Hayat Amacım umut hikayesini anlatmak

Amacım umut hikayesini anlatmak

69. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" için yarışan "Kız Kardeşler"in senarist ve yönetmeni Emin Alper, "Başlıca amacım umut hikayesini anlatmak. Daha iyi bir yaşam umuduyla hareket eden insanların hikayesini anlatmak" dedi.

Haber Merkezi AA
Emin Alper ve filmin oyuncuları
Emin Alper ve filmin oyuncuları

Türk yönetmen Emin Alper, 69. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) büyük ödül "Altın Ayı" için yarışan filmi "Kız Kardeşler"i tanıttı.

Alper, Berlinale kapsamında düzenlenen basın toplantısına, filmin oyuncuları Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer ile katıldı.

Beslemelik olgusundan yola çıktı

Emin Alper, kasabaya besleme olarak verilen ve yıllar sonra köylerine geri dönen kız kardeşlerin hikayesinin anlatıldığı, senaryosunu da kendisinin yazdığı filmde, "beslemelik" olgusundan yola çıktığını söyledi.

Eskiden köylü kadınların şehirdeki zengin ailelere bir tür hizmetçi olarak gittiğini anlatan Alper, bu konuyu her zaman ilginç bulduğunu ifade etti.

  • Daha iyi bir yaşam umuduyla hareket eden insanların hikayesini anlatmak" diyen Alper, aynı zamanda sınıfsal tezatları ve cinsiyet eşitsizliğini aktarmak istediğini kaydetti.
  • Filme masalımsı bir hava da vermek istediğini söyleyen Alper, bunun için hem 3 kız kardeş hem "Deli Hatice" karakteri hem de madenciler ve eşkıyaları kullandığını anlattı.

Senaryo çok iyi

Oyuncu Cemre Ebüzziya da rolüne ilişkin bir soru üzerine, rolünün kolay olmadığını ancak senaryonun çok iyi yazıldığını belirtti.

Kız kardeşler arasındaki ilişkiyi yansıtabilmek için öncesinde provalar yaptıklarını dile getiren Ebüzziya, "Aynı evde büyüyorlar. Yaş itibarıyla ve bulundukları konumdan dolayı aralarında çekişmeler var, sevgi var, nefret var. Hepimiz bunu yaşıyoruz. Hem aile içinde hem arkadaşlarımızla. Tüm bunları bir araya getirmeye çalıştık" değerlendirmesinde bulundu.

Helin Kandemir de film sırasında ne yaşadılarsa onu yansıttıklarını vurgulayarak, gerçekçi bir hikayeyi oynadıklarını kaydetti.

Festivalde ödüller 16 Şubat Cumartesi günü sahiplerini bulacak.

Dünya turunu müzikale çevirdiler
HAYAT
Dünya turunu müzikale çevirdiler

10 yıldır elini yıkamıyor
HAYAT
10 yıldır elini yıkamıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.