Hayat Çocuklar sağlıklı yaşamı eğlenerek öğrenecek

Çocuklar sağlıklı yaşamı eğlenerek öğrenecek

Sağlık Bakanlığı, doğru beslenme, fiziksel aktivite, düzenli spor alışkanlığı kazanmaları ve kötü alışkanlıklardan uzak durmaları için çocuklara "Sağlıklı Çocuk" dergisiyle ulaşacak. "Sağlıklı yaşa, sağlıklı büyü" sloganı ile hareke geçen Sağlık Bakanlığı, her ay çıkartılacak ve aile hekimleri tarafından dağıtımı yapılacak olan dergi ile sağlıklı yaşam ile ilgili farkındalık yaramayı ve bunu yaşam biçimi haline dönüştürmeyi amaçlıyor.

Haber Merkezi AA

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 27 sayfa çıkartılan Sağlıklı Çocuk dergisi, doğru sağlık bilgilerinin eğlendirilerek öğretilmesini sağlayacak. Sağlıklı besinlerden, akılcı ilaç kullanımına, hijyen kurallarından, acil yardıma, obeziteden, solunum yolu hastalıklarına, aile hekimliğinden, diş sağlına kadar birçok konunun işleneceği dergide, spor ve sanat dünyasının tanınmış simalarının mesajlarına yer verilecek.
Her sayıda özel bir konunun ele alınacağı dergide, ayrıca sağlık sektöründen bir meslek grubunun tanıtımı yapılacak. Bir sayıda aile hekimi, bir sayıda diş hekimi, bir başka sayıda ise hemşire gibi sağlık çalışanlarının görev alanları anlatılacak.

BULMACALARLA SAĞLIK BİLGİSİ VERİLECEK
Masa düzenin nasıl olacağı, gün içinde neler tüketilmesi gerektiği, sofradan çok doymadan kalkılmasının önemi gibi genel kuralların çizgi kahramanlarla karikatürize edilerek anlatılacağı dergide, acil durumlarda 112'nin aranması ve aile hekiminin bilinmesi ve kontrollerin yapılması gerektiği gibi bilgiler, "Öğrenelim Eğlenelim" bulmaca köşesi aracığıyla aktarılacak.

Çeşitli testlerin bulunduğu dergide ayrıca, kilo kontrolünün yapılabilmesi için beden kitle endeksinin nasıl hesaplanabileceği de öğretilecek. 
"Gürbüz'ün Günlüğü" köşesinde ise her sayıda karın ağrısından yüksek ateşe, soğuk algınlığından alerjiye kadar birçok konu ve organın görevleri, çizgi roman şeklinde aktarılacak.
"İz Bırakanlar" isimli köşede ise her ay farklı bir tarihe imza atmış önemli kişiler tanıtılacak.
"Çengel Bulmaca" köşesinde ise sağlıklı ilgili sözcükler öğretilecek. "Sağlık Okuryazarlığı" kartlarında ise ilk yardımdan, kişisel hijyene, obeziteden, stetoskopa, nabız kontrolünden, röntgene kadar birçok sağlık bilgisine yer verilecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.