ÖZGÜN HABERLER

Nerede oy kullanacağım 2018? 24 Haziran e-Devlet YSK yurt içi seçmen sorgulama

YSK yurt içi seçmen sorgulama haberimizde. 24 Haziran seçimlerine çok az bir süre kala vatandaşlar nerede oy kullanacaklarını öğrenmek istiyorlar. Sandık bilgilerinin de erişime açılmasıyla birlikte sizler de T.C. kimlik numaralarınız ve diğer bilgileriniz ile YSK yurt içi seçmen sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Öte yandan seçmen sorgulama bilgilerine e-Devlet üzerinden de erişebilirsiniz.

Haber Merkezi Diğer

24 Haziran’da nerede oy kullanacağım sorusunun yanıtı belli oldu. YSK tarafından yapılan duyuru ile birlikte vatandaşlar sandık sorgulamalarını gerçekleştirebilecek ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebilecekler. Sorgulama işlemlerini hem YSK üzerinden hem de e-Devlet üzerinden sorgulama imkanına sahip olabilecekler.

Hangi sandıkta oy kullanacağım?

YSK tarafından sunulan bilgilerle birlikte aşağıdaki bağlantılar üzerinden seçmen sorgulama ve sandık sorgulama bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Seçmen sorgulama için tıklayınız

Seçmen Bilgilendirme HizmetiYüksek Seçim Kurulu olarak seçim dönemlerinde; seçmenlerin, seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıkları, seçmen listelerinin askıya çıkarılma ve askıdan indirilme tarihi, seçmen listelerinin kesinleşmesi ve oy kullanılacak sandıkların belirlenmesi gibi süreçler hakkında sistemimizde kayıtlı e-posta adreslerine ve/veya cep telefonlarına bilgilendirme mesajları gönderiyoruz.

Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirme mesajlarını almak istiyorsanız lütfen sorgulama sonucu

gelen sayfada "E-Posta Adresi" ve/veya "Cep Telefonu" bilgilerinizi giriniz ve bilgilendirme almak istediğiniz kutucuklarından en az birini işaretleyiniz

e-Devlet YSK seçmen sorgulama

YSK resmi site yanı sıra e-Devlet üzerinden de YSK seçmen sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet YSK seçmen sorgulama

YSK seçim takvimi

13 Haziran: Başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için ad çekilecek.

14 Haziran: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

17 Haziran: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak.

19 Haziran: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

23 Haziran: Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.

24 Haziran: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. (saat 23.59)

İkinci oylamaya ilişkin takvim

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı takdirde 8 Temmuz 2018 pazar günü yapılacak ikinci oylamaya ilişkin seçim takvimi ise şöyle işleyecek:

25 Haziran: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü. (Saat 17.00). İkinci oylama propaganda döneminin başlangıcı.

26 Haziran: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü. (Saat 17.00). İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

28 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazları YSK karara bağlayacak.

29 Haziran: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

30 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemine başlanacak.

4 Temmuz: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

7 Temmuz: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek.

8 Temmuz: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek.

9 Temmuz: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek.

12 Temmuz: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.