Hayat Araştırma sonuçları ortaya koydu Kovid-19 en çok hipertansiyonu olanı etkiledi

Araştırma sonuçları ortaya koydu: Kovid-19 en çok hipertansiyonu olanı etkiledi

Araştırma, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek başta olmak üzere, Alpay Medetalibeyoğlu, Elif Ezirmik, Naci Şenka, Sena Bayrakdar, Arem Aktar, Reyhan Akas, Ebru Yılmaz, Huzeyfe Arıcı, Murat Köse, Timur Selçuk Akpınar ile Atahan Çağatay’ın aralarında olduğu geniş bir uzman ekip tarafından gerçekleştirildi. Araştırma sonuçlarına göre, hastaların yüzde 59.1’ini erkeklerin oluşturduğunun altı çizildi. Yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan hastaların oranı yüzde 11.9; ölen hastaların oranı ise yüzde 8.5 olduğuna yer verilen araştırmada, Kovid-19 hastalarının yüzde 60.5’lik kısmının test sonucunun pozitif olduğu aktarıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Araştırma sonuçları ortaya koydu: Kovid-19 en çok hipertansiyonu olanı etkiledi
Arşiv

Araştırma, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek başta olmak üzere, Alpay Medetalibeyoğlu, Elif Ezirmik, Naci Şenka, Sena Bayrakdar, Arem Aktar, Reyhan Akas, Ebru Yılmaz, Huzeyfe Arıcı, Murat Köse, Timur Selçuk Akpınar ile Atahan Çağatay’ın aralarında olduğu geniş bir uzman ekip tarafından gerçekleştirildi.

Araştırma sonuçlarına göre, hastaların yüzde 59.1’ini erkeklerin oluşturduğunun altı çizildi. Yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan hastaların oranı yüzde 11.9; ölen hastaların oranı ise yüzde 8.5 olduğuna yer verilen araştırmada, Kovid-19 hastalarının yüzde 60.5’lik kısmının test sonucunun pozitif olduğu aktarıldı.

Enfeksiyon bulaşan kişilerin hastanede kalma süresinin ortalama 8 gün olduğu, bu kişilerin yüzde 56’sında en az bir tane altta yatan hastalık olduğu belirlendi. Altta yatan hastalıkların başında ise yüzde 39.3 hipertansiyon geldiği, hastaların yüzde 20.8’inde ise diyabet olduğu da vurgulandı.

YAŞLI DİSPNESİ

Kovid-19 hastalığı geçiren kişilerin hastanede geçirdikleri 8 günlük sürede en sık karşılaştıkları semptomların başında yüzde 91.1 ile yorgunluk, yüzde 82.3 ile kuru öksürük, yüzde 70.6 ile ateş olduğu belirtilirken, nefes darlığı görülen hasta oranı ise yüzde 42.5, ishal sorunu yaşayanlar ise yüzde 16.7 olarak sıralandı.

Hastaneye yatışı yapıldıktan sonra Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren hastaların ölüm oranlarında hipertansiyon ile koroner arter hastalarının daha yüksek olduğu, nefes darlığı sorunu yaşayanların da ölüm nedeninde başı çektiği vurgulanırken, cinsiyet ile yoğun bakım ünitesine kabul ve ölüm arasında anlamlı bir ilişki olmadığına değinildi. Uzmanlar ise ortaya çıkan sonuçları, “Kovid-19, özellikle yaşlı dispnesi olan hastalarda daha yüksek mortalite oranlarına neden olmaktadır” diye yorumladı.

