|
Gündem

Sıvat tesisleri hayvanlara can suyu oluyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, meralarda otlayan küçük ve büyükbaş hayvanlar ile yaban hayatındaki canlıların suya kolayca ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayvan içme suyu tesisi, sıvat çalışmaları yürütüyor. Başkan Uğur İbrahim Altay, ilk etapta Cihanbeyli, Kulu, Sarayönü, Ahırlı, Akören olmak üzere sıvatların imalatını yaptırdıklarını ve meralarda hayvan üreticilerinin kullanımı için hazır ettiklerini, gelen talebe göre sayıyı artıracaklarını belirtti.

00:00 . 10/09/2022 Cumartesi
Yeni Şafak
Konya Büyükşehir Belediyesinin sıvat çalışmaları sürüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesinin sıvat çalışmaları sürüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara yönelik hayvan içme suyu tesisi (sıvat) desteği veriyor. Hayvan yetiştiriciliğinde en önemli doğal yem kaynaklarından olan mera alanlarında hayvanların uzun mesafeler kat etmeden suya kolayca ulaşabilmeleri için sıvat çalışmaları yapan Büyükşehir; hayvanların et, süt verimini artırmak, hayvanların idaresini kolaylaştırmak ve bulaşıcı hastalıklara karşı korumak gibi olumlu etkileri bulunan sıvatları yaygınlaştırıyor. Sıvatlar, aynı zamanda yaban hayatındaki canlıların suya erişimini de kolaylaştırarak yaban hayatı ekolojisine katkı sağlıyor.

ŞEHİR GENELİNDE BUNU YAYGINLAŞTIRACAĞIZ

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara yönelik muhtelif desteklerde bulunduklarını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ibrahim Uğur Altay, “Özellikle küçükbaş hayvanlarımızın merada otlamasıyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Çiftçimizi destekliyoruz. Mera ıslahıyla ilgili faaliyetler yürütüyoruz. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından birisi de merada hayvanların sulanmasında yaşanan sorunlar. Bu nedenle ilk etapta Cihanbeyli, Kulu, Sarayönü, Ahırlı ve Akören ilçelerimizde sıvatların imalatlarını yaptırdık ve hayvan üreticilerimizin kullanımı için hazır hale getirdik.


Gelen talebe göre şehir genelinde bunu yaygınlaştıracağız. Böylece merada otlayan hayvanlarımızın çok uzun mesafe kat ederek sulamayla ilgili enerji kaybı ve üretim sorunu yaşamasına engel olacağız. Ayrıca doğal hayatın korunmasıyla ilgili çok önemli bir farkındalık projesi oluşturuyoruz. İnşallah çiftçimiz ve hayvan üreticilerimiz üretmeye devam ettiği sürece biz Konya Büyükşehir Belediyesi olarak onlara destek vermeye devam edeceğiz. Hayırlı olsun” dedi.


İÇME SUYU TESİSİ HİBE EDİLİYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini geliştirmek ve verimliliğini artırmak amacıyla yetiştiricilere her türlü teknik ve altyapı desteği de sağlıyor. Bu kapsamda Konya’nın 31 ilçesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı, sürü sayısı, meraların topografik yapısı, otlama süresi ile su kaynağının kesilip kesilmediği durumları tespit edilerek ihtiyacı olan mahallelerde beton hayvan içme suyu tesisi hibe ediliyor.

#​Konya Büyükşehir Belediyesi
#sıvat
#Cihanbeyli
#Kulu
#Sarayönü
#Ahırlı
#Akören
#Uğur İbrahim Altay
5 ay önce
default-profile-img
Sıvat tesisleri hayvanlara can suyu oluyor
CANLI | Trabzonspor-Antalyaspor
OPEC+ grubu 'günlük üretimi iki milyon varil azaltma' kararını sürdürecek
Meteoroloji’den 27 il için kuvvetli kar yağışı uyarısı
Lale Orta başkanlığındaki yeni Merkez Hakem Kurulu göreve başladı
İtalya Kupası çeyrek finali: Fiorentina evinde Torino'yu ağırlıyor