlerin üzerinden bu kadar zaman geçti, herkes işini yapsın. Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığından itibaren geliştirilen kapasite ortadan kalkmış gözüküyor. Bunu vatandaşa zarar veren tarafı olmasa dersiniz ki 'ne halleri varsa görsünler' ama öyle olmuyor. Burası kamu kurumu, siyasi tartışmaların merkezinde olması doğaldır." ifadelerini kullandı.

İmamoğlu karla mücadelede çuvalladı Kadir Topbaş'ın açıklamaları yeniden gündeme geldi​
OYNAT 01:05
İmamoğlu karla mücadelede çuvalladı Kadir Topbaş'ın açıklamaları yeniden gündeme geldi​
Yoğun kar yağışı ile mücadelede yetersiz kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), milyonlarca vatandaşı mağdur etti. Sosyal medyada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na tepki gösteren vatandaşlar, merhum eski başkan Kadir Topbaş'ın videosunu paylaşarak aradaki 'hizmet' anlayışını gözler önüne serdi. Topbaş'ın 2017'deki 120 cm'lik kar yağışı sonrası çözüm odaklı konuşurken, İmamoğlu'nun ise 60 cm'lik yağışı 'afet' olarak nitelediği ve bu bahanenin arkasına saklandığı görüldü.


'KRİZ ZAMANINDA BÖYLE BİR GÖRÜŞME YAPILMAZ'

Çelik, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott ile akşam yemeğinde bir araya gelmesine ilişkin, "AK Parti merkezine neredeyse her gün 10 büyükelçi gelir ziyaret eder. Toplantıyı iptal ettiğinizde bunu anlayabilecek insanlardır onlar. Önce işinizi yaparsınız. Son derece rutin şeyleri böyle olağanüstü şeyler gibi sunup, bir kriz zamanında böyle bir görüşme yapılmaz, karşı tarafa bildirdiğinizde makul karşılanabilecek bir durumdur" dedi.

İmamoğlu: Herkes kendi kaldırımını temizlemeli belediye her kaldırıma adam koyamaz
OYNAT 00:37
İmamoğlu: Herkes kendi kaldırımını temizlemeli belediye her kaldırıma adam koyamaz
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kar yağışı sonrası kapanan yollar ve kaldırımlarla ilgili ilginç bir çağrıda bulundu: Pek çok ülkede apartmanlar kendi kaldırımını kendi temizler. Dükkanının önünü dükkan sahibi temizler. Belediye her kaldırıma adam koyamaz.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.