Gündem Yarının Eğitimi Zirvesinde bu yıl konuk ülke Güney Kore

Yarının Eğitimi Zirvesi’nde bu yıl konuk ülke Güney Kore

İkinci kez gerçekleşecek olan Yarının Eğitimi Zirvesi, Acıbadem Okullarının isim sponsorluğuyla ve Güney Kore’nin katılımıyla 17 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yarının Eğitimi Zirvesi, Acıbadem Okullarının isim sponsorluğuyla ve Güney Kore’nin katılımıyla 17 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek.
Yarının Eğitimi Zirvesi, Acıbadem Okullarının isim sponsorluğuyla ve Güney Kore’nin katılımıyla 17 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek.

Geçtiğimiz yıl Boğaziçi Üniversitesinde Finlandiya Eğitim Bakanı Krista Kiuru’nun katılımıyla gerçekleştirilen Yarının Eğitimi Zirvesi, bu yıl Güney Kore'yi ağırlayacak. Zirve 17 Kasım 2018 Cumartesi günü Acıbadem Okulları’nın isim sponsorluğuyla İstanbul’da düzenlenecek.

Eğitim alanındaki başarılarını dünya çapında konuşturan Güney Kore’den, eğitime, kalkınmaya, teknolojiye ve geleceğe dair yaklaşımları aktarmak üzere birbirinden değerli eğitim uzmanları, akademisyenler ve üst düzey politikacılar bir araya gelecekler.

Zirvede ‘Güney Kore eğitimde neler yapıyor’, ‘yarınlar için neler planlıyor’, ‘öğretmen eğitimini nasıl kurguluyor’, ‘okul öncesi eğitime dair hangi çalışmalara imza atıyor’, ‘eğitim politikalarında nasıl bir yol izliyor’ gibi eğitime dair her şeyin etraflıca ele alınması bekleniyor.

Eğitimde başarılı olmuş ülkeleri incelemek amacıyla her yıl bir zirve organize eden Yarının Eğitimi Platformu, eğitime dair yapılan çalışmaları ve o ülkelerin 21. yüzyıla nasıl hazırlandıklarını eğitimcilere aktarmak üzere konunun paydaşlarını Yarının Eğitimi Zirvesinde buluşturuyor.

Türkiye’nin çok konuşulan ve kanayan yarası olan eğitim sistemine farklı görüş ve modellerin umudunu göstermek adına düzenlenen Acıbadem Okulları 2. Yarının Eğitimi Zirvesine bu yıl Güney Kore’den; Güney Kore Eski Başbakan Yardımcısı Jaejoung Lee, Türk-Kore Dostluk Derneği Kurucusu Hee Soo Lee, Seul İl Eğitim Müdürü Cho Hee Yeon, Kore Çocuk Bakımı ve Eğitimi Enstitüsü Direktörlerinden Mugyeong Moon, Kore Eğitim Geliştirme Enstitüsü Başkan Yardımcısı Sang Duk Choi ve Sınır Tanımayan Eğitimciler Platformu Başkanı Prof. Dr. Ki Seok Kim gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’den de davetliler arasında Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk katılacak. Ayrıca Biruni Üniversite Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel ve Dijital Araştırmalar Derneği Başkanı Gökhan Yücel de zirvede yer alacak.

REKLAM

Birbirinden farklı konuların konuşulacağı zirvede Güney Kore eski Başbakan Yardımcısı ve Gyeonggi Bölgesinin Eğitim Müdürü Jaejoung Lee ,Kore’nin eğitimini ve dönüşümünü aktaracak. Daha önce bir özel üniversitenin de rektörlüğünü de yapmış olan Lee, Güney Kore’nin eğitiminde söz sahibi olan öncü isimlerden birisi.

Bir diğer konuşmacı olan Seul İl Milli Eğitim Müdürü olan Cho Hee Yeon, başkentte eğitime dair yaptığı çalışmaları ve 21. yüzyılda nasıl bir eğitim modelinin olması gerektiğini Kore modeliyle aktarmak üzere Yarının Eğitimi Zirvesi’ne katılacak.

Kore Çocuk Bakımı ve Eğitimi Enstitüsünden Dr. Mugyeong Moon ise hem okul öncesi eğitimle ilgili çalışmalarını aktaracak hem de 21. yüzyılda nasıl bir eğitim olması gerektiğine dair konuşma gerçekleştirecek. Okul öncesi eğitimde uzman olan Moon, Avrupa’da ve Amerika’da birçok kurumda okul öncesi eğitimle ilgili projeler yönetti.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden birisi olan ve Kore’nin lokomotifi diye adlandırılabilecek Seul National Üniversitesinden Prof. Dr. Ki Seok Kim de Kasım ayında bu zirvede yer alacak. Sınır Tanımayan Eğitimciler Platformu’nun kurucusu ve başkanı olan Kim, dünyanın birçok ülkesinde Kore eğitimine dair konuşmalar yapmıştır. Yarının Eğitimi Zirvesinde ise “Eğitimin Ekonomi Üzerindeki Etkisi: Güney Kore’nin Dönüşümü” başlıklı bir konuşma yapacak.

