Hayat Anjiyo sırasında duran kalbi durdu

Anjiyo sırasında duran kalbi durdu

İzmir'de ani nefes darlığı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede anjiyo sırasında kalbi duran 47 yaşındaki Aydın Özkan, bir saat süren kalp masajıyla hayata döndürüldü. Doktorlar, Özkan'ın yaşının genç olması nedeniyle sağlığına kavuştuğunu söyledi.

AA
Aydın Özkan, anjiyo sırasında konuşulanları duyduğunu söyledi.
Aydın Özkan, anjiyo sırasında konuşulanları duyduğunu söyledi.

İzmir'de rahatsızlanan 47 yaşındaki Aydın Özkan'a 112 Acil Sağlık ekipleri müdahale etti. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Özkan'ın kalp krizi geçirdiğini tespit eden sağlık ekipleri, anjiyo sırasında hastanın kalbi durunca kalp masajına başladı.

  • Özkan'a bir saat boyunca kalp masajı yapan ve müdahalenin ardından tıkalı 2 damarını değiştiren sağlık ekibi, hastayı yeniden hayata döndürdü.

Kalbi atınca baypas yapıldı

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Selim Ekinci, acilen anjiyoya aldıkları hastanın kalbi durunca kalp masajı uygulanmaya başlandığını belirtti. Hastanın kalp damarlarının tıkalı olduğunun görülmesi üzerine Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Mine Tavlı Yılmaz’ın da anjiyo ünitesine gelerek kalp masajına devam ettiğini anlatan Ekinci, şöyle konuştu:

"Hastanın kalbine intraaortik balon pompası denen bir cihaz takıldı. Kısa bir an kalbi yeniden atmaya başlayan Özkan'ın baypas ameliyatına alınmasına karar verdik. Kalp masajına devam edilerek ameliyathaneye çıkartılan ve ameliyat masasında da masaja devam edilen hastanın tıkalı olan iki damarına baypas ameliyatı yaptık. Zorlu sürecin ardından hayata yeniden dönen Özkan, hastaneden taburcu edildi."

Kanser ilacını sporcular tüketti
HAYAT
Kanser ilacını sporcular tüketti

Etkili müdahale hayatını kurtardı

Ameliyatı gerçekleştiren Yılmaz da ameliyat sonrası hastanın sorun olmadan uyandığını söyledi.

  • "Her şey yolunda gitti. Hastamızı yoğun bakıma aldık. Burada akciğerlerinden kaynaklı bir oksijen sorunu yaşadı. Onu da göğüs hastalıkları uzmanlarıyla müdahale ederek düzelttik. Dört gün sonra servise aldığımız hastamızı, sekizinci günde de hiçbir kalıcı hasar oluşmadan sağlıklı bir şekilde taburcu ettik. Aydın Bey çok şanslıydı ki kalbi dışarıda değil, hastanede durdu ve bizler anında müdahele ederek çok etkili bir şekilde bir saat boyunca kalp masajı yaptık. Bir saat aslında çok uzun bir süre ve ameliyattan çıkamayabilirdi. Hastanın genç olması, anında ve etkili müdahale hayatını kurtardı."

"Hastayı kaybediyoruz' dediklerini duydum"

Sağlığına kavuşan Aydın Özkan da ani nefes darlığı sonrasında hastaneye götürülürken ambulansta sağlık görevlilerinin 'Hastayı kaybediyoruz.' dediklerini duyduğunu belirterek, "Daha sonra gözümü yoğun bakımda açtım. Çok zorlu bir süreç geçirmişim. Mine Hocam ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum. Beni ikinci bir hayata bağladılar." diye konuştu.

REKLAM

Yaşadığı olay sonrası sigarayı bıraktığını anlatan Özkan, ailesiyle sağlıklı, mutlu bir yaşam sürmek istediğini dile getirdi.

Trans yağ yasağı kalp krizi vakalarını azalttı
HAYAT
Trans yağ yasağı kalp krizi vakalarını azalttı

/**/
10 bin bekçi alımı şartları
Gündem

10 bin bekçi alımı şartları

10 bin bekçi alımı şartları neler? Polis Akademisi 2018 Bekçi alımı başvuru şartları ve işlemleri. 10 bin bekçi alımı şartları neler, başvurular nasıl yapılır? Bekçi alımlarında adaylarda aranan en büyük özelliklerden bir tanesi herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak. 10 bin bekçi alımında adaylarda aranan şartlar pa.edu.tr adresinin duyurular kısmında detaylı bir şekilde yer alıyor.
Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı
Hayat

Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı

ATV ekranlarından Murat Yıldırım'ın sunduğu Kim Milyoner Olmak İster'in 12 Kasım Pazartesi akşamı yayınlanan yeni bölümündeki ilginç matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı. 'Bir çikolata ve bir sakızın toplam fiyatının 11 lira olduğu markette, çikolata sakızdan 10 lira daha pahalıysa sakızın fiyatı nedir?' sorusuna yarışmacı doğru cevap veremedi. Soru, saatlerce Twitter'da konuşuldu.
Hamas İsrail'in Demir Kubbe'sini çökertti
Dünya

Hamas İsrail'in Demir Kubbe'sini çökertti

İsrail dün gece Gazze'ye bomba yağdırdı. Hamas'ın askeri kolu Kassam Tugayları ise, İsrail'in beklemediği bir karşılık verdi. Kassam askerleri, roketleriyle İsrail'in sürekli övündüğü hava savunma sistemi 'Demir Kubbe'nin zaafiyetini tespit ederek başarısızlığa uğrattı. Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, atılan 400'e yakın roketin sadece 100'ünü önleyebilen İsrail ordusunun hayal kırıklığı Demir Kubbe'yi yenisafak.com'a değerlendirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.