Gündem Çorumde 39 büyüklüğünde deprem

Son dakika... Çorum'da deprem oldu - Son depremler

Çorum'de 3.9 büyüklüğünde deprem

Çorum'da deprem oldu. AFAD, saat 16.11'de meydana gelen depremin büyüklüğünü 3.9 olarak açıkladı.

Haber Merkezi İHA
Arşiv
Arşiv

Çorum’da 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilere göre, il merkezine saat 16.11’de 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 7.1 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem, diğer ilçelerde de hissedildi.

Deprem sonrasında bazı vatandaşların kısa süreli panik yaşadığı görülürken herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı bildirildi.

Selimiye Camii uzmanlar tarafından incelendi: Önümüzdeki 500 yılda gerçekleşme ihtimali olan depremleri atlatabilecek
FOTOĞRAF 25
Title
Edirne'de Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' diyerek 1574 yılında yaptığı ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde bulunan tarihi Selimiye Camii'nde yapılan incelemede, geçmiş dönemlerdeki depremlerden hiçbir zarar görmediği, önümüzdeki olası büyük depremlere de dayanıklı olduğu tespit edildi.
Title
Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü, önümüzdeki dönemde restorasyona almaya hazırlığında tarihi Selimiye Camii'nde nasıl bir çalışma yapılacağını belirlemek için, konularında uzman bilim insanlarından oluşan 5 kişilik bilim kurulu ile tarihi camide inceleme yaptırdı. Camide statik yönden modelleme çalışmasında, taşları, temelleri, taşıyıcı unsurları büyük bir titizlikle incelendi.
Title
İncelemede, belli periyotlarda oluşan depremlere karşı nasıl tepki vereceği de kapsamlı şekilde araştırıldı. Çalışmada, caminin daha önce tarihlerde yaşanan büyük depremlerden hiç etkilenmediği ve önümüzdeki 500 yıl içinde yaşanabilecek büyük depremlerden de etkilenmeyeceği ve statik yönden hiçbir sıkıntısının bulunmadığı saptandı.
Title
Mimar Sinan'ın yüz yıllar önce meydana gelecek olası depremleri düşünerek inşa ettiği tarihi Selimiye Cami'nin büyük depremlere de dayanıklı olduğu yapılan bilimsel çalışmada belirlendi.
Title
Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Selimiye Camii'nin temelinde statik modelleme ile yapılan çalışmalarda 500 yıl içinde meydana gelecek şiddetli depreme dayanıklı olduğu tespit edildiğini belirterek, şöyle konuştu:
Title
Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak Selimiye Camii'nin rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerini temin ettik. Bu projeleri ilgili koruma kurulu tarafından da onaylandı. Daha sonra olası restorasyona başlamadan evvel bir bilim heyeti kurduk. Bilim heyetinin içerisinde statik uzmanı olan hocalarımız da bulunmaktaydı. Hocalarımızla birlikte statik modelleme yapıldı Selimiye Camii'nde. Bu statik modellemenin amacı şu; her şeyden önce müdahale edeceksen nerelere edeceksin ve şu anda bir müdahaleye bir ihtiyaç var mı? Tabii ülkemiz bir deprem ülkesi, son dönemde de sıkça deprem olmakta. Bu tür tabii afetler kaçınılmaz ama bu tabii afetlere karşı da tedbirli olmamız gerekiyor. Selimiye Camii'nde gerçekleştirilen statik modellemede 475 ve 2 bin 475 yılda bir gerçekleşen depremlere ilişkin yükler yüklendi, caminin mimari ve statik yapısına. Biz bunu 500 ve 2 bin 500 diye ifade edebiliriz. Şöyle sevindirici bir netice var elimizde açıkçası 500 yılda bir gerçekleşme ihtimali olan bir depreme karşı, Selimiye Camii'nin şu anda statik yönünden iyi ayakta sıkıntısız bir şekilde. Allah göstermesin tabii ki böyle bir deprem olmasın ama olursa da bu depremi atlatabilecek statik donanıma sahip olduğunu bilimsel olarak şu anda tespit etmiş durumdayız.
Title
Hesaplamaların şiddeti yıllara göre hesaplandığına vurgu yapan Güneren, Bu hesaplama şu şekilde yapılıyor; her bölgede 50 yılda 100 yılda, 500 yılda, 2 bin 500 yılda hangi sıklıklarda hangi büyüklükte deprem olduğu malum biliniyor, az çok. 500 yılda bir olan depremin yükü farklı, 50 yılda bir gerçekleşen depremin yükü farklı. 500 yılda bir gerçekleşecek düzeydeki yüksek bir depreme karşı dahi Selimiye Camii'nin statik açıdan sıkıntısının olmadığının bilimsel olarak tespit etmek durumdayız. Bu çalışmalarda statik modelleme yapılıyor, statik modellemede caminin şu andaki taşıyıcı unsurlarına çeşitli deprem yükleri yükleniyor. Bu deprem yüklerine karşı yapının verdiği tepki ölçülüyor. Dediğim gibi 500 yılda bir olacak depremlere karşı, 500 yılda bir gerçekleşecek olan deprem yüküne karşı Selimiye Camii'nde bir uygulama yapıldığında caminin bu depremi sıkıntısız bir şekilde atlatacağına dair statik hesaplar ve modellemeler yapılmış vaziyette diye konuştu.
Title
Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'ni yapmadan önce çok ciddi bir statik plan yaptığını ve yapıyı çok şiddetli depremlere dayanıklı yaptığını gördüklerini söyledi. Güneren, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
Title
Mimar Koca Sinan çok önemli bir mimar, yaptığı eserleri ile de bunu bugün net bir şekilde görmekteyiz. Sinan mimarı vasıflarının yanında açıkçası çok ciddi statik hesaplama yaptığını da şu anda görmekteyiz. Şöyle ki; Selimiye Camii'nde biz jeoradar (yer altı radarı) yöntemiyle temelin nasıl olduğuna yönelik birtakım değerlendirmeler yaptık. Ve temelin çok ciddi bir şekilde inşa edildiğini, kademeli bir şekilde ampatmanların bulunduğunu tespit ettik. Ayrıca Sinan'ın eserleriyle ilgili yazılmış eserlerde ve Sinan'ın kendi kitabında Selimiye Camii yapılmazdan önce, caminin yapılacağı alana özelikle temelde kullanılacak taşların getirildiği, uzunca makul bir sürede taşların bu alanda tutulup temelde ki oturmaların yapıya başlanmadan önce sağlandığı bilinmekte.
Title
Tarihi Selimiye Cami'nin temellerinde geçirdiği sayısız depreme karşı millim kayma olmadığına dikkat çeken Güneren, ifadelerrine şu sözlerini ekledi:
Title
1574 yılında ibadete açılmış bir camii, şu anda temelinde her hangi bir sıkıntı yok. Milimetrik hesaplarla zaten projeler temin edildi, gerçekleştirilen milli metrik hesaplamalarda dahi herhangi bir kayma, yıkılma, bir tarafa doğru çökme olmadığını görmüş olduk. Buradan zaten çok ciddi bir temel yapısına sahip olduğunu görüyoruz. Ana taşıyıcılar fil ayakları beden duvarları temel hiçbir sorun yok açıkçası. Tek sorun olabilecek zayıf halka olarak nitelendirilebilecek bölüm malumunuz minareler. Minareler ortalama 85 metre yüksekliğinde ve 3 şerefelidir. Kendi büyüklüklerine göre hem yüksek hem de incedir. Burada tabi minareler yağmur oluyor, fırtına oluyor, yıldırım düşüyor, bunlardan fazlasıyla etkilenmiş ama yine de Selimiye Camii'nin minareleri de dahil olmak üzere, statik yönden aradan geçen bunca yüz yıla rağmen son derece sağlam olduğunu modelleme çalışmalarında tespit etmiş vaziyetteyiz.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Selimiye Camii uzmanlar tarafından incelendi: Önümüzdeki 500 yılda gerçekleşme ihtimali olan depremleri atlatabilecek
Edirne'de Mimar Sinan'ın 'ustalık eserim' dediği tarihi Selimiye Camii'nde uzmanlar tarafından statik modelleme ile yapılan çalışmada, caminin daha önce meydana gelen büyük depremlerden etkilenmediği ve olası büyük depremlere karşı da dayanıklı olduğu belirlendi. Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, yapılan testin sonucuna göre, Selimiye Camii'nin önümüzdeki 500 yılda gerçekleşme ihtimali olan depremleri atlatabilecek statik donanıma sahip olduğunu söyledi.
Abone Ol Google News
Sahte hesaplar elinde patladı!

