Hayat Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Sinema Söyleşileri başladı

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Sinema Söyleşileri başladı

Siyer Vakfı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) katkılarıyla düzenlediği Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması'nın Sinema Söyleşileri başladı. Sinemanın dünü, bugünü ve yarınının konuşulacağı 13 oturumdan oluşan söyleşilerin açılışı TYB İstanbul Şubesi'nde yapıldı.

Haber Merkezi AA
Söyleşiler Türkiye Yazarlar Birliği'nde gerçekleştiriliyor.
Söyleşiler Türkiye Yazarlar Birliği'nde gerçekleştiriliyor.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Şehir Üniversitesinde gerçekleşecek söyleşilerin açılış programı TYB İstanbul Şubesi'nde yapıldı.

Etkinlikte konuşan İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, bu tür etkinliklerin yeni sinemacılar yetiştirme konusunda çok etkili olduğunu söyledi.

Kültür AŞ'nin "İstanbul Muhafızları" filmiyle sinema sektöründeki yerini aldığına dikkati çeken Kaptaner, İstanbul temalı çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Türk filmi sayısı arttı

Kaptaner, Türkiye'nin özellikle dizi sektöründeki büyümesine işaret ederek, "50'den fazla ülkede 350 milyon dolarlık bir ciroyla ilginç bir sıçrama yaptı. Tabii bu sektörün teknik adam, oyuncu ve alt yapısında çalışan insan sayısını ve sektörün deneyimini geliştiriyor. Bu bir avantaj ama bu henüz sinemada gerçekleşmedi." dedi.

Çekilen filmlerin sayısının arttığını aktaran Kaptaner, şöyle devam etti:

  • "İran sinemasına baktığımız zaman, Türk sinemasının henüz felsefi derinliğinin olmadığını, yüzeysel bir seviyede olduğunu görüyoruz. Çok az sayıda yönetmenimiz dünyada festivallerde ödüllerle dönüyor. Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması gibi etkinliklerde yetişen genç yönetmenler, senaryo yazarları, oyuncular ve görüntü yönetmenleri, daha derinlikli ve nitelikli sinema sektörünün yapı taşlarını oluşturuyor."

Siyer Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya da Hazreti Muhammed'in Kur'anı Kerim'in mesajını yaymaya başladığında dönemin kara ruhlu insanları tarafından engellenmeye çalışıldığını dile getirdi. O dönem yaşanan bir hadiseyi anlatan Kaya, şöyle konuştu:

"Peygamberimiz kızı Fatıma annemize, 'Kızım sil göz yaşlarını, üzülme. Allah çok yakın bir vakitte babanın adını, risalet davasının mesajlarını dünyanın dört bir tarafına, girilmedik yer bırakmayacak.' dedi. Elhamdulillah Efendimiz'den o ufku alan Ashab-ı Kiram efendilerimiz, dünyanın dört bir tarafına İslamın sancağını ulaştırdılar. Efendimiz'in mübarek davasının sinema diliyle girilmedik gönül, ev, ocak, hane kalmasın diye gayret ediyorsunuz. Cenabı Hak yolunuzu açık eylesin."

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Proje Koordinatörü Cemil Nazlı ise söyleşiler kapsamında sinemanın dünü, bugünü ve yarınının konuşulacağını belirtti.

Nazlı, toplamda 13 oturum gerçekleştirileceğini vurgulayarak, "Sinema söyleşilerinin, özellikle sinema eğitimi alan kardeşlerimize de çok farklı katkısı olduğunu düşünüyoruz. Burada çok önemli sinemacılar kendi tecrübelerini genç sinemacı arkadaşlarla paylaşacak" ifadelerini kullandı.

REKLAM
  • "Sinemanın Dünü Bugünü Yarını" başlıklı söyleşi, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nde gerçekleştirildi.
  • Söyleşide konuşan sinema yazarı İhsan Kabil, hem Almanya'da hem Rusya'da film çalışmaları yapan Muhsin Ertuğrul'un, Türkiye'de uzun yıllar tek yönetmen olarak yer aldığını söyledi.

