Hayat Bir çırpıda romanı tekrar bitirdim

Bir çırpıda romanı tekrar bitirdim

Muhammed Çimen, 1987 yılında Isparta’da doğdu. Trabzon’da üç yıl Fizik okuduktan sonra öğretmen ya da bir bilim adamı olmak istemediğine karar verip okulu bıraktı. Kocaeli Üniversitesi’nde Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Kısa bir süre çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra yazarlığına katkısı olacağını düşündüğü yayıncılık dünyasının içine daldı. Üzerinde üç yıl çalıştığı Devridaim Makinesi yazarın ilk romanıdır.

Merve Akbaş Yeni Şafak
Muhammed Çimen
Muhammed Çimen

İlk eseriniz yayınlandığında neler hissettiniz?

Devridaim Makinesi’nin mucidinin kızı, şimdilerde yetmiş yaşında, romanını yazmam için bana babasını anlattığında, kim, senin romanını niçin bassın, sen Orhan Pamuk musun? demişti. Ben de Orhan Pamuk da ilk romanını yazdığında Orhan Pamuk değildi, demiştim. Romanın yayınlanma süreci aslında bir hayli uzun ve ilginç. Roman yazmam için beni teşvik eden ilk kişi Timaş Yayınları Yayın Yönetmeni İhsan Sönmez’dir. Kendisi, ben bu romanı yazmaya başladıktan altı ay sonra aramızdan ayrıldı ve metinle birlikte ben de uzun bir fetret dönemi yaşadık. Allah kendisine rahmet etsin, onu hayırla yad ediyorum. Bir süre sonra değerli dostum, Kadir Daniş, bu metni Güray Süngü’ye elden verdiğinde bir beklenti içine girmeden sadece bekledim. Güray Süngü metni beğendiğinde tabi ki çok sevindim. Ama basılacağı için değil, Güray Süngü beğendiği için. Kitabın basılma işi nasip işi. Çok iyi metinlerin basılmadığı oluyor mudur? Bence oluyordur. Benim metnim iyi mi değil mi? Ona da okurların karar vereceğini düşünüyorum.

HIRSIZ TARKAN’A VEDA ETTİM

Kitabınızı elinize alınca ilk olarak ne yaptınız?

Kitap, metnin hazırlanışından, editörlüğüne, mizanpajından kapağın tasarımına kadar ayrı ayrı emek isteyen bir süreç. Bu sürecin içinde olduğum için kitabın elimde nasıl duracağını merak ediyordum. Elime aldığımda kapağı hoşuma gitti. Çevirip arka kapak yazısını okudum. Sonra da bir çırpıda romanı tekrar bitirdim. Kitabı yazmayı bitirdiğimde karakterlerin hepsine veda etmiş ve bir süre duygusal bir dönem yaşamıştım. Kitabın içindeki her karakterin gerçek hayatta karşılığı var. Kitabın basılmasından bir hafta sonra “Hırsız Tarkan” karakterinin bir trafik kazasında öldüğünü üzüntüyle öğrendim. Kitabı okurken onu düşündüm. O, kitapta geçtiğini hiç bilmeyecekti. Bu dünyadan ayrılışından kısa bir süre sonra kitabın sayfaları arasında sonsuzluğa karışması beni bir hayli etkiledi. Hırsız Tarkan’a ikinci kez veda etmiştim.

REKLAM

İlk kitabınızı kime imzaladınız?

İlk kitabımı eşime imzaladım. Romanı yazarken beni defalarca dinleyen ve fikir veren bir eşim olduğu için şanslıyım.

Yazmaya nasıl başladınız?

İlkokul’da şiirler ve hikayeler yazmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Yazdıklarımı annem hala sandığında saklıyor. Lise döneminde daha ciddi hikayeler yazarak devam ettim. Hikayelerimi anneme, kız kardeşime okuyordum. Öğretmenlik yaptığım dönemde ise öğrencilerime okudum. Onların tepkilerini ve eleştirilerine cebime atıp, yazmaya devam ettim. Beni roman yazmaya teşvik eden İhsan Sönmez olmuştu. Roman uzun bir süreç isteyen, kurgusu ve karakterleriyle ince ince işlenmesi gereken metinlerdir. Hikayenin omurgasını çizdikten sonra yazmaya başlıyorsunuz. Bazen hikaye sizi başka yere götürüyor. Karakterler beklenmedik davranışlar sergileyebiliyor, bazen de sizin sözünüzü dinliyorlar. Yazma işi bitince romanın başı ve sonu ile bir bütünlük arzedip etmediğine bakıyorsunuz. Bazı kısımlar kesip atılabiliyor, bazı karakterlerin kulağı çekilebiliyor. En sonunda kalben bu metin oldu dediğinizde iş bitmiş oluyor.

