Koronavirüs Afrikada korkulan olmadı Vaka sayısı fazla, can kaybı az

Afrika'da korkulan olmadı: Vaka sayısı fazla, can kaybı az

Koronavirüs ölüm sayıları ABD ve Avrupa'da 30 bin ve 100 bin arasında değişirken Afrika'da bu sayının 3 binde kalması salgının Afrika'da etkin olmadığını gösterdi. Dünya Sağlı Örgütü'ne göre salgın Afrika'da "farklı bir seyre" işaret ediyor. Yapılan değerlendirmeler, Afrika'nın en genç nüfusa sahip olan kıta olmasının olumlu sonuçlar elde edilmesinde rol oynadığını ortaya koyuyor.

Haber Merkezi Diğer
Afrika'da vaka sayıları katlanarak çoğalmadı.
Afrika'da vaka sayıları katlanarak çoğalmadı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Afrika özelinde koronavirüs verileri üzerinde yapılan incelemenin, "farklı bir seyre" işaret ettiğini açıkladı.

54 ülkeden alınan verilere göre, Cumartesi günü itibariyla 103 bin 933 tespit edilmiş koronavirüs vakası bulunuyor. Can kaybı ise bugün itibariyla 3 bin 183.

BBC'nin haberine göre bu veriler, kıta için öngörülen felaket senaryosunun gerisinde olunduğunu ortaya koyuyor.WHO, elde edilen veriler üzerinden yaptığı "farklı gidişat" ifadesine ek olarak şu değerlendirmeyi de yapıyor "Afrika'da vaka sayıları dünyanın diğer bölgelerinde görüldüğü gibi katlanarak çoğalmadı, yüksek ölüm verileri kaydedilmedi"

100 bin vaka özelinde, Avrupa'da beş bine yakın ölüm kaydedilirken, Afrika'da bu veri üç bin civarında.

Yapılan değerlendirmeler, Afrika'nın en genç nüfusa sahip olan kıta olmasının, salgının etkileri noktasında, olumlu sonuçlar elde edilmesinde rol oynadığını ortaya koyuyor.Kıtanın yüzde 60'ı 25 yaşın altında. Avrupa genelinde kaydedilen ölümlerin yüzde 95'i, 60 yaşın üzerindeki kişileri kapsıyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.