|

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kimdir? Stoltenberg'in hayat hikayesi

Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş sonrası devlet başkanlarının ve siyasilerin açıklamaları gün geçtikçe hızını arttırıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın Bucha kentinden paylaşılan görüntülerle ilgili yaptığı açıklamada, “Bu, Avrupa’nın on yıllardır tanık olmadığı dayanılmaz bir vahşettir” ifadelerinin kullandı. Peki, NATO Genel Sekreteri jens Stoltenberg kimdir? NATO Genel Sekreteri jens Stoltenberg'in hayat hikayesi sizlerle...

09:21 - 6/04/2022 Çarşamba
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kimdir? Stoltenberg'in hayat hikayesi
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kimdir? Stoltenberg'in hayat hikayesi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 6-7 Nisan’da Ukrayna kriziyle ilgili gerçekleşecek olan Dışişleri Bakanları toplantısının öncesinde basın toplantısı düzenledi. Rusya’nın önümüzdeki haftalarda daha fazla saldırı düzenleyebileceğini belirten Stoltenberg, “Şimdi yeniden gruplanmak, yeniden silahlanmak için Kiev’de önemli bir askeri hareket görüyoruz. Odaklarını doğuya kaydırıyorlar. Önümüzdeki haftalarda, Doğu ve Güney Ukrayna’da daha fazla Rus saldırısının tüm Donbass’ı almaya ve işgal altındaki Kırım’a bir kara köprüsü oluşturmaya çalışmasını bekliyoruz. Bu, savaşın çok önemli bir aşamasıdır” dedi.

“Sivilleri hedef almak savaş suçudur”

  • Ukrayna’daki dehşet verici görüntüler hakkında da konuşan Stoltenberg, "Bucha ve diğer yerlerde öldürülen sivillerin korkunç görüntülerini hepimiz gördük. Bu, Avrupa’nın on yıllardır tanık olmadığı dayanılmaz bir vahşettir. Sivilleri hedef almak ve öldürmek bir savaş suçudur. Bu vahşetin sorumluları adalete teslim edilmelidir. NATO müttefikleri, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Ceza Mahkemesi aracılığıyla yürütülen soruşturmaları destekliyor" açıklamasında bulundu. NATO’nun Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceğini de söyleyen Stoltenberg, "Müttefikler, tanksavar silahları, hava savunma sistemleri ve diğer teçhizatlar da dahil Ukrayna’ya daha fazla destek sağlamaya kararlı. Müttefikler ayrıca insanı yardım ve mali yardımları artırdı" diye konuştu.NATO’nun siber güvenlik yardımı sağlamaya çalışacağını kaydeden Stoltenberg, "NATO ayrıca, Ukrayna’nın kimyasal ve biyolojik tehditlere karşı korunmasına yardımcı olmak için siber güvenlik yardımı ve ekipmanı sağlamaya çalışacak" ifadelerini kullandı. Stoltenberg ayrıca, "Gürcistan ve Bosna-Hersek dahil Rusya’nın tehditlerine ve müdahalelerine karşı savunmasız olan NATO’nun diğer ortakları için de daha fazlasını yapmaya karar vereceğimizi umuyorum" dedi.

“Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba katılacak”

Finlandiya, İsveç, Gürcistan ve Avrupa Birliği’nin masada olacağı toplantıya Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın da katılacağını bildiren Stoltenberg, "Perşembe günü Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da bize katılacak. Kiev’in Moskova ile müzakereleri de dahil olmak üzere en son gelişmeler hakkında bizi bilgilendirecek" diye konuştu. NATO’nun Asya-Pasifik ortaklarıyla işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini de söyleyen Stoltenberg toplantıya Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Kore Cumhuriyeti’nin katılacağını ekleyerek, “Çin’in Rusya’nın saldırganlığını kınamak istemediğini ve ulusların kendi yolunu seçme hakkını sorgulamak için Moskova’ya katıldığını görüyoruz. Otoriter güçlerin kurallara dayalı uluslararası düzeni geri plana ittiği bir dönemde, demokrasilerin bir arada durması ve değerlerimize sahip çıkması daha da önemlidir. Dolayısıyla, NATO’nun Asya-Pasifik ortaklarımızla silah kontrolü, siber, hibrit ve teknoloji gibi alanlar dahil işbirliğini derinleştirme konusunda anlaşmaya varacağımızı umuyorum. Birlikte daha yakın çalışmak hepimizi daha güvenli ve emniyetli hale getirecek” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kimdir?

  • Jens Stoltenberg, 16 Mart 1959 tarihinde Norveç, Oslo’da doğmuştur. Annesi Karin Stoltenberg, babası Thorvald Stoltenberg’dir. Nini ve Camilla adında iki kız kardeşi vardır. Babası 1960-1963 yıllarında Yugoslavya büyükelçiliği görevi yaptığı sırada çocukluğunun bir kısmı orada geçmiştir. Oslo Waldorf ilköğretim okulundan sonra Oslo Katedrali Okulunda liseyi bitirdi. Lise bittikten sonra askerliğini yaptı. 1987 yılında Oslo Üniversitesi iktisat bölümünden mezun oldu.
  • 1990 ve 1991 yılları arasında Çevre Bakanlığı Devlet Sekreteri olarak çalıştı. İlk kez 1993 yılında milletvekili seçildi. 1993-1996 yılları arasında ticaret ve enerji Bakanı olarak görev yaptı, 1996-1997 yılları arasında maliye bakanlığı yaptı. Parlamentoda muhalefette iken, enerji meseleleri üzerine daimi komitelerde görev yaptı.
  • 3 Mart 2000 – 19 Ekim 2001 tarihleri arasında ve 17 Ekim 2005 – 16 Ekim 2.bakanlık görevlerinde bulundu.
  • 2002 yılından 1 Ekim 2014 tarihine kadar da Norveç İşçi Partisinde Genel Başkan olarak görev yaptı. 1985 ile 1989 yılları arasında Stoltenberg İşçiler Gençlik Birliğinde başkan ve 1990 dan 1992 ye kadar İşçi Partisinin Oslo kolunda görev aldı. 1990 ve 1991 yılları arasında Çevre Bakanlığı Devlet Sekreteri olarak çalıştı. Jens Stoltenberg, partinin genel başkan yardımcısı olmasına rağmen 3 Mart 2000 tarihinde Norveç Başbakanı tayin edildi. 17 Ekim 2005 tarihinde ve 2009 yılında ikinci kez Başbakan olarak seçildi. 2013 yılında yapılan seçimleri kazanamadı.
  • Jens Stoltenberg, 1987 yılında Ingrid Schulerud ile evlendi. Anne Catharina (1992) Stoltenberg, Axel Stoltenberg (1989) adında iki çocuğu vardır.
  • 2009 yılında Nato Genel Sekreterliği görevine başlayan Anders Fogh Rasmussen‘nin görev süresi bittiği için yerine seçilen Jens Stoltenberg 1 Ekim 2014 tarihinde Nato Genel Sekreterliği görevine başladı.

#NATO
#Jens Stoltenberg
2 yıl önce