Hayat Dünyada bilinen ilk süt ürünleri imalatı Bursada gerçekleşmiş

Dünyada bilinen ilk süt ürünleri imalatı Bursa'da gerçekleşmiş

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda sona gelindi. Neolitik Çağ sakinlerinin yerleşik yaşama geçişlerine dair önemli buluntuların elde edildiği kazılarda dünyada bilinen ilk süt ürünleri imalatının Bursa’nın Yenişehir ilçesinde gerçekleştirildiği belirlendi.

Haber Merkezi DHA
Arşiv
Arşiv

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle İstanbul’da bulunan Hollanda Araştırma Enstitüsü'nün başkanlığında, Koç, Boğaziçi ve Ege Üniversiteleri'nin katkılarıyla 2009 yılında başlayan arkeolojik kazılar tamamlandı. 9 yıl boyunca süren kazıları değerlendiren Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nden kazı ekibi üyesi Doç. Dr. Rana Özbal Gerritsen, dünyada bilinen ilk peynir, yoğurt ve tereyağı imalatının günümüzden 8 bin 600 yıl öncesinde Bursa'nın Yenişehir ilçesinde gerçekleştirildiğinin bilimsel olarak kanıtlandığını açıkladı.

Yenişehir Ovası'nın ilk sakinlerine ait verilerin, Barcın Höyük’te yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ele geçtiğini belirten Doç. Dr. Özbal, bu yerleşimde Bizans, İlk Tunç Çağı ve Geç Kalkolitik döneme tarihlenen üst tabakalar dışında, höyükte en iyi korunmuş ve dolayısıyla en kapsamlı araştırılmış olan tabakanın Neolitik Döneme (MÖ 6600-6000) tarihlendiğini kaydetti.

Neolitik Çağ’a ait araştırmaların Batı Anadolu’nun ilk çiftçi toplumları hakkında önemli bilgiler kazandırdığını ifade eden Doç. Dr. Özbal, "Devrim olarak nitelendirilen Neolitik Dönemde avcı ve toplayıcı yaşam tarzından tarım, hayvancılık ve yerleşik hayata geçiş olduğu benimsenmiştir. Bu dönüşümün dünyada ilk defa MÖ 9000’de Bereketli Hilal Bölgesi'nde başladığı kabul edilmiştir. Daha sonra bu yaşam biçiminin, Neolitik Dönem öğelerinden olan çanak çömlek, yerleşik hayat ve evcilleştirilmiş hayvanlar ve tahıllardan anlaşıldığı üzere İç Anadolu’ya, oradan Marmara Bölgesi’ne aktarıldığı bilinmektedir" dedi.

REKLAM

Kullanılan eşyalar.

Yerleşik hayata geçişin en önemli göstergesi

Yerleşik hayata geçişin en önemli göstergesinin mimari olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özbal, "Öncelikle yerleşik hayata geçişin en önemli göstergesi mimaridir. Barcın Höyük’te yapılar, ele geçen kazık deliklerinden anlaşıldığı gibi dal örgü mimari yapı tarzı ile inşa edilmiştir. Yapı dizilerinin arasında ölülerin gömüldüğü geniş avlu mekânları bulunmaktadır. Gömüler arkeolojide hoker pozisyonu olarak adlandırdığımız ancak halk dilinde cenin pozisyonu olarak bilinen anne karnındaki durumu andıran şekilde toprağa verilmektedir" ifadelerini kullandı.

Tarım ve hayvancılığa dayalı bir beslenme ekonomisinin belgelenmesinin Neolitik yaşam tarzının önemli göstergelerinden olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özbal, Barcın Höyük’te kömürleşmiş çok sayıda buğday, arpa ve mercimek gibi evcilleştirilmiş tohumlar ve evcilleştirilmiş sığır, keçi ve koyun kemikleri gün ışığına çıkartıldığını söyledi.

Çalışmalar devam ediyor.

Zanaatkarlar kendi aletlerini üretmişler

Yerleşimin çeşitli alanlarında ve Neolitik Dönem tabakalarında bulunan işliklerin, Barcın Höyük Neolitik sakinlerinin zanaat üretiminde kendi aletlerini ürettiklerini gösterdiğini söyleyen Doç.Dr. Özbal, Neolitik ve yerleşik yaşam biçiminin beraberinde getirdiği iş bölümü ve faaliyetlere dikkat çekti. Doç.Dr. Özbal, "Yerleşimin çeşitli mekânlarında kumtaşı bileyicilerden anlaşıldığı üzere kemik alet üretim alanları, olasılıkla dericilik gibi faaliyetlerin yapıldığı ve çok sayıda taş balta ve parlatıcının bulunduğu mekânlar ve kırmızı boya üretiminin yoğunlukla yer aldığı çalışma alanları tespit ettik. Ayrıca sakinlerin günlük yaşamlarının büyük bir kısmı, tandır ve fırınlardan anlaşıldığı üzere, yemek hazırlama ve pişirmeye adanmış" diye konuştu.