Koronavirüs geçirenler dikkat: Bu belirtiler Kovid'i atlattıktan 2 yıl sonra başlıyor
FOTOĞRAF 10
Title
Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına yakalananlarda, hastalıktan 2 yıl sonra bilinç bulanıklığı, demans ve epilepsi, diğer solunum yolu hastalıklarını geçirenlere göre daha yaygın görülüyor.
Title
Araştırma kapsamında çoğunluğu Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) olmak üzere 1 milyon 250 bin kişide, Covid geçirdikten iki yıl sonra 14 farklı hastalığın görülme riskleri incelendi.
Title
Daha sonra bu sonuçlar, iki yıl önce farklı bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren 1,25 milyon kişinin sonuçlarıyla kıyaslandı.
Title
Covid olan grupta, aşağıdaki vakaların görülme sıklığı daha fazlaydı:65 yaş üstü yetişkinlerde demans, felç ve bilinç bulanıklığı18-64 yaş arası yetişkinlerde bilinç bulanıklığıGenel görülme riski düşük olmasına rağmen çocuklarda epilepsi ve psikotik bozukluklar .
Title
Örneğin başka bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların 2 yıl sonra epilepsi geliştirme riski 10 binde 130ken, Covid sonrası bu olasılık 10 binde 260a yükseldi.Çocukların psikotik bir bozukluk geliştirme riskleri de Covidden sonra 10 binde 18e yükseldi ancak nadir görülen bir risk olarak kaldı.Bazı rahatsızlıklarınsa Covidden iki yıl sonra görülme sıklığı azaldı. Bunlar arasındaÇocuklarda ve yetişkinlerde anksiyete ve depresyonYetişkinlerde ise psikotik bozukluklar yer alıyor.
Title
Araştırma, yetişkinlerde artan depresyon ve anksiyete riskinin iki aydan az sürede normale döndüğünü de buldu.Oxford Üniversitsi Psikiyatri Departmanından araştırma ekibinden Prof. Paul Harrison, Covidden 2 yıl sonra bile demans ve hastalık nöbetleri gibi rahatsızlıkların daha sık gözlemleniyor olmasını endişe verici olarak nitelendirdi.Ancak anksiyete ve depresyonun Covidden sonra çocuklarda görülmezken yetişkinlerde kısa süreli olmasını iyi haber olarak yorumladı.Araştırmacılar, sayıların göz ardı edilmesi zor olsa da bir felaket uyarısı olmadığını söylüyor. Ancak bazı vakaların tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabileceğini ve bunun sağlık hizmetleri üzerindeki baskıyı artırabileceğini de ekliyorlar.
Title
Lancet Psychiatry dergisinde yayımlanan çalışma için araştırmacılar hastalık geçiren kişileri iki yıl boyunca tek tek izlemek yerine enfeksiyondan iki yıl sonra yeni tanı konan kişilerin sayısını incelediler.Bunun yanında, teşhisten sonra her bir vakanın ne kadar şiddetli olduğuna veya ne kadar sürdüğüne bakılmadı. Bunlar Covid ya da diğer enfeksiyonlarla karşılaştırılmadı.Araştırmacılar, bilinç bulanıklığı olarak bilinen hafıza ve konsantrasyon sorunlarının tipik bir semptom olduğu uzun Covid tanımlanmasını kullanmayı tercih etmediler.
Title
Son araştırmalar, geçen kış yayılmaya başlayan koronavirüsün Omicron varyantının, önceki varyantlara göre uzun süreli Covid semptomlarına neden olma olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştu.Oxford Üniversitesinin araştırmasında ise genel olarak Delta varyantından daha hafif geçmesine rağmen, Omicronun benzer beyin ve akıl sağlığı risklerine yol açtığı tespit edildi .
Title
Araştırmanın sınırlı görülen yönleri de var. Bunlardan ilki, bazı uzmanların kanda mikro pıhtıların gelişmesiyle açıklanabileceğini söylese de, Covidin beyin ve zihinsel sağlık bozukluklarına nasıl neden olabileceğinin henüz bilinmemesi. Araştırma bu sorunun yanıtını incelemiyor.Araştırma ekibine dahil olmayan University College Londondan Dr Jonathan Rogers ve Prof Glyn Lewis, çalışmanın özellikle araştırılması gereken bazı klinik sonuçları vurguladığını ancak bulguların doğrulanabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.
Title
Cambridge Üniversitesinden Prof David Menon, Covid nedeniyle hastanede kalmanın etkisinin 20 yıllık yaşlanmaya (50 ile 70 arası) eşit olduğunu söyledi.Liverpool Tropikal Tıp Okulunda fahri profesör olan Paul Garner, Covid pandemisinin insanların hayatlarını çok farklı yönlerden değiştirdiğini söyledi.Prof. Garner, demans ve psikozdaki artışların virüsün doğrudan bir etkisi olmaktan ziyade, yaşadığımız toplumsal kargaşa ve distopya ile ilgili olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.
Koronavirüs geçirenler dikkat: Bu belirtiler Kovid'i atlattıktan 2 yıl sonra başlıyor
Kovid-19 hastalığına yakalananlarda, hastalıktan 2 yıl sonra bilinç bulanıklığı, demans ve epilepsi gibi hastalıkların daha sık görüldüğü ortaya çıktı. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına yakalananlarda, hastalıktan 2 yıl sonra bilinç bulanıklığı, demans ve epilepsi, diğer solunum yolu hastalıklarını geçirenlere göre daha yaygın görülüyor.

Hatırlatma dozunu ihmal etmeyin: Doktorlardan tedbir çağrısı
KORONAVİRÜS
Hatırlatma dozunu ihmal etmeyin: Doktorlardan tedbir çağrısı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.