Gece mi yazarsınız, gündüz mü?

Ben genellikle metroda yazıyorum. Kalabalıklar içinde yalnız olmak hoşuma gidiyor. Sıkılmıyorum. Devridaim Makinesini metroda yazdım evde masa başında düzenledim. Ama bu başka yerde yazamıyorum anlamına gelmiyor. Yazmak için oturduğumda her yerde yazabilirim, yazmalıyım. Saatin ise bir önemi yok. Hissettiğim an önemli.

REKLAM

Defter mi, bilgisayar mı?

Teknolojinin nimetlerini sonuna kadar kullanmaya çalışıyoruz. Ben cep telefonunda yazıp, bilgisayarda düzenliyorum. Bazen de bilgisayarda yazıyorum. Bilgisayarda metnin tümünü daha hızlı tarama fırsatı oluyor.. Ekleme ve çıkarmalar, düzenlemeler daha rahat yapılabiliyor. Deftere yazıp onu bilgisayara tekrar geçirmek zahmet ve zaman isteyebilir. Artık dosyaların postayla değil e-mail ile yollandığını düşünürsek...

Devridaim Makinesi, Muhammed Çimen, İz Yayıncılık, 2019, 80 sayfa
Şovunu yapıp Bodruma uçtu

Şovunu yapıp Bodrum'a uçtu

Selin vurduğu şehre yarım gün ayırıp tatiline devam etti.
İdlibe bir günde 1400 bomba

İdlib'e bir günde 1400 bomba

Son 4 aydaki saldırılarda 916 sivil öldü 2 bin 303 kişi ise yaralandı.
Memura yeni teklif

Memura yeni teklif

2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zam ve bunlara ek olarak yıllık enflasyon farkı.
Eş zamanlı<br>yangın şüpheli

Eş zamanlı
yangın şüpheli

​Son dönemde artan yangınlar için uzmanlardan kritik uyarı.
Kaz Dağları<br>'puzzle'ın parçası

Kaz Dağları
'puzzle'ın parçası

Türkiye'nin 'milli enerji ve maden politikaları hedef alınıyor.
Trabzonspor 1 puanla başladı

Trabzonspor 1 puanla başladı

Trabzonspor deplasmanda Kasımpaşa ile 1-1 berabere kaldı
Gazze<br>3 şehidini uğurladı

Gazze
3 şehidini uğurladı

İsrail askerleri, 20'li yaşlardaki 3 genci hedef aldı.
Tuzu kuru olanların<br>ne dediği önemli değil

Tuzu kuru olanların
ne dediği önemli değil

Metin Feyzioğlu'ndan kararına tepki gösterenlere sert sözler.
'Havalı' temizlik

'Havalı' temizlik

​Hem ekonomi hem de zaman tasarrufu sağlıyor.
Herhalde Yunan gemisi sanıyor

Herhalde Yunan gemisi sanıyor

Bakan ​Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na Doğu Akdeniz tepkisi.
'Kademeli<br> olarak azalmalı'

'Kademeli
olarak azalmalı'

Şenol Güneş'ten yabancı sınırı yorumu.
Dönüş trafiği başladı

Dönüş trafiği başladı

Tatilciler saatlerdir araç kuyruğunda bekliyorlar.
Hong Kong yok olacak

Hong Kong yok olacak

Gösteriler, askeri müdahale ihtimaline rağmen sürüyor.
Felaketin izleri

Felaketin izleri

Eminönü'nde esnaf selin enkazını kaldırıyor.
Okulda<br>zehirli gaz paniği

Okulda
zehirli gaz paniği

Ölçümler sonucu ortamda gaz tespit edildi.
Salıncak kazası

Salıncak kazası

Salıncakların kaldırılması için yazı gönderilmişti.
Vatandaş isyan etti

Vatandaş isyan etti

"​Dün neden hiç kimseye ulaşamadık, neredeydiniz?"

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.