1972 yılında kurulan ve Kore’nin eğitiminde ve kalkınmasında önemli bir rolü olan Kore Eğitim Geliştirme Enstitüsünün Başkan Yardımcısı Dr. Sang Duk Choi ise “Güney Kore Eğitimi ve Kalkınması” konusunu aktaracak. Kore Eğitim Geliştirme Enstitüsü (Korean Educational Development Institute – KEDI), Kore eğitiminin ulusal gündemini belirleyen ulusal bir düşünce kuruluşu olarak önemli bir rol oynamakkla birlikte eğitim sorunlarını ve zorlukları ele alan KEDI, eğitim kalitesinin arttırılması için eğitim sisteminin yenilikçiliği konusunda rehberlik sağlamakta.

REKLAM

17 Kasım’daki Yarının Eğitimi Zirvesinde yer alacak başka bir isim olan Türk-Kore Dostluk Derneği Yöneticisi olan Prof. Dr. Hee Soo Lee, Kore savaşında bile eğitime verilen önemi ve Türk Askerleri tarafından yapılan Ankara Okulu’nu anlatacak. Aynı zamanda Hanyang Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren Lee, daha önce İstanbul’da doktorasını tamamış ve iyi derecede Türkçe biliyor.

Biruni Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Adnan Yüksel, zirvede “Beyin ve Öğrenme” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek.

Dijital Araştırmalar Derneği Başkanı olan Gökhan Yücel, 21. Yüzyılda Öğrenme, Eğitim, Diplomasi, Veri-Tabanlı Analiz, İnovasyon, Girişimcilik, Yaşam Teknolojileri ve Yer Markalaması konuları üzerine kafa yormaktadır. Yarının Eğitimi Zirvesinde de 21. Yüzyıl Eğitimine dair birikimlerini paylaşacak.

Alanında uzman daha birçok kişi zirvede yer alacak ve eğitimin yarınlarına dair düşüncelerini paylaşacak. Eğitimciler, öğretmenler, geleceğin öğretmenleri ve eğitime gönül vermiş olan herkes bu zirvede bir araya gelecek.

Eğitim hakkında yapılması gereken konular bir yana eğitimde yapılmaması ve kaçınılması gereken hususlara değinilecek bu zirvede, dünyanın en büyük ortak noktası olan “eğitim” hakkında sorunlara ve eksikliklere çözüm de aranacak. Eğitim reformunun sürekliliğine ve ülkelerin gelişmişlik seviyesinin insana yatırım yapmaktan geçtiğine inanan Yarının Eğitimi Platformu, “ülkeler arası eğitim modellerini konuşmayı, farklı yaklaşımlar ile fikirlere açık olmayı ve bu modellerin sosyo-kültürel ve ekonomik anlamda uygulanabilirliğini konuşmayı” ele almak istiyor.

REKLAM

17 Kasım 2018’de İstanbul’da düzenlenecek olan ve Güney Kore’nin konuk ülke olarak katılacağı Acıbadem Okulları 2. Yarının Eğitimi Zirvesinde siz de hemen yerinizi alın!

Saklanan meşruiyet dışı toplantı

Saklanan meşruiyet dışı toplantı

​CHP ile İYİ Parti'nin gizli IMF toplantısına sert tepki.
7 teröristetkisiz hale getirildi

7 terörist
etkisiz hale getirildi

​Şırnak'ta polis ve jandarmadan ortak operasyon.
PKKya33 yıllık direniş

PKK'ya
33 yıllık direniş

​PKK'ya karşı duran Hiyan aşireti, 33 yılda 59 şehit verdi.
40 bin asker yığdı

40 bin asker yığdı

İran bahanesiyle Körfez'i garnizona dönüştürdü.
Bugün başlıyor

Bugün başlıyor

18 Ekim'e kadar başvuranlara yüzde 22 indirim.
Arabadan sarkıyorlardı

Arabadan sarkıyorlardı

​Karşı şeride geçen otomobil faciaya neden oldu.
Edirne Belediyesi'ne<br>haciz geldi

Edirne Belediyesi'ne
haciz geldi

​CHP'li Edirne Belediyesi, en kıymetli arsalarını ipoteklemek zorunda kaldı.
Maskelerini düşüreceğiz

Maskelerini düşüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ve Müslüman toplumu temsilcilerine hitap etti.
Bankalar<br>acele karar versin

Bankalar
acele karar versin

​​İTO Başkanı Avdagiç, bankaları 5 konuda hızla karar vermeye çağırdı.
1000 takipçiye<br>kahvaltı beleş

1000 takipçiye
kahvaltı beleş

​Mükellef bir kahvaltının yolu sosyal medyadan geçiyor.
Keşmir için<br>gerekirse savaşırız

Keşmir için
gerekirse savaşırız

​Pakistan Cumhurbaşkanı Alvi, Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Mücadele sürecek

Mücadele sürecek

​İBB'nin işten çıkarttığı işçilerin direnişi 27'nci gününde.
Teknofest rekoru

Teknofest rekoru

​6 gündeki ziyaretçi sayısı 1,5 milyona ulaştı.
Galatasaray '89'da yıkıldı

Galatasaray '89'da yıkıldı

​Sarı kırmızılılar '89'da yediği golle 2 puanı Malatya'da bıraktı.
İran İngiltere'nin tankerini bırakıyor

İran İngiltere'nin tankerini bırakıyor

​65 gündür İran kıyılarında bekletilen tanker, serbest kalacak.
Erdoğan ile Trump görüştü

Erdoğan ile Trump görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Yine taç yine olay!

Yine taç yine olay!

​Galatasaray maçında iki farklı karar verildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.