HayatKarabağda siviller hedefte

Karabağ'da siviller hedefte

Alihanlı köyünde 2 yaşındaki Zehra ve babaannesinin öldürülmesinden sonra Dağlık Karabağdakı işgalci güçlerini yöneten Ermeni general Levon Mnaçakanyan sivillerin öldürülmesi üzerine soruya şöyle cevap verdi: "Gelecekte de Ermeni birlikleri ihtiyaç olması halinde kendilerini korumak için hedefe yönelik ve orantısız güç kullanmağa hazır olacaktır". Bu cümleyi tersinden okuduğumuz zaman karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor: Ermeni General Dağlık Karabağ`da işgali sürdürmek için sivillerin hedef alınacağını söylüyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
İLLUSTRASYON: CEMİLE AĞAÇ YILDIRIM
İLLUSTRASYON: CEMİLE AĞAÇ YILDIRIM

Dr. Cavid Veliyev- Azerbaycan Cumhurbaşkanı himayesinde Strateji Araştırmalar Merkezi Dış Politika Daire Başkanı

4 Temmuz gecesi Ermeni Silahlı Kuvvelerinin işgal altındakı Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinden havan topuyla Azerbaycan'ın Fizuli ilinin Alihanlı köyüne saldırısı sonucu iki sivil hayatını yitirmiş, 1 sivil yaralanmıştır. Hayatını kaybedenler 2 yaşında Zehra ve babannesi kendi evlerinin bahçesinde öldürülmüştür. Bu Ermeni ordusunun Azerbaycanlı sivillere yönelik ilk saldırısı değildir. 2011 yılında Ermeni askerlerinin kurduğu bombalı oyuncak tuzağı 13 yaşında Aygün'ü öldürmüştü. Daha sonra Ermeni keskin nişancısı 9 yaşında Fariz'i de başından vurarak öldürmüştü. 2015-2016 yılında Ermeni ordusunun işgal altındakı bölgeden sürekli Azerbaycanlı sivilleri hedef alması nedeniyle Azerbaycan ordusu bölgedeki sivillerin güvenliğini sağlamak amacıyla bir operasyon düzenlmiş ve stratejik bölgeleri işgalden kurtarmıştır.

Ermeni ordusu tarafından 2 yaşındaki Zehra ve babaannesinin öldürülmesine uluslararası örgüt ve sivil toplum örgütlerinin sessiz kalması Azerbaycan'da tepkiyle karşılandı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dünya kamuoyunu Karabağ'da sivil ölümlere karşı duyarsız kalmamağa çağırdı. Bu olay Minsk Grubu eşbaşkanlarının ateşkesi denetlemek amacıyla bölgeyi ziyaretinden kısa süre sonra gerçekleşmiştir. Olaydan sonra meselenin çözümünde arabulucu rolü oynayan Rusiya Federasyonu, Fransa ve ABD'den oluşan Minsk Grupu eşbaşkanları iki açıklama yaptı. Birinci açıkalam sadece tarafları ateşkesi uymağa davet ederken Azerbaycan'ın baskısı ile yapılan ikinci açıklamada sivillerin öldürülmesinin barış görüşmelerinin önünde engel oluşturulduğu vurğulandı.

Devlet düzeyinde ilk sert tepki Türkiye Cumhuriyeti'nden geldi. Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ermeni ordusu tarafından yapılan top ateşi sonucu sivillerin öldürülmesi şiddetli kınanarak, hain saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah`tan rahmet ailelerine ve tüm Azerbaycan halkına başsağlığı dilendi. Ardından Cumhurbaşkanı Receb Tayyib Erdoğan Cumhurbaşkanı Aliyev'i arayarak başsağlığı diledi.

NEDEN SİVİLLER VURULUYOR?

Nisan 2016`da yaşanan "Dört Günlük Savaş"ta Azerbaycan ordusu Cebrayıl ilinin Çoçukmercanlı köyünü işgalden kurtarmış ve daha sonra bu köy devlet tarafından yeniden yapılmıştı. Köyün yeniden onarılması aslında Dağlık Karabağ sorunun çözümü açısından oldukça önemlidir. Çünkü Azerbaycan Çoçukmercanlı köyünü onararak Dağlık Karabağ'da yaşayan Ermeniler'e sorunun çözümü sonrası politikasının ne olabileceğini gösterdi. Ermenilere verilen mesaj şuydu, Dağlık Karabağ sorunu çözülürse sizin de yaşam şartlarınız böyle olacaktır. Diğer taraftan köye Karabağ Savaş'ı sırasında ordan göç eden Azerbaycanlı sivil halkın dönüşü başladı. Bu olay işgal sonuçunda kendi topraklarından kaçkın ve göçmen durumunda olan 750 bin Azerbaycanlı kaçkın ve göçmeni kendi topraklarına dönmesi yönünde umutlandırdı.

