|

Patrik hükümetin başarıları için dua etmektedir

Patrikhane'den yapılan yazılı açıklamada, "Patrik hükümetin başarıları için dua etmektedir" denildi.

İha
00:00 - 23/12/2009 Çarşamba
Güncelleme: 14:16 - 23/12/2009 Çarşamba
Yeni Şafak
Patrik hükümetin başarıları için dua etmektedir
Patrik hükümetin başarıları için dua etmektedir

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye'de tartışmalara neden olan "kendimi çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum" sözlerine ilişkin patrikhaneden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Bartholomeos'un sözlerinin sorunların sebep olduğu üzüntü ve sıkıntıların ifadesinden ibaret olduğu, hükümetten gelen bir baskının kast edilmediği bildirildi.


Fener Rum Patrikhanesi'nden yazılı olarak yapılan açıklamada, "Son günlerde Patrik Hazretleri'nin Amerikan CBS Televizyonu muhabiriyle aylar önce yapmış olduğu bir konuşmasının; konuşmanın kasdı ve kullanılan ifadeler dışında ve bunları aşan yorumlara tabi tutulması dolayısıyla saygıdeğer kamuoyuna aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur" denildi.


Patrik Bartholomeos'un bu konuşmasında Türk basın mensuplarının soruları üzerine vermiş ve vermekte olduğu cevaplardan farklı bir üslup ve ifade kullanmadığı ifade edilerek, "Patrikhane'nin ve Rum cemaatinin onlarca yıl boyunca karşılaştığı sorunları ve haksızlıkları dile getirme ödeviyle yükümlü bir ruhani önder olarak, bunları her zamanki gerçekçi ve aynı zamanda özenli üslubuyla dile getirmiştir. "Kendini çarmıhta hissetme" deyimi de bu sorunların sebep olduğu üzüntü ve sıkıntılarının ifadesinden ibarettir. Bütün dillerde bu gibi deyimler vardır ve dar söylemleriyle değil, o dilde yüklenen anlamlarıyla değerlendirilirler. Patrik Hazretleri'nin kendisine bu deyim kullanılarak sorulan soruyu cevaplandırırken özel olarak hükümetimizden gelen bir baskıyı ifade kasdını taşımadığı aşikardır" ifadelerine yer verildi.


Açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın çektiği sıkıntıları zaman zaman Batı dillerindeki "çarmıh"lı deyimlerle değil, Türkçedeki "kefenli" deyimlerle ifade ettiği de belirtilerek, "Hükümet mensupları da demokratik hukuk devleti olma yönündeki içten ve bütün iyi niyetli halkımızın katıldığı ve desteklediği girişimlerini gerçekleştirmek isterlerken aynı sıkıntılara maruz kalmaktadırlar. Patrik Hazretleri ülkemizin esenliği ve hükümetin hukuk devleti yolundaki gayret ve başarıları için her zaman dua etmektedirler.


Bu gayretlerin başarıya ulaşması için çekilen sıkıntıların gizlenmeyip açıklanması, demokratik bir toplum düzenine olan güvenin tezahürüdür ve bu sıkıntıların giderilmesi için de açık ve demokratik bir toplumda bunların açıklanmasından başka bir çare olmadığını bütün sağduyulu ve iyi niyetli insanlar kabul ve teslim ederler" denildi.

14 yıl önce