Gündem Sayıştaydan görevden alındı iddiasına yalanlama

Sayıştay'dan 'görevden alındı' iddiasına yalanlama

Sayıştay raporlarının yayınlanmasının ardından 'İlgili raporu yazan kişi görevden alındı' iddialarına Sayıştay yanıt verdi. Söz konusu iddiaların asılsız olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Fikret Göçer'in Sayıştay raporları ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır" bilgisine yer verildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Sayıştay Başkan Yardımcısının görevden alındığı iddiaları yalanlandı. Sayıştay Fikret Çöker görevden mi alındı
Ankara'daki Sayıştay Merkez Binası.

Sayıştay raporlarının kurumun resmi web sitesinde yayınlanmasının ardından bazı medya kuruluşlarınca, ilgili raporları hazırlayan birimin başında bulunan Fikret Göçer'in görevden alındığı iddia edilmişti.

Sayıştay, web sitesinden yaptığı açıklamada söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı bilgisini vererek, şunları kaydetti:

  • "Bazı basın yayın organlarında; Kamu kurum ve kuruluşlarının 2017 yılı denetimleri sonucunda Sayıştay’ca düzenlenen raporlarında yer alan usulsüzlük ve yolsuzluklar nedeniyle denetimden sorumlu Başkan yardımcısı Fikret Çöker'in görevinden alındığı yönünde gerçeği yansıtmayan haberler yer almaktadır.

"Sayıştay üyeliğine dönme talebi vardı"

Fikret Çöker, 1992 yılında Sayıştay’da, 'denetçi' olarak göreve başlamış, 2014 yılında 'Sayıştay üyesi' seçilmiş Başkanlık makamınca, 13.07.2016 tarihinde denetimden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiş olup, Sayıştay üyeliğine dönme yönündeki talebi başkanlık makamının 02.11.2018 tarih ve 1854437 sayılı yazısı ile uygun bulunmuştur.

Tesis edilen işlemin, talebine binaen yapıldığı Başkanlık onayında belirtilmiş olup, yayımlanan Sayıştay raporları ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcılığına, 1992 yılında Sayıştay’da denetçi olarak göreve başlayan, 2011 yılında Sayıştay üyesi seçilen Dr. Zekeriya Tüysüz görevlendirilmiştir.

Sayıştay denetiminde
EKONOMİ
Sayıştay denetiminde

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.