Ermenistan tarafı 25 yıldır işgal etdiyi bölgeyi onaramamışken ve hatta oraya yerleştirmiş olduğu sivil halk altyapı ve iş yetersizliyi nedeniyle bölgeyi terk ederken Azerbaycan bir yıl gibi kısa bir sürede Çoçukmercanlıyı yeniden yapılandırdı. Azerbaycan Esir ve kaybolmuşlar, rehin alınmışlarla iş üzere devlet başkanlığının verilerine göre, işgal altında olan Dağlık Karabağ ve çevre illerine Ermenistan 23 bin kişiyi sonradan yerleştirmiştir.

Azerbaycan'ın Çoçukmercanlıyı yeniden onarması ve buradakı sivil halkın güvenliğini sağlaması Ermenistan'ı rahatsız ediyordu. Sivil dönüşlerin karşısının alınması için onların korkutulması gerekiyordu ki, son sivillerin öldürülmesi de bunu hedeflemişti. Aslında bu yöntem şuanki Ermenistan askeri ve siyasi yönetimi için yabancı değildi. Nitekim 1992 yılında Hocalı'da yapılan soykırımın amacı da bu olmuştur. Sonuçta Azerbaycan rayonları Hocalı`dan sonra sivil halkın korkup kaçmasıyla boşalmıştır. Alihanlı köyünde 2 yaşındaki Zehra ve babaannesinin öldürülmesinden sonra Dağlık Karabağdakı işgalci güçlerini yöneten Ermeni general Levon Mnaçakanyan sivillerin öldürülmesi üzerine soruya şöyle cevap verdi: "Gelecekte de Ermeni birlikleri ithiyaç olması halinde kendilerini korumak için hedefe yönelik ve orantısız güç kullanmağa hazır olacaktır". Bu cümleyi tersinden okuduğumuz zaman karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor: Ermeni General Dağlık Karabağ'da işgali sürdürmek için sivillerin hedef alınacağını söylüyor.

İkincisi önumuzdeki günlerde iki ülke Dışişleri Bakanları düzeyinde Dağlık Karabağ meselesinin çözümüne ilişkin bir görüşme yapılması planlanmaktadır. Ermeni ordusu sivilleri hedef alarak diplomatik görüşmelerde Azerbaycan'a karşı baskı uygulamağa çalışmaktadır. Ziraa orduların karşı-karşıya gelmesi durumunda Ermenistan'ın yetersiz olacağı Nisan 2016'da yaşanan "Dört günlük Savaş"ta ortaya çıkmıştı. Bu konuda dikkat çeken açıklama Ermenistan Dış İşleri Bakanı sözcüsü Tigran Balayan'dan geldi. Balayan konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: "Bundan sonrakı süreçte gerginliğin tırmanmamasın ve kayıpların artmaması için Azerbaycan yönetimi Viyana ve Sankt-Petersburg görüşmelerinin şartlarını kabul etmelidir". Bu açıklamanın da satır aralarından anlaşılıyor ki, Ermeni ordusunun sivilleri öldürmesinin amacı Azerbaycan'a zorla şartlarını kabul ettirmektir. Yani Balayan'ın açıklaması bir nevi, sivilleri öldürürek kendi politik amaçlarına ulaşmağa çalıştıklarının kanıtıdır.

ERMENİSTAN ÇÖZÜME YANAŞMIYOR

Balayan'ın bahsettiği Viyana ve St. Petersburg görüşmeleri 2016'nın Nisan ayında Karabağ'da yaşanan dört günlük savaş sonrasında gerçekleşmişti. Genel olarak arabulucu olan Minsk Grubu'nun teklifleri arasında Ermeni birliklerinin işgal ettiği Azerbaycan topraklarından geri çekilmesi ve Dağlık Karabağ'ın gelecek statusunun sonradan belirlenmesi sorunun çözümü açısından en önemlileridir. Fakat Ermenistan maalesef şu ana kadar bu teklifleri kabul etmemiş ve statuskvonun sürdürülmesinden yanadır.

Genel olarak Ermenistan'ın işgal altındakı bölgelerden askerlerini çekmemekte israr etmesi sorunun barışçıl yolla çözümü yönünde en büyük engeldir. Ermenistan kararvericileri yeniden benzeri olayların yaşananmaması yollarını aramak yerine sivillere yönelik saldırıların devam edeceği mesajlarını vermektedirler. 2 yaşındaki Zehranın öldürülmesine Ermenistan sosyal şebekelerinde hak kazandırılması ise Ermenistan politikacı ve aydınlarının Ermeni gençlerini kin ve nefretle büyüttüklerinin kanıtıdır. Karabağ'da sivillerin öldürülmesi Azerbaycan'da sorunun diplomatik yolla çözümü yönünde umutları tüketmiştir.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.