HayatKremlin Beyaz Saray rekabetinde uzun kış

Kremlin Beyaz Saray rekabetinde uzun kış

Rusya’nın bir küresel güç olduğunu uluslararası sisteme kanıtlamaya çalışan Putin yönetiminin, son yıllar izlediği politikalar ile bu konumu yeniden sağladığı söylenebilir. Moskova'nın realist politikalarla güvenliğini temin etmek için yaptığı hamleler, küresel rakibinin çıkarlarını olumsuz etkileyecektir. Moskova-Washington ilişkilerinde kısa bir süre içinde iyileşme beklentisine girmek mümkün değildir.

Haber MerkeziYeni Şafak

ELNUR İSMAYIL - BİLGESAM

ABD’de Donald Trump’ın iktidara gelmesinden sonra geçen yaklaşık 9 aylık süreçte, beklentilerin aksine Rusya ile ilişkiler kötüye giden bir çizgi üzerinde devam ediyor. Post-Obama döneminde, Moskova-Washington ilişkilerinde iyimser bir süreç izleneceğine yönelik umutlar da giderek sönüyor. İlk başlarda, Trump’ın kendisinin karşı çıkmasına rağmen Rusya ile olan ilişkilerdeki gerginlik yerini Trump’ın kendisinin Rusya karşıtı politikalarına bırakmakta. Örneğin, Rusya’nın San-Francisco konsolosluğunun kapatılmasının Trump’ın kararı olduğu bilinmekte. İlişkilerin olumsuz şekilde geliştiğini gösteren bir başka kanıt, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından “ikili ilişkilerde yakın gelecekte olumlu bir değişime ümitsiz olduğunu ve kendilerine karşı yapılan her şeye anında karşılık verileceğini“ beyan etmesidir.

Rusya ve ABD arasında son dönemde yaşanan gerilimli konuların başında Kremlin’e uygulanan ekonomik yaptırım kararlarının süresinin uzatılması; ABD’deki Rus diplomatik misyonlarına yönelik atılan adımlar; Suriye, Iran, Kuzey Kore, Ukrayna ile ilişkilere farklı yaklaşımlar, Doğu Avrupa’da Batı askeri gücünün artmasına Moskova’nın tepkisi gelmektedir.

Ekonomik Yaptırımlar ve S-400’ler

Temmuz 2017’de ABD Kongresi’nin Senato ve Temsilciler Meclisi tarafından Rusya’ya yaptırımların uzatılması ve kapsamının genişletilmesi ile ilgili olarak kararlar alındı. Ekonomik yaptırımlar listesine savunma sanayi alanında bir çok önemli Rus şirketi de girmiş oldu. Gündemde olan yeni yaptırım paketinde Rusya’nın S-400 füzelerini üreten Almaz-Antey ve satışını yapan Rosoboronexport’un dahil olduğu 33 silah şirketi dahildir. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen ve Kongre’ye onay için gönderilen listede silah şirketlerinden başka FSB, Rusya Askeri İstihbaratı (GRU) ve Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) gibi kurumlar da mevcuttur.

Türkiye’nin dış politika stratejisindeki değişiklikler ABD-Rusya rekabetinde yeni bir sayfayı açtı. Özellikle, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi alınması kararı Ankara-Washington ikili ilişkilerini olumsuz etkilediği gibi; ABD, Rusya’nın stratejik öneme sahip bir NATO üyesi devletle işbirliğinden rahatsız olduğunu da zaman-zaman ifade etmektedir. Türkiye’nin mevcut jeostratejik konum ve önemi, Moskova- Ankara işbirliğinin gelişmesi, ABD’nin bölgede faaliyetini kısıtlayabilir ve Rusya’nın kolunu açabilir ki, Beyaz Saray bundan rahatsız olmaktadır. ABD’nin Rus şirketlerini kapsayan son yaptırım kararlarını özellikle Türkiye’nin S-400 alımı ile ilgili olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Türkiye’nin S-400 alımına karar vermesini, ABD, kendi para birimini, bankacılık ve para transferi gibi finansal sistemini bu satışın gerçekleşmesinde kullandırmamak gibi hamlelerle tehdit etmektedir. Yaptırımlar, direkt olmadan ABD ile iş yapan aracı kuruluşların bile bu konuda faaliyetini kısıtlamaktadır.

