Hayat Dedenden mektup var 107 yıl sonra torununda

Dedenden mektup var: 107 yıl sonra torununda

Balkan ve Birinci Dünya savaşlarında esir düşen Osmanlı askerlerinin ailelerine yazdıkları mektuplar, Kızılay tarafından Türkçeye çevrilerek torunlarına ulaştırılıyor. Genel Müdür İbrahim Altan, Kırıkkale Karaağaç köyünden Hacı Dede’nin 1914’te Yemen’de esir düştüğünde ailesine yazdığı mektubunu torununa teslim etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Dedenden mektup var​: 107 yıl sonra torununda
Çeşitli sebeplerle sahibine ulaştırılamayan yaklaşık 30 bin mektup, Kızılayın arşivinde titizlikle korunuyor.

Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı döneminde esir düşen Osmanlı askerlerinin ailelerine yazdıkları mektuplar, Türk Kızılayı tarafından Osmanlıcadan Türkçeye çevrilerek yıllar sonra torunlarına ulaştırılmaya başlandı. Bu kartlardaki bilgiler, 75 esir defterinde tutuluyor ayrıca çeşitli sebeplerle sahibine ulaştırılamayan yaklaşık 30 bin mektup, Kızılayın arşivinde titizlikle korunuyor.

  • Türk Kızılay ilk olarak, Genel Müdür İbrahim Altan ve beraberindeki heyetle, Kırıkkale’nin Çelebi ilçesine bağlı Karaağaç köyünden Hacı Dede’nin 1914’te Birinci Dünya Savaşı’nda Yemen’de İngilizler tarafından esir alındıktan sonra ailesine yazdığı ancak dönemin koşulları gereği ulaştırılamayan mektubunu torununa teslim etti.

Hacı Dede’nin esir kampından ailesine yazdığı mektupta, “Üç senedir esir bulunuyorum. Şimdiye değin memleketim canibinden hiçbir mektup alamadım. Bundan dolayı tahsil eden ahval-i müellimemi (çileli halimi) hiçbir suretle tarif edemem. Lütfen atideki adrese bil-müracaa pederim Süleyman Ağa’nın hayat ve mematından ber-haber yetiştirmenizi kemal-i ehemmiyet suzişle istirham eylerim efendim.” ifadeleri yer alıyor. Mektubu lan Hacı Dede’nin torununun oğlu Mehmet Kuzucu “Allah razı olsun. Şimdiye kadar haberimiz yoktu. Çok duygulandık.” diye konuştu.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.