HayatTarihemeydanokuyor

​Bosna’daki Zupa Camii ​tarihe meydan okuyor

Tarihe meydan okuyor

Bosna’daki Zupa Camii, 500 yıllık tarihinde 6 kez yıkıldı. Her defasında küllerinden yeniden doğan cami, 2010’da tekrar inşa edilip ibadete açıldı. Zupa Camii, bölgedeki en önemli İslam mühürlerinden biri kabul ediliyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Zupa Camii, tarih boyunca 6 kez yıkılmasına rağmen her defasında küllerinden yeniden doğmayı başardı.
Zupa Camii, tarih boyunca 6 kez yıkılmasına rağmen her defasında küllerinden yeniden doğmayı başardı.

Bosna Hersek’in Karadağ sınırındaki Trebinje şehrine bağlı Zupa köyünde bulunan 500 yıllık Zupa Camii, tarih boyunca 6 kez yıkılmasına rağmen her defasında küllerinden yeniden doğmayı başardı. 16. yüzyılda bugünkü yerinin 10 metre kadar aşağısında inşa edilen cami, tarihi verilere göre beş asırlık dönemde 6 kez yıkıldı.

İLK VENEDİKLİLER EN SON SIRPLAR YIKTI

İlk kez 17. yüzyılın sonunda Venedikliler tarafından yakılan cami, 1807’de de tamamen yıkıldı. Cami, 1858’de Grahovo’daki savaşta üçüncü, Birinci Dünya Savaşı sırasında 1914’te dördüncü, 1962’de de Yugoslav mühendisler tarafından demiryolu yapımı bahanesiyle beşinci kez yıkıldı. Cami son kez, 1992-1995 yıllarındaki Bosna Savaşı’nda Sırplar tarafından yıkıldı.

2010’DA TEKRAR İBADETE AÇILDI

Zupa Camii, 2010’da dönemin Trebinje Başimamı Husein Hodzic’in yoğun çabaları, savaşta evlerini terketmek zorunda kalan köylülerin inisiyatifi ve Trebinjeli Müslümanların maddi destekleriyle yeniden eski ihtişamına kavuştu. Bugün bölgedeki “İslam mührü” olarak ayakta duran cami, 25 Temmuz 2010’da Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic’in de katıldığı törenle ibadete açıldı.

BÖLGE HALKININ “YALNIZ GÜZEL”İ

Karadağ’dan Bosna Hersek’e karayolu ile gelenleri selamlamaya devam eden, tamamen taştan inşa edilmiş mütevazı cami, bölgedeki en önemli İslam mühürlerinden biri kabul ediliyor. Trebinje ile civarındaki en eski ve en güzel camilerden biri olan Zupa Camii, bölgede yaşayan Müslümanlar tarafından “yalnız güzel” olarak da nitelendiriliyor.

Sokakta topladığı ölüm ilanlarına Kur'an okuyor
DÜNYA
Sokakta topladığı ölüm ilanlarına Kur'an okuyor

İşgalci İsrail'den İran'a açık tehdit: Vururuz
Dünya

İşgalci İsrail'den İran'a açık tehdit: Vururuz

İşgalci İsrail Savunma Bakanı Liberman, İran'ı açık açık tehdit etti. Liberman, bedeli ne olursa olsun Suriye'de İran'a ait askeri alanların oluşmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.
Güntekin Onay'dan Beşiktaş tweeti
Spor

Güntekin Onay'dan Beşiktaş tweeti

Yayıncı kuruluşun tecrübeli spikeri Güntekin Onay, Beşiktaş'ın Fenerbahçe derbisine çıkmama kararı almasıyla ilgili dikkati çeken bir paylaşımda bulundu. Onay, attığı tweette, "Beşiktaş iradesinin kararı bu. Beşiktaş’ın sahibi Divan Kurulu, Genel kurul üyeleri ve taraftardır" ifadelerini kullandı.
Ahmet Çakar: Merak etmeyin Beşiktaş sahaya çıkar
Spor

Ahmet Çakar: Merak etmeyin Beşiktaş sahaya çıkar

Eski hakem ve futbol yorumcusu Ahmet Çakar, Beşiktaş'ın 33 dakikalık Fenerbahçe derbisine çıkmama kararını değerlendirdi. Çakar, sosyal medya hesabından konuyla ilgili olarak çok konuşulacak bir iddiada bulundu.
Beşiktaş Fenerbahçe maçına çıkmama kararı aldı
Spor

Beşiktaş Fenerbahçe maçına çıkmama kararı aldı

Beşiktaş Fenerbahçe maçına çıkmama kararı aldı. Beşiktaş kulübünden yapılan açıklamada, "Masada kaybeden olmayı kabul etmemek için 3 Mayıs 2018 Perşembe günü sahada olmayacağız" ifadelerine yer verildi.
Yunanistan FETÖ'cüyü evde tutacak!
Dünya

Yunanistan FETÖ'cüyü evde tutacak!

15 Temmuz'da Yunanistan'a firar eden darbecilerden Süleyman Özkaynakçı'nın serbest bırakılmasının ardından yeni bir skandal karar daha geldi. Darbeci Özkaynakçı'nın ev hapsinde tutulacağı ortaya çıktı. Özkaynakçı'nın yoğun güvenlik önlemi altında gizli bir eve götürüldüğü belirtildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.