REKLAM

Tespit edilen en erken bölge

Çanak çömleklerin Barcın Höyük yerleşiminin en alt tabakalarından beri az sayıda mevcut olduklarını ve zaman geçtikçe daha nitelikli ve incelikli yapıldıklarının görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Özbal sözlerini şöyle tamamladı:

  • "Çanak çömleklerin teknolojik açıdan ilerlemesinin nedenlerinden biri sütün bu bölgede önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmasıyla ilişkili olabilir. 2000’li yıllarda İngiltere’de çanak çömleklerin gözeneklerinde süt yağlarını tespit edebilecek bir yöntem geliştirildi. Bu yöntem 2007 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Arkeometri Araştırma Merkezinde Prof. Dr. Hadi Özbal tarafından TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nin desteğiyle yürütülüyor. Sonuçlar Barcın Höyük’te en alt tabakalardan itibaren süt lipitlerinin varlığını tespit etti.
  • Çanak çömlek ve pişirme kaplarında bulunan yağ kalıntılarından peynir, tereyağı ve yoğurt gibi ürünlerin Anadolu'nun birçok bölgesinden önce Yenişehir Ovası'nda imal edildiği sonucu çıkarıldı. Bölgesel kapsamda bakıldığında gerek ulusal gerekse uluslararası organik kalıntı analiz sonuçları süt kullanımı açısından dünyada şimdilik tespit edilen en erken bölge olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla mevcut araştırmalar kapsamında Barcın Höyük yerleşiminin ve Yenişehir Ovası’nın süt üretimi açısından öncü bir rol oynamış olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bulgularımız 8 bin 600 yıl öncesinde sütün işlenerek tüketildiğini kanıtlıyor."

Çocuklarına inat 41 kilo verdi
HAYAT
Çocuklarına inat 41 kilo verdi

Baraj gölü birçok kişinin uğrak yeri oldu
HAYAT
Baraj gölü birçok kişinin uğrak yeri oldu

Birçok kişinin rüyasını gördüğü yere kabir yaptılar
HAYAT
Birçok kişinin rüyasını gördüğü yere kabir yaptılar
Galatasaray 89da yıkıldı

Galatasaray '89'da yıkıldı

​Sarı kırmızılılar '89'da yediği golle 2 puanı Malatya'da bıraktı.
İran İngilterenin tankerini bırakıyor

İran İngiltere'nin tankerini bırakıyor

​65 gündür İran kıyılarında bekletilen tanker, serbest kalacak.
Yine taç yine olay!

Yine taç yine olay!

​Galatasaray maçında iki farklı karar verildi.
Erdoğan ABD'li senatörü kabul etti

Erdoğan ABD'li senatörü kabul etti

​Basına kapalı gerçekleşen görüşmede bakan Çavuşoğlu da hazır bulundu.
Gülen şeytani bir ağı yönetiyor

Gülen şeytani bir ağı yönetiyor

Fahrettin Altun'dan Amerikan kamuoyuna FETÖ uyarısı.
60 bin kişiye <br>gelir kapısı olacak

60 bin kişiye
gelir kapısı olacak

2023 yılında faaliyete geçecek.
Neslican'a veda

Neslican'a veda

​Kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.
Cephaneliği <br>böyle yağmalamışlar

Cephaneliği
böyle yağmalamışlar

FETÖ'cü darbecilerin yeni görüntüleri ortaya çıktı.
Kadrodan çıkarıldı

Kadrodan çıkarıldı

​Trabzonspor'a Sturridge'ten kötü haber.
33 yılda <br>59 şehit verdiler

33 yılda
59 şehit verdiler

'Babamı 196 kurşunla şehit ettiler'
Sular <br>durulmuyor

Sular
durulmuyor

​Göstericiler Çin bayrağını yaktı.
Kiraya verilecek

Kiraya verilecek

​180 bin çiftçi hazine arazileri için başvurdu.
Karaismailoğlu Ulaştırma Bakan Yardımcısı oldu

Karaismailoğlu Ulaştırma Bakan Yardımcısı oldu

Erdoğan imzasıyla atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
Yarın başlıyor

Yarın başlıyor

TOKİ peşin ödemelerde yüzde 22 indirim yapacak.
50 yıl sonra görüntülendi

50 yıl sonra görüntülendi

Bu türün 12 bin yıl önceden kaldığı biliniyor.
Sınırdaki<br> hazırlıklar tamam

Sınırdaki
hazırlıklar tamam

Cumhurbaşkanı New York uçuşu öncesi ABD'yi son kez uyardı.
​PKK'ya<br> bir darbe daha

​PKK'ya
bir darbe daha

​Pençe-3 Harekatı ve Siirt'te 12 terörist etkisiz hale getirildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.