Koronavirüs Milenyumun 20 yılında 15 salgın

Milenyumun 20 yılında 15 salgın

Koronavirüsün pandemi durumuna ulaşması, dünya genelinde yaşanan salgın hastalıkları gündeme getirdi.

Abone Ol Google News
Fazlı Şahan Yeni Şafak
Milenyumun 20 yılında 15 salgın
Fotoğraf: Arşiv

2000’li yıllarda salgına dönüşen ve çok sayıda can kaybına yol açan 15 hastalık var. İşte salgın olan o hastalıklar:

* İlk kez 1976 yılında Kongo’da ortaya çıkan ebola, 2013 yılının aralık ayında Batı Afrika’da yeniden görülmeye başlandı.

* Geniş çaplı salgın olarak tanımlanan, domuz gribi olarak da bilinen “ınfluenza (grip) H1N1”, son 50 yılın en önemli salgını olarak kabul ediliyor.

* Şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS), ilk 2003 yılının şubat ayında Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da gözlemlendi.

* Bir koronavirüs enfeksiyonu olan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), ilk kez 2012 yılının eylül ayında Suudi Arabistan’da ortaya çıktı.

* İlk kez 1944’te Batı Kırım’da rastlanan Kırım-Kongo Hemorajik Ateş’in (KKHA), keneler tarafından taşınan hayvan kaynaklı bir enfeksiyon olduğu biliniyor. Bu enfeksiyonlarda ölüm oranlarının hala yüksek.

* İlk kez 1947 yılında Uganda’nın Zika Ormanları’ndaki maymunlarda görülen zika virüsü, 2015’in mayıs ayında Aedes cinsi dişi sivrisinekler yoluyla yayılarak, Brezilya’da patlak verdi.

* 19. ve 20. yüzyıllarda en fazla can alan hastalıkların başında kolera geldi. Kirli su kaynaklarının olduğu bölgelerde hastalık 21’inci yüz yılda da gözlemleniyor.

* Bunların yanı sıra, menenjit, veba, sarıhumma, kızamık, lasser ateşi, leptospiroz, chikungunya gibi hastalıklar çok hızlı bulaşan ve ölümcül sonuçları olan hastalıklar arasında sayılıyor.

Vuhan’daki hatayı yapmayın
DÜNYA
Vuhan’daki hatayı yapmayın

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.