|

Chelsea'nin geleceği 'İslam'

Somali doğumlu İslam Feruz, Chelsea altyapısında gösterdiği performansla dikkati çekiyor.

Aa
00:00 - 22/01/2014 Çarşamba
Güncelleme: 11:36 - 22/01/2014 Çarşamba
Yeni Şafak
Chelsea'nin geleceği 'İslam'
Chelsea'nin geleceği 'İslam'

Premier Lig'in yeni yıldız adaylarından, henüz 18 yaşındaki Müslüman oyuncu İslam Feruz, tekniği, hızı ve gol vuruşlarındaki ustalığıyla Chelsea Teknik Direktörü Jose Mourinho'nun gelecek planlarında en güvendiği isimlerin başında gösteriliyor.

Portekizli teknik adam, Somali doğumlu oyuncuya güvenini, sözleşmesini 2018'e kadar uzatarak gösterirken, şimdiden birçok Avrupa kulübünün hedefine giren genç oyuncunun, futbol hayatına uzun bir süre Londra temsilcisinde devam etmesi kesinleşti.

Feruz, daha 6 yaşındayken iç savaş yaşanan ülkesini terkederek sığınmacı olarak önce İngiltere'ye, ardından İskoçya'ya yerleşti. Genç yeteneğin futbolculuk kariyeri, Glasgow kentindeki bir parkta arkadaşlarıyla top oynarken 2008 yılında vefat eden Celtic'in eski çalıştırıcısı Tommy Burns tarafından keşfedilmesiyle başladı.

Celtic altyapısında gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken 1995 doğumlu oyuncu, İskoçya'da adını çok kısa sürede duyurmayı başardı.

Celtic teknik ekibi, iltica hakkı dolduğu için ülkesine dönme tehlikesi yaşayan genç oyuncu ve ailesinin ülkede kalması için mücadele vererek Feruz'un İngiltere pasaportu ve İskoçya'da oturma hakkı elde etmesine yardımcı oldu.

Futbolcunun Celtic yönetiminden habersiz Chelsea'ye 2011-12 sezonunda geçmesi ise İskoç kulübünde şok etkisi yarattı. Celtic ile resmi sözleşme yapmadığı için sadece 300 bin sterlin yetiştirme bedeli karşılığında Chelsea'ye geçen İslam Feruz, üstün performansıyla İngiltere'de de adından söz ettirmeyi başardı.

A Takım içim henüz genç olduğu düşünülen ve şu an Chelsea'nin 21 yaş altı takımında 50 maçta 22 gol kaydeden Feruz, sadece 1 metre 63 santimetre boyunda. Fiziksel dezavantajını hızıyla kapatan genç oyuncu hakkında kulübün internet sitesinde şu ifadelere yer veriliyor: "Kısa ama elektrik kadar hızlı ve keskin. Topla çok erken buluşabiliyor."


10 yıl önce
default-profile-img