Hayat Mağaraya çizilmiş en eski hayvan resmi Endonezyada bulundu

Mağaraya çizilmiş en eski hayvan resmi Endonezya'da bulundu

Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda bir mağarada 45 bin 500 yıl önce çizildiği sanılan, dünyanın bilinen en eski hayvan resmi bulundu. Resimde tasvir edilen hayvanın, boynuzları nedeniyle yetişkin erkek yaban domuzu olduğu ifade edildi.

Haber Merkezi AA
Resmin ne zaman çizildiğini belirlemek için üzerinde oluşan kalsit katmanı incelendi.
Resmin ne zaman çizildiğini belirlemek için üzerinde oluşan kalsit katmanı incelendi.

Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda bir mağarada 45 bin 500 yıl önce çizildiği sanılan, dünyanın bilinen en eski hayvan resmi bulundu.

BBC'nin haberine göre arkeologlar, Sulawesi Adası'nda yer alan Leang Tedongnge Mağarası'nda 45 bin 500 yıl önce çizilmiş bir yaban domuzu resmine rastladı.

Arka kısmında iki el izinin bulunduğu, 136x54 santimetre ölçüsündeki resimde tasvir edilen hayvanın, boynuzları nedeniyle yetişkin erkek yaban domuzu olduğu ifade edildi.

İtalya'da 2 bin yıllık
FOTOĞRAF 9
Title
Parlak renkli freskler. Delikli bir tezgah. Görüntülerin adresi İtalya'daki Pompeii Antik Kenti.
Title
Milattan sonra 79 yılında küller altında kalan kentte geçtiğimiz aylarda 2 bin yıllık bir fast-food dükkanı keşfedilmişti.
Title
Eski sokak yemeği kültürünü gösteren sıcak yiyecek ve içecek dükkanının tamamını gün yüzüne çıkarıldı.
Title
Dükkanda, delikli bir tezgah ve tezgahın ön yüzünde horoz ve ördek gibi bazı hayvanların renkli freskleri yer alıyor.
Title
Uzmanlara göre bu freskler, dükkanda satılan yiyecek ve içecekleri temsil ediyor.
Title
Çalışmalarda pişmiş toprak kavanozların içinde yaklaşık 2 bin yıllık yiyecek izlerine de rastlandı.
Title
Alanda ayrıca çorba pişirmek için kullanılan seramik kavanozların yanı sıra bronzdan yapılmış bir kase ve şarap şişeleri bulundu.
Title
Ortaya çıkarılan fast-food dükkanı aslında ilk değil. Latincede sıcak içecek tezgahı anlamına gelen ve thermopolium diye adlandırılan bu tür dükkanlardan, bugüne kadar yaklaşık 80 tane keşfedildi.
Title
Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla lavlar altında kalan Pompeii yaklaşık 13 bin kişiye ev sahipliği yapıyordu.
İtalya'da 2 bin yıllık "fast food" dükkanı keşfedildi
İtalya'da Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla lavlar altında kalan Pompeii Antik Kenti'nde 2 bin yıllık "fast-food" dükkanı tamamen gün yüzüne çıkarıldı.

Kavgayı izliyor

Söz konusu resme ait ayrıntılar "Science Advances" dergisinde yayımlandı. Araştırmacı Maxime Aubert, resmin ne zaman çizildiğini belirlemek için üzerinde oluşan kalsit katmanın incelendiğini; izotopların bozunma süreci tarihleme yönteminin kullanıldığını belirtti.

Uzman Adam Brumm da çizimde yabani domuzun, resmedilen diğer iki domuzla iletişim içinde olduğunun ya da iki domuz arasındaki kavgayı izlemesinin tasvir edildiğinin tahmin edildiğini söyledi.

Endonezya'nın Borneo Adası'ndaki bir mağarada 2018 yılında da en az 40 bin yıl öncesine ait bir hayvan resmi bulunmuştu.

Bin 700 yıllık Kybele heykeli ait olduğu topraklarda: 60 yılın ardından Türkiye'ye getirildi
HAYAT
Bin 700 yıllık Kybele heykeli ait olduğu topraklarda: 60 yılın ardından Türkiye'ye getirildi

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.