|

Mo Yan "Türkiye'de büyük bir değişim var"

2012 Nobel Edebiyet Ödüllü Çinli yazar Mo Yan, İstanbul''da gazetecilerle bir araya geldi. Yazar Yan, Türkiye''nin gerçekten huzurlu bir yer olduğunu belirterek, Türkiye''de çok büyük değişim olduğunu söyledi.

İha
00:00 - 22/02/2014 Cumartesi
Güncelleme: 15:17 - 22/02/2014 Cumartesi
Yeni Şafak
Mo Yan "Türkiye'de büyük bir değişim var"
Mo Yan "Türkiye'de büyük bir değişim var"

Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD) ve Türk-Çin Sanayici İş Adamları Derneği''nin (TÜÇSİAD) organize ettiği ''Çin''den Türkiye''ye 100 Entellektüel'' projesinin konuğu olarak İstanbul''a gelen yazar Mo Yan, Beşiktaş''taki Sgangri La, Bosphorus Otel''de gazetecilerle bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk olarak Çinli sanatçıların İstanbul''da çektiği fotoğrafların gösterimi yapıldı.

"TÜRKİYE''DE ÇOK BÜYÜK BİR DEĞİŞİM VAR"

Toplantıda konuşan yazar Mo Yan, 2012''de edebiyat ödülü aldığından bu yana basınla bir araya gelmediğini belirtti. Yazar Yan, ''Dolayısıyla bugün resmi bir ortamda bu kadar kamerayı karşımda görmek beni heyecanlandırdı. Çünkü basının önünde bir takım şeyleri söylediğiniz zaman bunları birçok yerde duyabiliyorsunuz. Televizyonlarda da gördüğümüz kadarıyla Türkiye''de şu an çok büyük bir değişim var. Çin''deki genel halkın şu anda çok daha mutlu ve huzurlu olduğunu görüyoruz.

Benim kızım da programa katılacaktı ancak gelemedi. Bizim televizyondan bu zamana kadar gördüğümüz ve duyduğumuz kadarıyla ve şu an da bizim burada gördüğümüz Türkiye arasında dağlar kadar fark var. Gerçekten çok huzurlu bir yer. Birçok sokak ve dükkan cıvıl cıvıl. İnsanlar sokaklarda huzurlu bir şekilde yürüyorlar. Bir yandan vapurlar boğazda dolaşıyorlar. Gökteki bulutlar ve genel olarak atmosfer gerçekten çok etkileyici. Bir yandan baktığınızda kıyıda balık tutan insanlar görmek huzur veriyor. Restoranlardaki çeşitli yemekler ise gerçekten bizi hayran bıraktı. Biz televizyonu izleyebiliriz fakat her izlediğimize inanmamalıyız. Bu organizasyonu gerçekleştiren PASİAD, TÜÇŞİAD ve Kültür ve Turizm Bakanlığı''na beni Çin''deki 100 entellektüelden biri saydıkları için gerçekten çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.Toplantı soru-cevap kısmının ardından sona erdi. Ardından Yazar Mo Yan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile görüşmeye gitti.

10 yıl önce