Koronavirüs Misafir kabul etmiyoruz Yüzde 65 oranında azaldı

Misafir kabul etmiyoruz: Yüzde 65 oranında azaldı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hayat tarzımızı da değiştirdi. Yapılan araştırmaya göre; ocak ayından bu yana Türkiye’de misafir ağırlama oranlarının salgın tedbirleri ve izolasyon süreci dolayısıyla düşüş gösterdi. Bu oran geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65 oranında azaldı.

Haber Merkezi İHA
Arşiv
Arşiv

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile birlikte insanların davranışlarında da değişimler gözleniyor. Toplu yaşam alanlarına; yönetim, finans ve dijital güvenlik sistemleri gibi birçok kritik iş sürecinde tam entegre bir teknoloji platformu sunan Apsiyon, 760 binden fazla konutun 2020 yılının ilk 4 ayına ait verileri analiz ederek ’Koronovirüs döneminde toplu yaşam alanlarındaki davranış değişimleri araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre; misafir ağırlama oranlarında bir önceki yılın aynı periyoduna bakıldığında yüzde 36,9 oranında düşüş gerçekleşti.

Misafir ağırlama oranları azaldı

Ocak ayından bu yana Türkiye’de misafir ağırlama oranlarının koronavirüs tedbirleri ve izolasyon süreci dolayısıyla düşüş gösterdiğini belirten Apsiyon CEO’su Kudret Türk, "Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslama yaptığımızda ocak ayından bu yana azalan bir hareket söz konusu. Koronavirüs sürecine bağlı olan düşüş trendi ocak ayında yüzde 21,2, şubat ayında yüzde 10,3 ve mart ayında yüzde 41,2 iken, bu oran nisan ayında yüzde 64,9’u buluyor." dedi.

En yüksek aidat ortalaması İstanbul, en düşük ise Osmaniye

Aidat ortalamaları il bazında değerlendirildiğinde en yüksek aidat ortalamasının 660 lira 70 kuruş ile İstanbul olduğunu söyleyen Kudret Türk, "İstanbul’u sırasıyla 582 lira 10 kuruş ile Ankara, 454 lira 10 kuruş ile İzmir, 445 lira 40 kuruş ile Konya ve 417 lira 80 kuruş ile Bursa takip ediyor. Aidat ortalamasının en düşük olduğu il ise 65 lira 20 kuruş ile Osmaniye." ifadelerini kullandı.
  • Ülke genelinde aidat ödeme oranlarında da azalma olduğunu dile getiren Türk; "Ocak ayında yüzde 86,4’lerde olan bu oran nisan ayında yüzde 66,8’lere kadar geriliyor. Son iki ayda yaklaşık yüzde 12,3 azalan oranların 4 aylık periyodunu incelediğimizde ise yaklaşık yüzde 22,7’lik bir düşüş gözlemliyoruz." dedi.

Taşınma oranları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.2 azaldı2020 yılının ilk ayında yüzde 26,8 artış gösteren taşınma oranlarının şubat, mart ve nisan aylarında azaldığını aktaran Türk; "Taşınma oranları mart ayında yüzde 21 azalırken düşüş trendinin zirve yaptığı nisan ayında bu oran yüzde 57,9. Verileri önceki yılın aynı dönemine göre değerlendirdiğimizde ise yüzde 16,2 oranında bir azalış olduğunu söylemek mümkün." dedi.


Komşular birbirlerinden en çok ekmek, maske ve internet erişimi talep etti

Koronavirüs nedeniyle evden çıkamayan komşuların birbirleriyle yardımlaşabileceği 'Komşum Var’ özelliğini nisan ayının ilk haftası hayata geçirdiklerini aktaran Türk sözlerine şu şekilde devam etti; "Komşuların market, eczane, günlük alışveriş gibi ihtiyaçlarında birbirlerine yardımcı olmaları için Komşum Var özelliğimizi 3 Nisan tarihinde hayata geçirdik. 11-12 Nisan tarihinde ilan edilen ani sokağa çıkma yasağında Komşum Var’a gelen talep sayısı 10 kat arttı. 12 Nisan’dan bu yana ise gelen taleplerde yüzde 100’ün üzerinde artış söz konusu. Bu süreçte komşular birbirlerinden en çok ekmek, kırmızı mercimek, çay, kahve gibi gıda ürünleri konusunda yardım isterken, gıda dışında ise maske, internet paylaşımı, kedi/köpek maması, şarj aleti taleplerinde bulundular."

Abone Ol Google News
Libyada zafer coşkusu

Libya'da zafer coşkusu

​Trablus'ta halk, Terhune ve Beni Velid zaferlerini kutladı.
Çarklar yenidentam güç dönüyor

Çarklar yeniden tam güç dönüyor

​"Hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturuyoruz."
Amerika şiddet üzerine kurulu

Amerika şiddet üzerine kurulu

​Siyahi aktivist Barron, ABD gerçeğini anlattı.
BAE'de 'Küçük İsrail'

BAE'de 'Küçük İsrail'

​Binlerce Yahudi, BAE'de Yahudi topluluğu kurdu.
Gurbetçiler dönüyor

Gurbetçiler dönüyor

​Sıla hasreti tedbirlerle sona eriyor.
KKTC bölgenin Singapur’u olur

KKTC bölgenin Singapur’u olur

​Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, yapısal dönüşüme dikkat çekti.
Seyahatname'deki<br>gizemli Ayasofya

Seyahatname'deki
gizemli Ayasofya

​Dünyanın en büyük gezginlerinden Evliya Çelebi'nin gözünden...
Dört bin çiftçimiz<br>dijital pazarda

Dört bin çiftçimiz
dijital pazarda

​Ücretsiz hazine arazilerinde tahsis başladı.
Gerçek yüzünü gördük

Gerçek yüzünü gördük

​İletişim Başkanı Altun, Antifa'yı değerlendirdi.
Tarafı olduğu davaya bilirkişi atandı

Tarafı olduğu davaya bilirkişi atandı

Mahkemenin bilirkişi skandalı.
Yerli motorlu<br>zırhlılar 2021'de

Yerli motorlu
zırhlılar 2021'de

​TÜMOSAN çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.
İlhak protesto edildi

İlhak protesto edildi

​Tel Aviv'deki protestoya ABD'li senatör de destek verdi.
Türkiye'nin 24 saati

Türkiye'nin 24 saati

Vefat eden sayısı 21, iyileşen sayısı bin 922.
Libya'da sıcak saatler

Libya'da sıcak saatler

​Ordu, Sirte kentini darbeci Hafter militanlarından geri aldı.
Yusufeli Barajı açıklaması

Yusufeli Barajı açıklaması

"Ekonomimize yılda tam 1.5 Milyar TL katkıda bulunacak."
Dev projelerde sona doğru

Dev projelerde sona doğru

​Erdoğan: Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı.
Bakan fotoğrafını paylaşmıştı

Bakan fotoğrafını paylaşmıştı

​"Gözüme güneş geldiği için maskeyle kapattım."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.