Rusya ise ABD’nin kendisine uyguladığı ekonomik yaptırımlara misilleme olarak daha kapsamlı adımlara hazırlanıyor.

Diplomatik Temsilcilikler Küçültülüyor

Eylül 2017’de ABD tarafından Rusya’nın diplomatik elçiliklerinin kapatılması ve temsilcilik binalarına el konulması kararı ikili ilişkileri olumsuz etkileyen başka bir gelişme oldu. Rusya’nın San Francisco Başkonsolosluğu, Washington ve New York’taki konsolosluk binaları kapanması istenen diplomatik temsilciliklerdi. Rusya, diplomatik temsilciliklerinde arama yapılmasını uluslararası hukukun ihlali olduğunu; ABD ise bu binaların casusluk amacıyla kullanıldığını beyan etmekteydi.

Aralık 2016’dan başlayan bu süreçte Rusya, kendisine yönelik politikalara tepki olarak, ülkesindeki ABD diplomatik temsilciklerindeki personel sayısında kısıtlama kararı aldı. ABD’deki 35 Rus diplomat “casusluk” iddiasıyla sınır dışı edilmiş; Rusya ise Temmuz ayında ülkesindeki ABD’li diplomat sayısını büyük oranda azaltmıştı.

Rusya’ya göre San Francisco konsolosluğundaki Rus bayraklarının indirilmiş olması ve konsolosluk arşivlerinin Washington’a gönderilmesi, Viyana Antlaşması’nın ihlali olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD’nin mahkemeye verileceği beklenmekte.

Suriye’de İki KUTUP oluşabilir

İki küresel gücün çatıştığı konuların başında Suriye’nin geleceğine ilişkin farklı yaklaşım gelmekte ve her iki devlet mevcut durumun kendi çıkarları doğrultusunda çözümlenmesi beklentisinde. Hem Rusya hem de ABD, bölgede DEAŞ’la mücadele konusunu ön plana çıkarsalar da, Moskova’da ABD’nin gerçekten DEAŞ’la mücadele yürütmediği ile ilgili bir görüş hakim. Suriye’de, ABD ve Rusya’nın askeri güçleriyle var olması yeni bir gelişmedir. İki ülke ilişkilerinde ilk kez böyle bir durum meydana geliyor. Müttefik olmayan iki güç, ortak rakip ve müttefiklerinin kimliğinin net olarak belirlenmediği bir savaşta Suriye’de bulunuyorlar.

Suriye’de PYD/YPG teröristlerine silah yardımı yapmak gibi hamlelerle, ABD Suriye’nin doğusunda, Rusya ve İran’ın desteklediği Esed rejimine karşı kendi kontrolünde olabilecek bir Kürt bölgesi oluşturmaya çalışmakta.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin Esed rejiminin kimyasal silah kullanımına ilişkin hazırladığı tasarıya Rusya’nın veto etmesi de iki ülke ilişkilerinin Suriye’de ortak bir mücadeleden uzak olduğunun bir kanıtı.

Sonuç olarak ikili ilişkilerde tek bir gerçek üzerinde senaryolar kurulabilir. Bu gerçek ise, küresel sistemde yaşanan değişikliklerin Rusya-ABD arasındaki küresel rekabeti ve silahlanmayı olumsuz etkilediğine ilişkindir. Kendisinin küresel güç olduğunu uluslararası sistem tarafından kanıtlamaya çalışan Putin hükümetinin, bugün bu konumuna artık ulaştığını söyleyebiliriz. Realist politikalar izleyerek, kendi güvenliklerinin temin edilmesi için yaptıkları hamleler diğer rakibin çıkarlarını da olumsuz etkilemeye devam edecektir ki, Moskova-Washington ilişkilerinde kısa bir süre içinde iyileşme beklentisine girilmemelidir. Buna alışkın olan küresel sistem, Kremlin-Beyaz Saray rekabetinden olumsuz etkilenecek yeni krizlerin ortaya çıkacağını öngörmelidir.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.