Amacım umut hikayesini anlatmak
HAYAT
Amacım umut hikayesini anlatmak

Haftanın filmleri: Nazi rejiminden kaçan bir hikaye
FOTOĞRAF 20
Title
Sisters Biraderler
Title
Fransız film yönetmeni Jacques Audiard'ın, Kanadalı roman yazarı Patrick DeWitt'in Sisters Kardeşler adlı kitabından uyarladığı Sisters Biraderler izleyici ile buluşacak.
Title
Başrollerini John C. Reilly ve Joaquin Phoenix'in paylaştığı filmde başarılı ikiliye Jake Gyllenhaal, Riz Ahmed, Rebecca Root, Allison Tolman, Rutger Hauer, Carol Kane, David Gasman ve Philip Rosch eşlik ediyor.
Title
1850'lerin Oregon'unda geçen film, iki farklı doğaya sahip yörenin şöhretli tetikçi kardeşlerinin Commodore'dan aldıkları emir doğrultusunda peşine düştükleri kişiyi öldürmeye çalışmalarını konu ediniyor.
Title
Sarayın Gözdesi
Title
Yorgos Lanthimos'un yönetmenliğini üstlendiği Sarayın Gözdesi adlı filmin başrollerinde, Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Stone, Nicholas Hoult, Mark Gatiss, Joe Alwyn ve James Smith oynuyor.
Title
Deborah Davis ve Tony McNamara'nın senaryosunu yazdığı film, İngiltere Kraliçesi'nin her şeyiyle yakından ilgilenen Lady Sarah'ın, saraya yeni gelen genç bir kız ile arasında başlayacak olan gözdelik mücadelesini anlatıyor.
Title
Asla Gözlerini Kaçırma
Title
Florian Henckel von Donnersmarck yönetmenliğindeki Asla Gözlerini Kaçırma adlı filmde Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer, Saskia Rosendahl ve Oliver Masucci rol aldı.
Title
Tarihi dram türündeki film, Doğu Almanya'dan kaçarak Batı Almanya'da kendine bir hayat kurmaya çalışan fakat Nazi rejimi altında geçmiş çocukluğunun izlerinden kurtulamayan Alman sanatçı Kurt Barnert'in hikayesini beyaz perdeye taşıyacak.
Title
New York in New York
Title
Muammer Koçak ve Serdar Gözelekli'nin yönetmenliğini birlikte yaptığı New York in New York, bir kaza sonrası yolları kesişen üç kişinin hikayesini konu ediniyor.
Title
Çağın Türker'in senaryosunu kaleme aldığı filmde, Rafael Cemo Çetin, Mine Kılıç, Ahmet Yıldırım ve Ahmet Utlu rol aldı.
Title
Babamın Kemikleri
Title
Goncagül Sunar, Cem Davran, Tanju Tuncel ve Ömer Aydede'nin rol aldığı Özkan Çelik yönetmenliğindeki Babamın Kemikleri, erken yaşta köyünü terk eden bir adamın yıllar sonra annesinin son isteğini yerine getirmek için köyüne dönüşünü anlatıyor.
Title
Sir-Ayet
Title
Onur Aldoğan'ın yönettiği, Demet Oran, Aydan Akboğa, Sinan Taşkan, Gizem Terzi, Ali Burak Küçük ve İlayda Özenses'in rol aldığı Sir-Ayet, psikolojik sorunlar yaşayan annesini üç arkadaşıyla birlikte ziyaret etmeye giden genç bir kızın ve annesinin hikayesi etrafında dönüyor.
Title
Lego Filmi 2
Title
Mike Mitchell ve Trisha Gum'un yönettiği animasyon türündeki yapım Lego Filmi 2, sinir bozucu seviyede iyimser Emmet Brickowski'nin uzaydan gelen bir istilacıya karşı koymak için verdiği mücadeleyi konu alıyor.
Title
Mucize Uğur Böceği - Ding Shi'nin yönetmenliğini yaptığı haftanın bir diğer animasyon filmi Mucize Uğur Böceği ise Altın Kanyon adındaki vadedilmiş cenneti bulmaya çalışan hayvanların öyküsünü anlatıyor.
Haftanın filmleri: Nazi rejiminden kaçan bir hikaye
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta, 3'ü yerli 8 film vizyona girdi. Korku, komedi ve animasyon türündeki filmlerin kıyasıya mücadelesi başladı.Nazi rejimi altında geçmiş çocukluğunun izlerinden kurtulamayan Alman sanatçı Kurt Barnert'in hikayesini anlatan Asla Gözlerini Kaçırma ile Cem Davran'ın rol aldığı Babamın Kemikleri, seyirciyi farklı öykülerin içine sürükleyecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.