Sahte hesaplar elinde patladı!

​Twitter, BAE destekli Türkiye ve Katar aleyhine yayın yapan hesapları kapattı.
Türkiye insani felaketi önledi

Türkiye insani felaketi önledi

​İngiliz dergisinden Türkiye'ye Libya övgüsü.
Patlamaya ilişkin tutuklama kararı

Patlamaya ilişkin tutuklama kararı

​Sakarya'daki havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili yeni gelişme.
Rusya DEAŞ'ı<br>Libya'ya taşıdı

Rusya DEAŞ'ı
Libya'ya taşıdı

​Suriye'den 300 yeni savaşçı gönderdi.
26 yıl<br>sonra su kuyruğu

26 yıl
sonra su kuyruğu

​DARK (İstanbul), Yıl: 2020, Tür: Dram, IMDB: 0,0.
Türkiye olmasa<br>perişan oluruz

Türkiye olmasa
perişan oluruz

​Türkiye'den başka Türkmenlere yardım eden yok.
Tatile<br>giderseniz kovarım

Tatile
giderseniz kovarım

​Gurbetçilere Türkiye tehdidi savuran Alman belediye haddini aştı.
Türkiye'nin<br>şifa üssü oldu

Türkiye'nin
şifa üssü oldu

​570 koronavirüs hastasını taburcu ettiler.
Şentop'la<br>üç yıl daha

Şentop'la
üç yıl daha

​TBMM'de bugün gerçekleşecek başkan seçiminde Mustafa Şentop favori.
Trabzon'da bayram

Trabzon'da bayram

​Ligde 35 sezon sonra “üç büyükler" karşısında yenilgi yüzü görmediler.
Depremi<br>fiberle ölçtüler

Depremi
fiberle ölçtüler

​Elazığ depremini 900 kilometre uzaktan ölçmüştü.
Şehitlerimiz için<br>hatim okuyoruz

Şehitlerimiz için
hatim okuyoruz

Göğsünü istiklalimize siper eden vatan evlatlarına yönelik kampanya başlatıldı.
Savaşın çocuklarına<br>evlerini açtılar

Savaşın çocuklarına
evlerini açtılar

​Uzanan eller bir umut olup iyilik hareketine dönüştü.
Ligde kalma yolunda dev adım

Ligde kalma yolunda dev adım

Beşiktaş'ı 3-1 yenen Kayserispor 'ateş hattından' çıktı.
Meteoroloji uyardı

Meteoroloji uyardı

​Batı Karadeniz bölgesinde sağanak yağış bekleniyor.
Gecenin yıldızına<br>Twitter'dan teklif

Gecenin yıldızına
Twitter'dan teklif

​Sakatlığına rağmen maçın yıldızı oldu.
Vakalarda<br>azalma sürüyor

Vakalarda
azalma sürüyor

​Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 24 saati açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.